Az AfD csalást gyanít a levélszavazatok esetében – matematikailag nehezen magyarázható arányok
A brandenburgi tartományi választáson az AfD a levélszavazók körében lényegesen rosszabbul szerepelt, mint az urnáknál. Az AfD vezetője, Chrupalla nem tartja kizártnak a manipulációt. A számok közötti különbségeket alaposan meg fogják vizsgálni, és a lehetséges manipulációs vádakat ki fogják vizsgálni.
Tino Chrupalla, az AfD elnöke a levélszavazási eredményekben mutatkozó anomáliákat kommentálta pártja hétfői, a brandenburgi tartományi választásokat követő sajtótájékoztatóján. Az előzetes eredmények szerint az AfD az urnáknál leadott szavazatok 34,8 százalékát kapta amivel a második helyen végzett, de a levélszavazók esetében csak 17,5 százalékot kapott. A Welt című Springer-lap újságírójának erre vonatkozó kérdésére Chrupalla kifejtette:
„Ezen a választáson is azt láttuk, hogy a szavazás egy másik típusában nagyon nagy különbségek voltak, amelyek matematikailag nehezen megmagyarázhatóak. Nem tudom, hogy az AfD szavazói általában kevésbé hajlamosak-e levélben szavazni. De bizonyos esetekben 60 százalékos különbségek vannak a levélszavazás esetében. Csupán levélszavazás esetén az AfD 34 százalékot kapott volna ezen az választáson”.
A levélszavazás – folytatta Chrupalla – manipulálható. Az eddig feltárt választási csalások többsége levélszavazáson keresztül történt. Az AfD elnöke külön kifogásolta a levélszavazási iratok helyszíni kezelését – és azt, ami az idősek otthonaiban történik:
„Az is, ahogyan a tárolás, ezt már a múltkor is mondtam, ahogyan a szavazóurnák és a levélszavazási iratok tárolása a városházákon történik, az néha leírhatatlan. Az, ahogyan a választási kampányokat az idősotthonokban szervezik, ahogyan a pártok jönnek-mennek ott – az AfD kivételével, amelyet sok idősotthonba nem engednek be, különösen a Caritas és a Diakonie esetében (a Diakonie idősotthonokat is működtető jótékonysági szervezet – szerk.) – szintén azt mutatja, hogy ez egy olyan fejlemény, amelyet figyelemmel kell kísérni, illetve ellenőrizni kell„.”
Chrupalla a levélszavazás lehetőségének korlátozása mellett foglalt állást. Ennek „abszolút kivételnek” kellene lennie, és csak olyan választók számára lenne szabad lehetővé tenni, akik nem tudnak eljutni a szavazóhelyiségbe. A számok közötti különbségeket mostantól „alaposan megvizsgálják”, és a nyugdíjas otthonokban történt manipulációkról szóló híreket is ki fogják vizsgálni.
A vasárnapi választáson leadott szavazatok csaknem egyharmadát postai úton adták le. Mint említettük, az AfD a levélben szavazók körében lényegesen rosszabbul szerepelt, mint az urnáknál, míg a CDU és a BSW viszont lényegesen jobban.
A Caritas és a diakonikus szervezet (Diakonie) visszautasította a szavazatmanipuláció vádját. A diakonisszák szóvivője Diakonie elmondta, hogy határozottan visszautasítja a „tisztességtelen, manipulatív választói befolyásolás” vádját – írja a Welt:
„Tudomásunk szerint a Diakonie gondozóházaiban nem voltak választási rendezvények a választás előtt, és az elmúlt hetekben sem érkezett megkeresés a pártok részéről”.
A Német Caritas Szövetség szóvivője még azzal is megvádolta az AfD-t, hogy „célzott propagandát folytat a keresztény segélyszervezetek ellen”. A párt figyelmeztetései a levélszavazással való visszaélésekről „nagyon emlékeztetnek Donald Trump hasonló összeesküvés-elméleteire a legutóbbi amerikai elnökválasztás után”. A mainstream média is előszeretettel minősíti „összeesküvés-elméleteknek” a levélszavazással kapcsolatosan felmerülő konkrét aggályokat.
Kiemelt képen: Chrupalla (balra) társelnökével, Alice Weidellel és a legjobb jelölttel, Hans-Christoph Berndttel a választási estén Potsdamban / Fotó: