KÉRJÜK, ENGEDÉLYEZZE BÖNGÉSZŐJÉBEN A HIRDETÉSEK MEGJELENÍTÉSÉT, EZZEL TÁMOGATJA A PORTÁL MŰKÖDÉSÉNEK FENNTARTÁSÁT!

KÖSZÖNJÜK!

Ki viszi tovább 1956 igazát?

Kérjük, egy megosztással támogassa honlapunkat!

Wittner Mária a haláláig harcolt. A tizenhárom börtönév után előbb az ötvenhatos szabadultak megaláztatásával kellett szembenéznie, később a rendszerváltás utáni beilleszkedés gondjaival, a forradalom emlékét meghamisító régi-új kommunistákkal. „Ha mi, a még élők nem tesszük helyre a hazugságokat, nem védjük meg az ártatlanok becsületét, más már nem tudja megtenni helyettünk.” Egy fórumon arról beszélt, milyen nagy a történelemtanárok felelőssége abban, mit adnak tovább a fiataloknak: „Sok az elhallgatás, a félremagyarázás. Én azért maradtam életben, hogy ne hallgassak.”

Pár napja ő is elment.

Ki viszi tovább 1956 igazát?

Ha forradalom, nekem elsőre Pongrátz Gergely jut az eszembe. Szerencsésnek mondhatom magam, mert személyesen ismerhettem, sőt egy hosszú estén át hallgathattam a Corvin köz néhai parancsnokát. Jó harminc éve ennek. „Azon döbbenek meg – tárta szét a kezét Bajusz –, hogy itt ötvenhat kapcsán még mindig minden Nagy Imre körül forog, mintha ő csinálta volna a forradalmat. Ez hazugság! Ötvenhat nem róla szól. Ha rajta múlik, minden másképp alakul. A felkelés kitörésekor épp ő volt kéznél, ő volt a »jó kommunista«. A Parlament ablakából is úgy szólította meg a népet: »Elvtársak!«

Nagy Imre meg akart maradni a kommunizmus keretei között, csak kissé szelídebben. Fékezni akarta a tömeget, ám képtelen volt kézben tartani az eseményeket.
Nem állt félre, mert azt a kommunizmus elárulásának tartotta volna. Hogy ő lett volna »a forradalom miniszterelnöke«? Ugyan! Csak miniszterelnök volt a forradalom idején. A kettő nem ugyanaz.”

Azt se feledjük, Nagy Imre a forradalom első napjaiban statáriumot rendelt el, felkelőket végeztetett ki, pár napra rá pedig újabb szovjet csapatokat hívott Budapestre. És az is ő volt, aki „elnézte” a sortüzeket, meg aki utolsó rádióbeszédében, november negyedike hajnalán azt hazudta: „Csapataink harcban állnak, a kormány a helyén van” – miközben szűk környezetével (köztük a 19-es tanácskommün során katonákat tizedelő Lukács György népbiztossal) a jugoszláv nagykövetségre iszkolt.

Ez is érdekelheti:  Kézbe vagy nyelvre? – avagy a ferences Tóth Damján az Oltáriszentség ellen

A nyolcvanas évek végén a formálódó ellenzék csupán abban volt egységes, hogy Kádárnak mennie kell. De hogy ki legyen a „hívó szó”, Nagy Imre vagy a barikádokon végsőkig küzdő pesti srác, abban már éles volt a törés… Egymást érték a kivégzett miniszterelnököt dicsőítő beszédek, hozsannázó újságcikkek. Mindent Nagy Imréhez kapcsoltak, noha sokan már akkor figyelmeztettek: csak óvatosan! A gyorsan szaporodó „reformkommunisták” Nagy Imrében találták meg a hőst. („Reformkommunisták”? A ravaszabb kommunisták öltöztek át reformerekké. Azok, akik »már akkor is megmondták«…) Hogyan is fogalmazott az ifjú Orbán Viktor az újratemetés szónoki pulpitusán? „Azt sem értjük, hogy azok a párt- és állami vezetők, akik elrendelték, hogy bennünket a forradalmat meghamisító tankönyvekből oktassanak, ma szinte tülekednek, hogy – mintegy szerencsehozó talizmánként – megérinthessék ezeket a koporsókat.”

Nem is nagyon csodálkoztunk azon, hogy Horn Gyula hamarosan Nagy Erzsébettel együtt koszorúzta Nagy Imre sírját. A pufajkás a mártír miniszterelnök lányával…
A felemás rendszerváltást zavaros, elmaszatolt évek követték, miközben a rutinos átöltözők jelszóleleménnyel álltak elő: „1956 mindnyájunké!” Mindnyájunké? Hogyan lenne mindnyájunké az a forradalom, amelyben az egyik magyar a barikádon védte a hazát, miközben a másik maga hívta ránk az idegen agresszort? Amikor az egyik a bitót is vállalta a nemzetért, a másik alig várta, hogy pufajkát ölthessen.

Amikor 1991-ben kivonultak a megszállók, a kiürült mátyásföldi laktanya néhány épületébe egykori ötvenhatosok költöztek. Ráncos, idős emberekből állt a csapat, legtöbbjük hosszú éveket töltött börtönben. Ha a forradalomról meséltek, a szemük megfényesedett, volt, aki elsírta magát. Egyikükkel mély barátságba keveredtem. Csoszor Endre, a „Csoszi” tizenhárom évet ült, társainak többsége bitón végezte. Amikor róluk beszélt, mindig megfogta a karomat: – Tudod, milyen hangja volt a cellaajtónak hajnalban, amikor jöttek valakiért?

Ezt a mondatot Wittner Máriától is többször hallottam. Azt is hozzátette: sose felejtsük, hogy a forradalmat az egyszerű emberek kezdték, a szabadságharcot pedig a fiatalság vívta, a pesti srácok. A legvégén, amikor jött az orosz invázió, már csak ők álltak a tankok elé.

Ez is érdekelheti:  Stoffán György: Elkezdődött…

Kiemelt kép: Wittner Mária (Fotó: MTI/Kovács Tamás)

Pilhál György

Magyar Nemzet

LÉLEKEMELŐ - mementó 2006 emlékmű

Petíció az emlékmű megvalósításáért!

Aláírásával egy elvi támogatást fogalmaz meg. Amennyiben elegendő társadalmi támogatást gyűjtünk össze, elindítjuk a megvalósításhoz szükséges jogi és szakmai lépéseket.

Kattintson ide a petíció aláírásához!

További részletek itt!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük