Törökország felfüggesztett minden kereskedelmet Izraellel
A török kormány a gázai háborúra válaszul felfüggesztette a teljes kereskedelmet Izraellel – közölte az ankarai kereskedelmi minisztérium csütörtökön egy, a közösségi médiában közzétett közleményében.
Törökország Izrael egyik leghevesebb bírálója volt a Hamásszal való konfliktus októberi kitörése óta. A kiadott közleményben az áll, hogy az összes export- és importtevékenység felfüggesztését válaszul vezették be a zsidó állam
“Palesztina elleni, a nemzetközi jogot és az emberi jogokat sértő agressziójára” .
Ankara szigorúan alkalmazni fogja az intézkedéseket mindaddig, amíg Izrael nem engedélyezi a humanitárius segélyek zavartalan és megfelelő mennyiségű beáramlását a Gázai övezetbe
– olvasható továbbá a dokumentumban.
Izraelt az ENSZ és emberi jogi csoportok azzal vádolják, hogy akadályozza a segélyszállítmányok eljuttatását az enklávéba. A török tisztviselők egyeztetni fognak a Palesztin Hatósággal annak érdekében, hogy a palesztinokat ne sújtsa a kereskedelem felfüggesztése – közölte a minisztérium.
Ankara már az előző hónapban 54 termékkategória – köztük építőanyagok, gépek és különböző vegyi termékek – Izraelbe irányuló exportjára vonatkozó korlátozásokat vezetett be. Törökország már korábban leállította minden olyan áru küldését Izraelnek, amely katonai célokra használható.
A legutóbbi korlátozásokra reagálva az izraeli külügyminisztérium azzal vádolta a török vezetést, hogy “figyelmen kívül hagyja a nemzetközi kereskedelmi megállapodásokat”. Izrael Katz külügyminiszter csütörtökön az X-en (korábban Twitter) azt állította, hogy Recep Tayyip Erdogan török elnök “diktátorként” viselkedik azzal, hogy “lezárja a kikötőket az izraeli import és export előtt”. Izrael arra fog törekedni, hogy “alternatívákat dolgozzon ki” a Törökországgal folytatott kereskedelemben, “a helyi termelésre és a más országokból származó importra” összpontosítva – tette hozzá Katz.