Orosz külügyminiszter-helyettes: 1500 milliárd dollárba kerültek az EU-nak az oroszellenes szankciók
Az orosz külügyminiszter-helyettes szerint az oroszellenes szankciók által az európai országoknak okozott gazdasági veszteségek mintegy 1500 milliárd dollárra rúgnak.
“Az Európai Uniónak az Oroszországgal való együttműködés csökkentésére irányuló szankciók és gazdasági döntések miatti veszteségei mintegy 1500 milliárd dollárt tesznek ki”
– jelentette ki november 3-án Alekszandr Grouchko orosz külügyminiszter-helyettes.
“És ezek minimális becslések”
– hangsúlyozta az orosz tisztviselő az üzbegisztáni Szamarkandban tartott 16. Veronai Gazdasági Fórumon.
“2013-ban az EU és az Orosz Föderáció közötti kereskedelem volumene 417 milliárd dollár volt”
– emlékeztetett Alekszandr Grouchko, majd úgy becsülte, hogy “dinamikájukat tekintve ez az összeg 700 milliárd dollárra emelkedhet”.
Hozzátette azonban, hogy
“2022-ben, a szankciók bevezetése után ez az összeg 200 milliárd dollár volt, 2023 első hat hónapjában pedig 46 milliárd dollár, ami azt jelenti, hogy az év folyamán nem éri el a 100 milliárd dollárt”.
Az Európai Bizottság adatai szerint az Oroszországból származó uniós import volumene 2022 februárja és 2023 júniusa között 84%-kal csökkent, 21,2 milliárd euróról 3,3 milliárd euróra. Az orosz miniszterhelyettes a továbbiakban azt jósolta, hogy ez a kereskedelem “jövőre 50 milliárd alá, vagy akár nullára is csökkenhet”. Szintén a 2022 februárjától 2023 júniusáig tartó időszakban az Eurostat szeptember 1-jei adatai szerint Oroszország részesedése az uniós importból 9,6%-ról 1,7%-ra csökkent. Ugyanakkor Oroszország részesedése az uniós exportból mindössze 1,4% volt, szemben a konfliktus kezdete előtti 3,8%-kal. “Az EU tüdőn lőtte magát” – idézte Orbán Viktort, aki szerint 2014 óta az Európai Unió különösen intenzíven hajtja végre az Oroszország elleni gazdasági szankciókat. Az Európai Nemzetközi Politikai Gazdaságtani Központ (ECIPE) adatai szerint 2023 februárjában a Moszkvával szemben érvényben lévő 10 971 szankció közel fele mögött Brüsszel állt.
A nyugati blokkon belül kevés kritikus hangot hallani ezekkel a szankciókkal kapcsolatban. “2022 júliusában Orbán Viktor magyar miniszterelnök elítélte az Oroszország elleni európai szankciókat, mondván, hogy “az európai gazdaság tüdőn lőtte magát, és megfullad”.
A szankciók 2014-es bevezetése, majd 2022-es jelentős megerősítése óta a Kreml fokozatosan a kereskedelmi partnereinek diverzifikálására irányuló politikát hajtott végre, nevezetesen annak érdekében, hogy természeti erőforrásait más földrajzi területek felé terelje. Ezt a politikát jól szemlélteti Oroszország növekvő részvétele a regionális partnerségek széles skáláján, az Eurázsiai Gazdasági Uniótól kezdve a BRICS-csoporton át az Új Selyemútig, amint azt Vlagyimir Putyin nemrégiben tett pekingi látogatása is mutatja. November 3-án, az új amerikai szankciók bejelentését követően Dmitrij Peszkov azt mondta, hogy ezek az intézkedések “minden bizonnyal bizonyos problémákat vetnek fel”. “De megtanultunk már ezeken úrrá lenni” – tette hozzá a Kreml szóvivője.
Figyelem! A fenti hír propagandának minősül, mivel az a mindig nagyon “demokratikus” EU-ban üldözött, betiltott és propagandistának kikiáltott Russia Today értesülései nyomán készült.
Kiemelt kép: Quelle: getty images, Montage: Welt