Putyin a meteorithoz hasonlította Oroszország új rakétáját
Oroszország új, korszerű Oresnyik ballisztikus rakétájának csapásmérő ereje egy meteorit becsapódásához hasonló – mondta csütörtökön Vlagyimir Putyin orosz elnök. A hiperszonikus fegyver képes arra, hogy sikeresen csapást mérjen erősen megerősített célpontokra – tette hozzá.
Moszkva már több ilyen rakétával rendelkezik, és megkezdte a fejlett fegyverrendszer tömeggyártását – mondta Putyin a Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezetének (CSTO) csúcstalálkozóján a kazahsztáni fővárosban, Asztanában.
„Ez olyan, mint egy lezuhanó meteorit. A történelemből tudjuk, hogy hol hullottak le meteoritok, és milyen következményekkel jártak. Milyen tavak keletkeztek”
– mondta az orosz vezető.
Putyin nem részletezte, bár a világ egyik legnagyobb becsapódási krátertavának – a kanadai Manicouagan-tónak – többgyűrűs szerkezete van, amelynek átmérője mintegy 100 kilométert tesz ki. A belső gyűrű átmérője mintegy 70 km.
Az Oreshnik-rendszer több tucat célkövető robbanófejjel is rendelkezik, amelyek képesek a hangsebességnél tízszer gyorsabban haladó célpontokat eltalálni
– jelentette ki Putyin.
Egy ilyen rakétákkal végrehajtott nagy erejű csapás hasonló lenne egy nukleáris csapáshoz – tette hozzá. „Bármi, ami a csapásközpontban található, elemi részecskékké semmisül, porrá válik”
– mondta az elnök.
Az orosz hadsereg kiválasztja a célpontokat az esetleges Oreshnik-csapásokhoz – figyelmeztetett Putyin. A rendszert a „kijevi rezsim” elleni megtorlásként lehetne használni, ha folytatódnak az Oroszország elleni ukrán támadások, amelyekben nyugati gyártmányú nagy hatótávolságú rakéták vesznek részt – tette hozzá Putyin.
Ezek a célpontok között lehetnek ukrán „döntéshozatali központok”, valamint katonai és ipari létesítmények – jelentette ki Putyin. Múlt héten Oroszország bevetette az Oresnyik rakétarendszert, hogy egy úgynevezett harci teszt keretében csapást mérjen egy nagy fegyvergyárra az ukrajnai Dnyeproterovszk (Ukrajnában Dnyepr néven is ismert) városban. Putyin szerint a csapás válasz volt a Kijevet támogató NATO-tagok „agresszív fellépésére”.
Mike Adams: A NATO-nak annyi – a Nyugatnak fogalma sincs mivel áll szemben az Oresnyik csapása után
Az ukrán hadsereg a közelmúltban több csapást is mért az oroszországi Brjanszk és Kurszk térségében lévő célpontokra. A csapásokban amerikai gyártmányú ATACMS, valamint brit-francia Storm Shadow/SCALP rakétákat használtak. Hétfőn Washington megerősítette, hogy feloldotta az ATACMS-ek kijevi csapatok általi használatára vonatkozó hatótávolsági korlátozásokat. Párizs korábban megerősítette, hogy engedélyezi Ukrajnának a SCALP rakéták maximális hatótávolságon belüli használatát.
A CSTO csütörtöki csúcstalálkozóján Putyin azt mondta, hogy a moszkvai fegyverek több szempontból is jobbak a nyugati gyártású rakétáknál. Oroszország ráadásul sokkal többet gyárt belőlük, mint az egész NATO-blokk – jelentette ki. Különösen az Oresnyiknek „természetesen nincs párja a világon, és szerintem egyhamar nem is fog megjelenni” – tette hozzá az elnök.
“It’s like a meteorite striking the earth”
— President Putin explains the power of Russia’s new missile, Orshenik.
It creates a temperature similar to the surface of the sun!
No need for nukes!
Warning to the crazies in London and Brussels. pic.twitter.com/i9mcP8X7rP
— S.L. Kanthan (@Kanthan2030) November 28, 2024
Kiemelt kép: illusztráció