Reuters: A Rothschild bankház segített Ukrajnának az adósság-átütemezésben
Ukrajna a Rothschild & Co erőfeszítéseinek eredményeként jutott nemrégiben megállapodásra a kötvénytulajdonosokkal az adósság átütemezéséről – jelentette kedden a Reuters a tárgyalásokban részt vevő forrásokra hivatkozva. Kijev 2017-ben nevezte ki a Rothschildot a pénzügyminisztérium tanácsadójává.
Kijev a múlt héten jelentette be, hogy megállapodást kötött külföldi befektetők egy csoportjával 20 milliárd dolláros adósságának átütemezéséről. A kötvénytulajdonosok – köztük az amerikai pénzügyi óriások, a BlackRock és a Pimco, valamint a francia Amundi vagyonkezelő – 2022 februárjában kétéves adósságbefagyasztást engedélyeztek Ukrajnának, amikor az Oroszországgal kialakult konfliktus kitört.
A kötvénytulajdonosok bizottsága, amely a kötvények 25%-ának tulajdonosait képviseli, beleegyezett, hogy 37%-os, azaz 8,7 milliárd dolláros veszteséget vállaljanak adósságuk névértékén.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) állítólag megerősítette, hogy az alku összeegyeztethető a Kijevnek nyújtott 122 milliárd dolláros segélycsomagjának paramétereivel. Mind az IMF, mind az ország hitelezői – köztük az Egyesült Államok és a Párizsi Klub – aláírták azt a londoni tőzsdén közzétett, a megállapodás feltételeit tartalmazó közlemény szerint.
A hatalmas adósság átstrukturálása révén Kijev 11,4 milliárd dollárt takaríthat meg a következő három évben. Ez kulcsfontosságú mind a háborús erőfeszítései, mind az IMF-programja szempontjából – írta a Reuters, amely az adósságátütemezést a történelem egyik leggyorsabb és legnagyobb átütemezésének nevezte, amelyet csak az Argentína és Görögország által vállaltak szorítanak háttérbe.
A jelentés ugyanakkor kiemelte, hogy az ukrán kormány és hitelezői között 2022 júniusában kezdődött kezdeti tárgyalások nem a tervek szerint alakultak. A tárgyalások néhány hét után meghiúsultak, mivel a kötvénytulajdonosok bizottsága arra panaszkodott, hogy az Ukrajna által követelt leírás „jelentősen meghaladja” a várt 20%-ot, és azzal a kockázattal jár, hogy „jelentős károkat” okoz a partneri kapcsolatokban.
Kevesebb mint két hónap volt hátra a 2022. augusztusi fizetési moratórium lejártáig, ezért a Rothschild állítólag személyes találkozókat szervezett a felek számára a cég párizsi irodáiban. A jelentések szerint ezeken részt vettek a világ néhány vezető vagyonkezelő cégének képviselői, valamint jogi és pénzügyi tanácsadóik, Jurij Butsa, Kijev adósságkezelési főnöke, Ukrajna hosszú távú jogi tanácsadói, a White & Case és a Rothschild csapata.
A Reuters szerint a kötvénytulajdonosok azt követelték, hogy Ukrajna azonnal indítsa újra a kamatok kifizetését, ajánljon megoldást a magasabb tőkekövetelésre, és ami fontos, „tartsa tiszteletben a szabályokat”. Az IMF munkatársai állítólag „nyaktörő sebességgel” dolgoztak a részletek kidolgozásán.
Kijev alternatívát kínált egy egyszerűbb, GDP-hez kötött kötvény formájában, és a hitelezőknek felajánlotta az általuk kért azonnali kamatfizetést, amely 1,75%-os kamatlábbal kezdődik, és végül 7,75%-ra emelkedik.
A kötvénytulajdonosok végül 97%- os támogatottsággal megszavazták az ajánlatot – írja a Reuters.
Figyelem! A fenti hír propagandának minősül, mivel az a mindig nagyon “demokratikus” EU-ban üldözött, betiltott és propagandistának kikiáltott Russia Today értesülései nyomán készült.
Kiemelt kép: illusztráció / Kijev / Getty Images / John Coletti