Bloomberg: Rekordmennyiségű orosz LNG-t vásárolt az EU
Rekordot döntött az Oroszország által az EU-ba szállított cseppfolyósított földgáz (LNG) mennyisége 2024-ben – jelentette hétfőn a Bloomberg a legfontosabb uniós vevők hajókövetési adataira hivatkozva. Ez a vásárlási megugrás még azelőtt következett be, hogy Kijev felfüggesztette volna az Ukrajnán keresztül a blokkba irányuló vezetékes gáztranzitot.
Ukrajna 2024 végén felmondta a Gazprom orosz energiaipari óriáscéggel kötött ötéves tranzitszerződését, és ezzel
leállította az Oroszországból Romániába, Lengyelországba, Magyarországra, Szlovákiába, Ausztriába, Olaszországba és Moldovába irányuló földgázáramlást.
A hírügynökség által nyomon követett adatok szerint tavaly az orosz gáz exportja a blokkba mintegy 30 milliárd köbmétert tett ki, és ennek a mennyiségnek több mint a fele az ukrán területen áthaladó vezetékrendszeren keresztül ment.
Ugyanakkor az Oroszországból a régióba szállított szuperhűtött LNG mennyisége 2024-ben minden eddiginél magasabbra, 15,5 millió tonnára emelkedett – jelentette a hírügynökség, megjegyezve, hogy a szállítások jelentős mértékben megugrottak 2020-hoz képest, amikor az EU mintegy 10,5 millió tonna üzemanyagot importált.
„Európának továbbra is szüksége lesz a gázra, mivel minden erőfeszítése, hogy leváljon az orosz gázról, nem járt sikerrel”
– mondta a hírügynökségnek Tatiana Orlova, az Oxford Economics közgazdásza.
„Késsőbb Európa valószínűleg még több orosz LNG-t fog vásárolni, hogy ellensúlyozza az Oroszországból származó földgázimport csökkenését.”
Moszkva a Török Áramlat gázvezetéken keresztül is exportál gázt Európába, amely Oroszországból a Fekete-tengeren keresztül Törökországba, majd az EU-tag Görögország határáig vezet. Az útvonal két vonala a török belföldi piacra szállít gázt, és közép-európai fogyasztókat, köztük Magyarországot és Szerbiát is ellátja.
A Jamal-Európa gázvezetéken keresztül történő gázáramlás még 2022-ben szünetelt, miután Lengyelország felmondta az Oroszországgal kötött megállapodását, Moszkva pedig a nyugati szankciókra válaszul feketelistára tette a Gazprom és a lengyel PGNiG gázipari vállalat (amely az útvonalat üzemelteti) közös vállalkozását, az EuRoPol GAZ-t.
Annak ellenére, hogy az ukrajnai konfliktus és az Északi Áramlat gázvezetékek 2022 szeptemberében történt szabotázsa miatt jelentősen csökkent az Oroszországból származó vezetékes gázimport, az uniós tagállamok továbbra is rekordmennyiségű LNG-t vásároltak Oroszországból. A hűtött üzemanyagot csak részben érintették a blokk által bevezetett legutóbbi szankciók.
Júniusban Brüsszel megtiltotta, hogy hajók átrakodási műveletekkel, hajóról hajóra vagy hajóról partra történő átrakodással orosz LNG-t szerezzenek be azzal a céllal, hogy azt harmadik országokba reexportálják. A szankcióknak kilenc hónapos átmeneti időszakuk van.
A blokk hangosan elkötelezte magát amellett, hogy megszünteti az orosz energiától való függőségét, de továbbra is vásárolt LNG-t Oroszországtól, amely a Kpler árupiaci adatszolgáltató által nyomon követett adatok szerint júniusban az üzemanyag teljes importjának 15%-át tette ki.
Az Energiagazdasági és Pénzügyi Elemző Intézet által összeállított adatok szerint Oroszország 2024 első felében az Egyesült Államok után a második legnagyobb LNG-szállítója volt az európai kontinensnek. Oroszország részesedése a beszállításból 2024-ben 21%-ot tett ki.
Vlagyimir Putyin orosz elnök decemberben azt nyilatkozta, hogy Moszkva tovább tervezi növelni az orosz LNG részesedését a világpiacokon, kiemelve, hogy ez az energiahordozó az egyik legkeresettebb energiahordozó világszerte.
Kiemelt kép: illusztráció / LNG tankerhajó / Fotó: © Sputnik / Sergey Krasnoukhov