KÉRJÜK, ENGEDÉLYEZZE BÖNGÉSZŐJÉBEN A HIRDETÉSEK MEGJELENÍTÉSÉT, EZZEL TÁMOGATJA A PORTÁL MŰKÖDÉSÉNEK FENNTARTÁSÁT!

KÖSZÖNJÜK!

Hazugság, hogy Trianonon már nem tudunk változtatni – bármennyire is fáj ez bizonyos cinikus cseh elemzőknek

Az úriember szavaiból épp az a kisebbségi komplexus érződik ki, amivel Trianon után az utódállamok sokáig nem voltak képesek megbirkózni.

A Dennik című szlovák lapnak adott világmegfejtést Jaroslav Kuchyna cseh biztonságpolitikai elemző. A szakértő az aktuálpolitikán túl történelemfilozófiai távlatokba is merészkedett, és kifejtette, hogy a magyar külpolitika szerinte úgy tesz, mintha Trianon krisztusi keresztjét vinné. Hozzátette: a magyarok nem veszik észre, hogy ezek olyan események, amelyekre emlékezhetnek, amelyekhez imádkozhatnak, de amelyeken nem tudnak változtatni. Trianon eredményét soha nem fogják megváltoztatni – hangsúlyozta.

Foglalkozott még a svéd NATO-csatlakozás ratifikálásának kérdésével is, de mondanivalójának veleje a fenti gondolatokban sűrűsödik. És hogy mi ezzel a gond?

Talán „csupán” annyi, hogy Jaroslav Kuchyna

szavaiból épp az a kisebbrendűségi komplexus érződik ki, amivel Trianont követően az utódállamok sokáig nem voltak képesek megbirkózni.

Az aránytalan területnyereség, a versailles-i győzelem folyamatos szorongást kódolt Csehszlovákia és Románia közgondolkodásába. Vajon mikor fordul a szerencse, és kerül vissza Magyarországhoz a megszerzett vagyon? Vajon konzerválható 1920? És a határok most tényleg örökre szólnak?

E feszélyezettséget csillapította a Felvidéken és Erdélyben maradt magyarság jogfosztása, folyamatos vegzálása, lassú kiszorítása a társadalmi pozíciókból. És velejárója volt az a fensőbbséges, cinikus, lekezelő attitűd, ami Jaroslav Kuchyna szavaiból is visszaköszön.

Csakhogy 2023-at írunk, és nem 1923-at.

Túl azon, hogy rendkívül szomorú és kiábrándító egy hivatalos elemzőtől mindezt egy szlovák lapban olvasni, azért annyira nagyon meglepődnünk nem kell. A szlovák nyelvtörvény, a kettős állampolgárság ellenzése vagy a csípőből tolt gerrymandering (amivel magyar szempontból nyerhetetlenné rajzolták át a szlovákiai választókerületeket) mind azt mutatja, hogy nincs új a nap alatt.

Bár számos híd épült (átvitt értelemben és fizikailag is) Magyarország és Szlovákia között, történelemfelfogásban az óra megállt úgy száz évvel ezelőtt.

Ez is érdekelheti:  Tamás a Krímből: Bizonyítékok vannak az izraeli F-35 vadászgépek megsemmisítésére!

Egyvalamiben azonban kifejezetten téved Kuchyna, és ezt érdemes kiemelni:

téved Trianon megváltoztathatatlanságában.

A határokat ugyan át nem rajzoltuk (sőt, önsorsrontó alapszerződésekkel még kőbe is véstük a kilencvenes években), de az utóbbi időben azért sokat tettünk a trianoni hatások feldolgozásáért:

1) Budapestnek van végre érvényes nemzetpolitikája, a kormányzat a külhoni magyarságban is gondolkodik és cselekszik.

2) A határon túli magyar intézményrendszer, a kulturális entitások, a magyar civil szféra támogatása jelentős lépés a megmaradás felé.

3) A kettős állampolgárság megkönnyítése, a honosítási eljárás

lélekben és a mindennapokban is közel hoz magyart a magyarhoz.

4) Szlovákiában a magyar intézménybe való beiskolázás támogatása is fontos eszköz a magyar közösség megerősítésére.

5) A Határtalanul vagy épp a Petőfi Program pedig a külhoni közösségek segítése mellett a magyarországi és határon túli fiatalok közt épít hidat.

Vagyis, bár a Kuchynához hasonlók gondolatain, a szlovákiai vagy cseh történelemfelfogáson nem tudunk változtatni, a trianoni versenyhátrányt le tudjuk dolgozni. A munka pedig – ha tetszik, ha nem – gőzerővel zajlik.

Constantinovits Milán – Mandiner

 

Tisztelt Olvasók! A portál működtetéséhez nagyon nagy szükségünk van az Önök támogatására.

Kérjük Önöket, hogy a

DONATE

gombra kattintva segítsék anyagi hozzájárulásukkal működésünket!

A portál valóban független, anyagi támogatást semmilyen szervezettől, vagy politikai erőtől nem kapunk, ezért a legkisebb támogatásnak is örülünk.

Nagyon köszönjük!

 

Kapcsolódó:

Cseh elemző: A magyarok soha nem fogják megváltoztatni Trianont

Mementó 2006 emlékmű

Petíció az emlékmű megvalósításáért!

Aláírásával egy elvi támogatást fogalmaz meg. Amennyiben elegendő társadalmi támogatást gyűjtünk össze, elindítjuk a megvalósításhoz szükséges jogi és szakmai lépéseket.

Kattintson ide a petíció aláírásához!

További részletek itt!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük