Nyolc évvel az első, 1st Inauguration, Beiktatási Party után,

2025. Január 20., Budapest, Szabadság tér

Trump beiktatási party

Részletek: 

https://ottleszek.magyartrikolor.hu

     

KÉRJÜK, ENGEDÉLYEZZE BÖNGÉSZŐJÉBEN A HIRDETÉSEK MEGJELENÍTÉSÉT, EZZEL TÁMOGATJA A PORTÁL MŰKÖDÉSÉNEK FENNTARTÁSÁT!

KÖSZÖNJÜK!

Kiemelt kép: illusztráció / LNG tankerhajó / Fotó: © Sputnik / Sergey Krasnoukhov

Bloomberg: Rekordmennyiségű orosz LNG-t vásárolt az EU

Rekordot döntött az Oroszország által az EU-ba szállított cseppfolyósított földgáz (LNG) mennyisége 2024-ben – jelentette hétfőn a Bloomberg a legfontosabb uniós vevők hajókövetési adataira hivatkozva. Ez a vásárlási megugrás még azelőtt következett be, hogy Kijev felfüggesztette volna az Ukrajnán keresztül a blokkba irányuló vezetékes gáztranzitot.

Ukrajna 2024 végén felmondta a Gazprom orosz energiaipari óriáscéggel kötött ötéves tranzitszerződését, és ezzel

leállította az Oroszországból Romániába, Lengyelországba, Magyarországra, Szlovákiába, Ausztriába, Olaszországba és Moldovába irányuló földgázáramlást.

A hírügynökség által nyomon követett adatok szerint tavaly az orosz gáz exportja a blokkba mintegy 30 milliárd köbmétert tett ki, és ennek a mennyiségnek több mint a fele az ukrán területen áthaladó vezetékrendszeren keresztül ment.

Ugyanakkor az Oroszországból a régióba szállított szuperhűtött LNG mennyisége 2024-ben minden eddiginél magasabbra, 15,5 millió tonnára emelkedett – jelentette a hírügynökség, megjegyezve, hogy a szállítások jelentős mértékben megugrottak 2020-hoz képest, amikor az EU mintegy 10,5 millió tonna üzemanyagot importált.

„Európának továbbra is szüksége lesz a gázra, mivel minden erőfeszítése, hogy leváljon az orosz gázról, nem járt sikerrel”

– mondta a hírügynökségnek Tatiana Orlova, az Oxford Economics közgazdásza.

„Késsőbb Európa valószínűleg még több orosz LNG-t fog vásárolni, hogy ellensúlyozza az Oroszországból származó földgázimport csökkenését.”

Moszkva a Török Áramlat gázvezetéken keresztül is exportál gázt Európába, amely Oroszországból a Fekete-tengeren keresztül Törökországba, majd az EU-tag Görögország határáig vezet. Az útvonal két vonala a török belföldi piacra szállít gázt, és közép-európai fogyasztókat, köztük Magyarországot és Szerbiát is ellátja.

A Jamal-Európa gázvezetéken keresztül történő gázáramlás még 2022-ben szünetelt, miután Lengyelország felmondta az Oroszországgal kötött megállapodását, Moszkva pedig a nyugati szankciókra válaszul feketelistára tette a Gazprom és a lengyel PGNiG gázipari vállalat (amely az útvonalat üzemelteti) közös vállalkozását, az EuRoPol GAZ-t.

Ez is érdekelheti:  Ukrajna megtámadta a Török Áramlatot, fel akarta robbantani a fő magyar gázvezetéket

Annak ellenére, hogy az ukrajnai konfliktus és az Északi Áramlat gázvezetékek 2022 szeptemberében történt szabotázsa miatt jelentősen csökkent az Oroszországból származó vezetékes gázimport, az uniós tagállamok továbbra is rekordmennyiségű LNG-t vásároltak Oroszországból. A hűtött üzemanyagot csak részben érintették a blokk által bevezetett legutóbbi szankciók.

Júniusban Brüsszel megtiltotta, hogy hajók átrakodási műveletekkel, hajóról hajóra vagy hajóról partra történő átrakodással orosz LNG-t szerezzenek be azzal a céllal, hogy azt harmadik országokba reexportálják. A szankcióknak kilenc hónapos átmeneti időszakuk van.

A blokk hangosan elkötelezte magát amellett, hogy megszünteti az orosz energiától való függőségét, de továbbra is vásárolt LNG-t Oroszországtól, amely a Kpler árupiaci adatszolgáltató által nyomon követett adatok szerint júniusban az üzemanyag teljes importjának 15%-át tette ki.

Az Energiagazdasági és Pénzügyi Elemző Intézet által összeállított adatok szerint Oroszország 2024 első felében az Egyesült Államok után a második legnagyobb LNG-szállítója volt az európai kontinensnek. Oroszország részesedése a beszállításból 2024-ben 21%-ot tett ki.

Vlagyimir Putyin orosz elnök decemberben azt nyilatkozta, hogy Moszkva tovább tervezi növelni az orosz LNG részesedését a világpiacokon, kiemelve, hogy ez az energiahordozó az egyik legkeresettebb energiahordozó világszerte.

Nemzeti InternetFigyelő (NIF)

 

Kiemelt kép: illusztráció / LNG tankerhajó / Fotó: © Sputnik / Sergey Krasnoukhov

 

Tisztelt Olvasók! A portál működtetéséhez nagyon nagy szükségünk van az Önök támogatására.

Kérjük Önöket, hogy a

DONATE

gombra kattintva segítsék anyagi hozzájárulásukkal működésünket!

A portál valóban független, anyagi támogatást semmilyen szervezettől, vagy politikai erőtől nem kapunk, ezért a legkisebb támogatásnak is örülünk.

Nagyon köszönjük!

 

Mementó 2006 emlékmű

Petíció az emlékmű megvalósításáért!

Aláírásával egy elvi támogatást fogalmaz meg. Amennyiben elegendő társadalmi támogatást gyűjtünk össze, elindítjuk a megvalósításhoz szükséges jogi és szakmai lépéseket.

Kattintson ide a petíció aláírásához!

További részletek itt!

Itt várjuk hozzászólását!