A cseh elnök magyarázkodik az orosz állampolgárok megfigyelésére vonatkozó felhívása után
Petr Pavel cseh elnök részben visszavonta a nyugaton élő oroszok széles körű megfigyelésére vonatkozó felhívását.
“A megfigyelés nem azt jelenti, hogy minden orosz állampolgárt meg kell figyelni” – mondta Pavel vasárnap a CNN Prima Newsnak.
“Ez egy olyan intézkedés, amely biztosítja polgáraink biztonságát, hogy ne ismétlődjön meg az, ami Vrbeticében történt” – mondta az elnök, utalva az ország délkeleti részén lévő két lőszerraktárban 2014-ben történt robbanásokra. A cseh hatóságok azt állították, hogy orosz ügynökök álltak a robbantások mögött, és az eset miatt több orosz diplomatát kiutasítottak. Moszkva tagadta, hogy köze lenne a robbanásokhoz.
A Szabad Európa Rádiónak/ Szabadság Rádiónak nyilatkozva csütörtökön Pavel az oroszok “szigorúbb” ellenőrzésére szólított fel az Ukrajnával fennálló fegyveres konfliktusra való tekintettel. Összehasonlítást vont a japán-amerikaiak tömeges internálásával az Egyesült Államokban a második világháború idején. Ronald Reagan elnök 1988-ban bocsánatot kért a japán-amerikai közösségtől, és aláírt egy törvényt, amely kártérítést ajánlott fel a túlélő áldozatoknak.
Pavel vasárnap azzal érvelt, hogy az általa korábban vont történelmi párhuzam “semmiképpen sem hangzott úgy, mintha azt támogatná vagy akár csak javasolná, hogy ugyanezt az utat kellene követnünk”. Ragaszkodott ahhoz, hogy csak azért említette a második világháborús internálásokat, hogy “történelmi kontextust” adjon a múltbeli korlátozások leírásához, amelyeket “egy háborút vívó ország állampolgáraira” alkalmaztak.
2021-ben Csehország lett az egyik első állam, amelyet Oroszország hivatalosan barátságtalan országnak minősített. Moszkva Prága ellenséges politikájára hivatkozott, beleértve a diplomaták kiutasítását.