Szerbia: Aleksandar Vucic lemondott pártelnöki tisztségéről
Aleksandar Vučić szerb elnök 11 év után lemondott a kormányzó Szerb Haladó Párt (SNS) elnöki tisztségéről. Helyét Milos Vučić védelmi miniszter veszi át. Vučić, aki elnökként továbbra is hivatalában marad, a belgrádi kormányellenes tüntetések és a koszovói összecsapások idején jelentette be döntését.
Az SNS küldöttei szombaton Kragujevac városában tartott pártkonferencián elfogadták Vucic lemondását, és közvetlenül utána Vucevicet választották meg utódjául.
Vucic 2012-ben vette át az SNS vezetését Tomislav Nikolićtól. Vučić és Nikolić 2008-ban alapították a pártot, miután szakítottak a nacionalista Szerb Radikális Párttal.
“Soha nem fogom elhagyni ezt a pártot, büszke vagyok arra, hogy a legjobb pártot vezethettem ezekben az években”
– mondta Vučić a jelenlévőknek, és büszkén számolt be az SNS népszerűségéről.
Vučić kijelentette, hogy elnökként a hivatalában marad, az SNS pedig csatlakozik egy szélesebb politikai mozgalomhoz, amelyet a jövő hónapban indítanak el.
Vučić az elmúlt hetekben nagyszabású tüntetésekkel szembesült, a tüntetők az ő és vezető biztonsági tisztviselőinek lemondását követelték, miután a hónap elején két tömegmészárlás történt. Vučić a múlt héten azt mondta, hogy nyugati támogatású aktivisták jelenlétéről értesült a belgrádi gyűléseken, és azzal vádolta őket, hogy “színes forradalmat” terveznek a kormánya ellen.
Közben Vučić pénteken bejelentette, hogy a szerb fegyveres erőket magas készültségbe helyezte, miután a nap folyamán a szakadár Koszovó tartomány egyik szerb többségű városában összecsapások törtek ki a rendőrség és a tüntetők között. A zavargásokra azt követően került sor, hogy a város szerb lakosai által bojkottált szavazáson albán nemzetiségű polgármestert választottak.
Mintegy tucatnyi ember megsérült, miután a pristinai rendőrség könnygázzal és sokkoló gránátokkal lőtte a tiltakozó szerbeket – jelentette a helyi média.
Vučić elnöksége során mindvégig igyekezett fenntartani a kapcsolatokat egyrészt az Egyesült Államokkal és az EU-val, másrészt Oroszországgal és Kínával. Ez Vučić számára mára nehéz helyzetet teremtett, mivel az EU vezetői határozottan kijelentették, hogy ha Belgrád nem szankcionálja Moszkvát az ukrajnai konfliktus miatt, az árt Szerbia esélyeinek az EU-hoz való csatlakozásra.
Amikor nyugati politikusok Belgrádba látogatnak – mondta a hónap elején -,
“első dolguk lesz elmagyarázni nekem, hogy én egy bunkó vagyok, amiért nem vezettem be szankciókat”.
Vučić többször kijelentette, hogy nem fog szankciókat bevezetni Oroszországgal szemben, kivéve
“olyan körülményeket, amikor nincs más kiút”.