A Lanye vírus lett a legújabb riadalom
Kínai és szingapúri tudósok új típusú henipavírust azonosítottak, amely képes embereket és állatokat is megfertőzni – írja a TASS a Pengpai kínai információs portálra hivatkozva.
A hírügynökség szerint ez az új faj, amely a vadon élő állatokról terjed az emberre, a Lanye vírus. Jelenleg 35 fertőzött személyt azonosítottak a kínai Shandong és Henan tartományokban. A kutatók megjegyzik, hogy az új kórokozó nagyon hasonlít a Nipah vírushoz. A haláleseteket, vagy súlyos lefolyású megbetegedést azonban még nem jegyezték fel.
A jelentések szerint a fertőzés leggyakoribb tünetei a láz, gyengeség, köhögés, étvágytalanság, izomfájdalom, hányinger, hányás és fejfájás.
A tudósok nem tudtak kapcsolatot megállapítani a fertőzöttek között, ráadásul rokonaik és barátaik körében nem fordult elő megbetegedés. Ebből arra a következtetésre jutottak, hogy a vírus még nem terjedhet át emberről emberre.
A Lanye vírus genomja 18 402 nukleotidból áll. Hasonló a tudósok által ismert másik öt henipavírushoz és leginkább a Mojiang vírushoz hasonlít, amelyet először a dél-kínai Yunnan tartományban fedeztek fel.
A vadonban a Lanye vírust leggyakrabban (a 262 vizsgált állat 27%-a) a rovarevők rendjébe tartozó emlősök családjába tartozó cickányoknál találták meg, viszont néhány kutyában és kecskében már ennek a vírusnak az antitestjeit is kimutatták.
Eddig kétféle henipavírusról tudni, hogy képes megfertőzi az embert, a Nipah-vírus és a Hendra-vírus. A betegség tünetmentes formában és súlyos légúti fertőzés formájában is előfordulhat, akár halálos kimenetelű is lehet. Úgy gondolják, hogy a denevérek e két vírus természetes hordozói a vadonban.
Kiemelt kép: illusztráció / catherineasquithgallery.com