TÁMADÁS A TURULUNK ELLEN - NYÍLT LEVÉL AZ ÚJ HEGYVIDÉKI POLGÁRMESTERNEK
     

KÉRJÜK, ENGEDÉLYEZZE BÖNGÉSZŐJÉBEN A HIRDETÉSEK MEGJELENÍTÉSÉT, EZZEL TÁMOGATJA A PORTÁL MŰKÖDÉSÉNEK FENNTARTÁSÁT!

KÖSZÖNJÜK!

A Hamasz már két évvel ezelőtt főpróbát tartott Izraelben – senki nem figyelt a részletekre

Kérjük, egy megosztással támogassa honlapunkat!

Jonathan Conricus, az Izraeli Védelmi Erők korábbi nemzetközi szóvivője: Az egész rendszer megbukott

Komoly figyelmeztető jelei voltak annak, hogy a Hamasz Gázából indítva, előbb-utóbb egyszerre több ezer házi készítésű rakétát zúdít Izraelre. Két évvel ezelőtt még főpróbát is tartottak, hogy az izraeli védelmi rendszer hány támadó rakétával képes egy időben megbirkózni. Már akkor kiderült: a Vaskupola átjárható.

Még sokáig fog tartani az a vita, amely arra próbál választ adni, hogy az izraeli szuper modern elhárító rendszer miért nem bizonyult elég hatékonynak az országot ért váratlan terrortámadás során. Kétségtelen, hogy a Hamasz a támadás első szakaszában húsz perc alatt öt ezer rakétát lőtt ki, ezzel túlterhelte az izraeli vaskupola föld-levegő rakétavédelmi rendszerét, amely eddig 90-95 százalékos találati pontossággal védte a zsidó államot.

A Vaskupola föld-levegő védelmi rendszer, különösen hasznos a rakéták, tüzérségi lövegek és aknavetők, valamint repülőgépek, helikopterek és pilóta nélküli légi járművek elleni védekezésre.

 „Az egész rendszer megbukott. Nem csak annak egy része. A védelmi felépítmény egésze nem tudta megfelelően oltalmazni az izraeli civileket. A biztonság elvesztése egy Pearl Harbor típusú pillanat volt Izrael számára”– nyilatkozta Jonathan Conricus, az Izraeli Védelmi Erők korábbi nemzetközi szóvivője.

Bár az izraeli légierő gyorsan megoldotta a problémát, az alulteljesítő földi légvédelem segítségére sietett, Izrael súlyos árat fizetett a történtekért. A Times of Israel azt írja, hogy a Vaskupola műszaki hibája miatt volt a gyenge teljesítmény.   A rendellenességet egy becsapódó Hamasz-lövedéke okozta, aminek következtében a támadó rakéták egy részét nem sikerült lelőni, mielőtt azok lakott terület fölé értek volna.

A Vaskupola ma a világon az egyik legjobb légvédelmi fegyver, hatótávolsága 70 kilométer, egy-egy egység három fő elemből, az észlelési- és nyomkövető radarból, az irányítás mechanizmusból, valamint a 20 Tamir rakétával felfegyverzett rakétavetőből áll. Valószínűleg az irányítási rendszerben keletkezett a hiba, ami annál is súlyosabb, mivel a Vaskupola egyszerre több lövedék megsemmisítésére is alkalmas.

Ez is érdekelheti:  Vitézy Dávid: Karácsony szerint addig kell új választást kiírni, ameddig nem ő nyer

Utólag persze könnyű azt mondani, hogy lehettek volna az izraeliek elővigyázatosabbak is, mert előzőleg hasonló műszaki problémát már tapasztaltak a Vaskupolánál. Például a 2021-es izraeli-palesztin konfliktus idején, amikor az Askelon felé tartó rakétacsapást nem sikerült teljesen elhárítani. A vizsgálat feltárta, hogy a vaskupola akkumulátorainál jelentkeztek műszaki problémák.

