Nagy-Britannia, nagy „demokrácia” – Évente 12 000 britet tartóztatnak le közösségi médiában közzétett bejegyzések miatt
A gyanúsítottak ellen az internetes „sértő” beszédet kriminalizáló törvények alapján indítanak eljárást
Az Egyesült Királyságban több ezer embert vett őrizetbe és hallgatott ki a rendőrség fenyegetőnek vagy sértőnek ítélt online bejegyzések miatt – jelentette a The Times az őrizetbe vételi adatokra hivatkozva.
A pénteken közzétett adatok szerint a rendőrök évente mintegy 12 000 letartóztatást hajtanak végre a 2003. évi kommunikációs törvény 127. szakasza és az 1988. évi rosszindulatú kommunikációról szóló törvény 1. szakasza alapján. Ezek a törvények bűncselekménynek minősítik a „súlyosan sértő” üzenetek küldésével, illetve az elektronikus hírközlő hálózatokon keresztül történő „illetlen, obszcén vagy fenyegető jellegű” tartalmak megosztásával történő veszélyeztetést.
Csak 2023-ban 37 rendőri szerv rendőrei 12 183 letartóztatást hajtottak végre, azaz naponta körülbelül 33-at. A Times szerint ez 58%-os növekedést jelent 2019-hez képest, amikor 7734 letartóztatást jegyeztek fel.
Ugyanakkor a kormányzati adatok azt mutatják, hogy az elítélések és az ítéletek száma közel felére csökkent. Bár néhány ügyet peren kívüli megegyezéssel oldottak meg, a leggyakrabban említett ok a „bizonyítási nehézség” volt, különösen akkor, amikor az érintett áldozatok elutasították az eljárást.
A statisztikák közfelháborodást váltottak ki, és a polgári szabadságjogi csoportok azzal vádolták a hatóságokat, hogy a „homályos” kommunikációs törvények alkalmazásával túlságosan is ellenőrzik az internetet és aláássák a szólásszabadságot.
A Times kiemelte Maxie Allen és Rosalind Levine esetét, akiket január 29-én tartóztattak le, miután egy privát szülői WhatsApp-csoportban aggályokat fogalmaztak meg lányuk iskolájának felvételi eljárása miatt. Hat egyenruhás rendőr érkezett az otthonukhoz, a legkisebb gyermekük szeme láttára őrizetbe vették, és egy rendőrőrsre vitték őket.
A házaspárt zaklatás, rosszhiszemű kommunikáció és az iskolát ért kellemetlenségek okozásának gyanújával hallgatták ki, miután az iskola azt állította, hogy a lányukat védelmező szülők „megrágalmazták” a nevelőtestület elnökét. Megmotozták, Ujjlenyomatot vettek tőlük, és nyolc órán keresztül tartották őket fogva.
„Nehéz volt magamtól elhessegetnem azt az érzést, hogy rendőrállamban élek”
– mondta Allen a Daily Mailnek, hozzátéve, hogy
az általuk megfogalmazott üzenetek „nem tartalmaztak sértő kifejezést vagy fenyegetést”, hanem egyszerűen csak „egy kicsit szarkasztikusak” voltak.
Kiemelt kép: illusztráció / Fotó: AFP – Getty