Russia Today: Magyarország Ukrajnát hibáztatja az EU-ban emelkedő gázárakért
Az oroszországi médiaóriás, a Russia Today is foglalkozik Szijjártó Péter külügyminiszter reakciójával azzal kapcsolatban, hogy az ukránok elzárták az eddig Ukrajnán az EU-ba áramló gáz tranzitját. Mint kiemelik, Szijjártó Péter külügyminiszter arra is figyelmeztetett, hogy Kijev lépései tovább destabilizálhatják az európai energiapiacot.
Szijjártó Péter magyar külügyminiszter az EU-ban emelkedő földgázárakat a szerinte „mesterségesen csökkentett kínálatra” vezette vissza. Egy keddi Facebook-bejegyzésben az emelkedést az uniós szankcióknak és annak tulajdonította, hogy Ukrajna megakadályozta az orosz gáz Közép-Európába irányuló tranzitját.
Ukrajna nem volt hajlandó meghosszabbítani az orosz Gazprommal kötött vezetékes tranzitszerződését a 2024-et követő időszakra, ezzel elvágva az Oroszországból Romániába, Lengyelországba, Magyarországra, Szlovákiába, Ausztriába, Olaszországba és Moldovába irányuló földgázáramlást. A döntés hatására az uniós gázárak megawattóránként 50 euróra szöktek, amire 2023 októbere óta nem volt példa – mutat rá az orosz portál.
Szijjártó hangsúlyozta, hogy a magasabb gázárak aláásták a blokk versenyképességét, és aránytalanul nagy terhet róttak a polgárokra.
„Ukrajna tagjelöltként próbál csatlakozni az EU-hoz, miközben legújabb döntésével ismét nehezebb helyzetbe hozta az európai gazdaságot”
– emeli ki a magyar külügyminiszter megállapítását a Russia Today.
A portál nyomatékosította, hogy Szijjártó Péter bírálta Kijevet, amiért a tranzitszállítmányok leállításával megszegte az uniós társulási megállapodást.
„Ukrajna döntése a tranzitszállítások leállításáról további áremelkedéshez vezet, és új versenyképességi kihívásokat eredményez Közép-Európa és az Európai Unió egésze számára”
– figyelmeztetett Szijjártó.
„Az ukrán tranzitútvonal december közepén történt megszüntetése óta a földgáz ára Európában 20 százalékkal emelkedett”
– nyomatékosította a külügyminiszter kijelentését a Russia Today.
Budapestnek a gázellátási útvonalak diverzifikálására tett erőfeszítései az áremelkedés ellenére mégis biztosították az ország energiaszükségletét – mondta a miniszter, kifejtve, hogy az országnak az Ukrajnát megkerülő Török Áramlat gázvezetékbe való befektetése döntő fontosságú volt a stabil ellátás biztosításában.
„Ha évekkel ezelőtt engedtünk volna a Török Áramlat elleni „baráti” nyomásnak, akkor most nagyon-nagyon nehéz helyzetben lennénk, mint tengerparttal nem rendelkező ország”
– mondta Szijjártó.
A Gazprom, amely egykor az EU fő gázszolgáltatója volt, 2022-ben drasztikusan csökkentette a blokkba irányuló exportot, miután szankciókat vezettek be Oroszország ellen, és szabotálták az Északi Áramlat gázvezetékeket, amelyek közvetlenül Németországba szállították a gázt.
Oroszország január 1-jével hivatalosan is leállította az Ukrajnán keresztül történő gázszállítást az EU-ba, miután a Kijevvel kötött tranzitmegállapodás meghosszabbításáról folytatott több hónapos tárgyalások meghiúsultak. Moszkva többször kijelentette, hogy hajlandó meghosszabbítani a tranzitmegállapodást és 2024 után is folytatni a szállítást Ukrajnán keresztül.
Vlagyimir Putyin orosz elnök azzal vádolta Kijevet, hogy döntésével „megbünteti” az EU-t, ami szerinte az energiaárak emelkedéséhez vezet. December 19-i éves sajtótájékoztatóján Putyin kijelentette, hogy a gáztranzit leállítása azonban aligha lesz hatással Oroszországra – írja a Russia Today.
Kiemelt képen: Szijjártó Péter, Magyarország külgazdasági és külügyminisztere a Szentpétervári Nemzetközi Gázfórum plenáris ülésén © Getty Images / Maksim Konstantinov/SOPA Images/LightRocket