Bár az akkori esetnél is a hibát hamar kijavították, de a „kieső” idő elég volt arra, hogy a Hamasz rakétatámadása emberéleteket követeljen, két nő életét vesztette, sokan megsérültek, és jelentős anyagi károk is keletkeztek.

A két évvel ezelőtti májusi Izrael elleni rakétatámadás más szempontból is figyelemre méltó. A Hamasz akkor 850 rakétát lőtt ki, ilyen sokat azt megelőzően még soha nem tett, ennek még a felével is beérte. A Vaskupolát 2011-ben telepítették és rövidesen már meg is semmisített egy gázából indított rakétát. Hónapokon belül, az év novemberében, amikor több száz rakétát lőttek ki, becslések szerint a Vaskupola elfogási aránya elérte a 85 százalékot, ez 2014-re már 90 százalékra emelkedett.

Akkor még azok a rakéták sem okoztak többnyire halálos sérülést, amelyeket az izraeli védelem nem semmisített meg.  A Vaskupola 2021 májusában megsemmisítette a beérkező lövedékek 90 százalékát tíz nap alatt. De mint fent láttuk, akkor már néhány rakéta átcsúszott a rendszeren és lakott területekre csapódott be, halálos áldozatokat is követelve.

Ez volt az a pont, amikor a Hamasz rájött, hogy kezdetleges rakétáival, miként lehet a szupermodern amerikai technikát legyűrni.  A Vaskupola nagyrészt sikeresen akadályozta meg, hogy a Hamasz rakétái súlyos áldozatokat követeljenek.  Ennek azonban megvan a gyengéje is: a rendszernek van egy úgynevezett telítettségi határa, a katonai szakzsargon a támadó rakétáknak azt a maximális számát jelenti, ami felett, a Vaskupola már nem tud velük egyszerre megbirkózni. Ha ezt a számot a támadó átlépi, a „felesleges” rakéták átjutnak a Vaskupolán.

A 2021-es támadások úgy néztek ki, mint egy főpróba a mostani terrorakció előtt.

Ez is érdekelheti:  Rétvári Bence: brüsszeli bosszú az EU-bíróság ítélete

Azt nem tudni, hogy a Hamasz akkor hány rakétát halmozott fel Gázában. A The New York Times a két évvel ezelőtti támadás után harminc ezerre becsülte a Hamasz rakétáinak számát. Az amerikai lap akkor idézte Michael Armstongot, a kanadai Brock egyetem docensét. A kutató az első 24 órában 470 Gázából kilőtt rakétát említett 2021-ben, szemben a korábbi napi 192 rakétával 2014-ben és napi 312 rakétával 2012-ben.

A hadműveletek kutatója mindezekhez hozzáteszi: Úgy tűnik, túl akarták terhelni Izrael elfogó rendszerét, amely egyszerre csak bizonyos számú támadást tud kezelni.” Még magas rangú izraeli tisztek is megdöbbenésüknek adtak hangot a Hamasz rakétáinak intenzitása és nagy száma miatt, ami addig egyáltalán nem volt jellemző

Vagyis, igen komoly előjelei voltak annak, hogy a Hamasz előbb-utóbb túlterheléssel fogja részben átjárhatóvá tenni a Vaskupolát. Azt majd az izraeli vizsgálatnak kell kiderítenie, hogy ezeket a tényeket az ország biztonságáért felelős vezetői miért hagyták figyelmen kívül.

G. Fehér Péter – Magyar Hírlap

Kiemelt képen: az izraeli Vaskupola elfogó rakétái Gáza felett / Fotó: Menahem KAHANA / AFP

Mementó 2006 emlékmű

Petíció az emlékmű megvalósításáért!

Aláírásával egy elvi támogatást fogalmaz meg. Amennyiben elegendő társadalmi támogatást gyűjtünk össze, elindítjuk a megvalósításhoz szükséges jogi és szakmai lépéseket.

Kattintson ide a petíció aláírásához!

További részletek itt!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük