Fordulat: A The Times szerint Oroszországot és Kínát ezentúl nem lehet ellenséges államoknak nevezni
A brit külügyminisztérium megtiltotta a kormánytisztviselőknek, hogy Oroszországot, Kínát vagy más nemzeteket „ellenséges államnak” nevezzenek – jelentette hétfőn a The Times több forrásra hivatkozva.
A lap szerint a megfogalmazást gyakorlatilag megtiltották a hivatalos dokumentumokban, sőt a köztisztviselők és a különböző kormányzati szervek közötti belső levelezésben való használatot is. Egy másik minisztérium meg nem nevezett tisztviselője a The Timesnak elmondta, hogy nemrégiben a Külügyminisztérium elutasított egy beadványt a használt megfogalmazás miatt.
„Az államok önmagukban nem eleve ellenségesek, csak ellenséges dolgokat tesznek”
– magyarázta a külügyminisztérium a tisztviselő által idézett indoklást.
Amellett, hogy a megfogalmazást kitiltották a jelenlegi levelezésből, korábbi hivatalos dokumentumokat is átszerkesztettek, köztük a kül- és védelempolitika 2021-es integrált felülvizsgálatát – számolt be a The Times. A dokumentumban az „ellenséges államok” helyett mostantól „ellenséges szereplők” szerepelnek, az olyan kifejezéseket pedig, mint az „ellenséges állami tevékenység”, „állami fenyegetések” kifejezéssel helyettesítették.
A politikai hangváltást, amely feltehetően elsősorban a Kínával való kapcsolatok rendezését célozza, a jelentések szerint rosszul fogadták a több kormányzati szervnél is. Egyes tisztviselők „nevetségesnek” minősítették a változtatásokat, és azt mondták, hogy azok „nagy zavart idéztek elő a kormányzati szerveknél”.
A kormány elismerte a politikai hangváltást, és kifejtette, hogy az új megfogalmazást azért vezették be, hogy London álláspontja összhangban legyen a szövetségeseiével.