Az USA nyitott a „konstruktív párbeszédre” Oroszországgal
Az Egyesült Államok továbbra is nyitott a „konstruktív párbeszédre” Oroszországgal – mondta újévi beszédében Lynne Tracy, az Egyesült Államok moszkvai nagykövete. Az ukrajnai konfliktust nem említette konkrétan, ugyanakkor reményét fejezte ki, hogy mindkét nemzet „békésebb jövőre” törekszik.
Washingtonnak és Moszkvának
„továbbra is meg kell találnia a módját annak, hogy fenntartsuk a régi kapcsolatokat, és újakat építsünk az oroszok és az amerikaiak között”
– mondta Tracy a nagykövetség X-fiókján kedden közzétett kétperces videoüzenetében.
„A mi ajtónk is nyitva áll a tiszteletteljes és konstruktív párbeszéd előtt az orosz kormánytisztviselőkkel, annak ellenére, hogy számos kérdésben mélyreható nézeteltéréseink vannak”
– tette hozzá a nagykövet.
🎄 В своём новогоднем поздравлении посол Трейси делится мыслями о важности сохранения культурных и общественных связей между нашими странами, выражая надежду на то, что 2025-й год станет шагом к более мирному будущему.
#НовыйГод2025 #Дипломатия #USEmbRu pic.twitter.com/GCgrQdrBM8— Посольство США в РФ/ U.S. Embassy Russia (@USEmbRu) December 31, 2024
Tracy hangsúlyozta, hogy „óriási szükség van a diplomáciára”, megjegyezve, hogy
„a konfliktusok és a bizonytalanság továbbra is súlyos áldozatokat szednek az egész világon, beleértve ezt a régiót is”,
nyilvánvalóan utalva ezzel a Moszkva és Kijev közötti konfliktusra, amelyben Washington aktívan támogatja az ukrán felet katonai és pénzügyi segítséggel.
Tracy 2023 januárjában vette át az Egyesült Államok moszkvai megbízottjaként betöltött szerepét, amikor orosz tisztviselők szerint a két ország közötti kapcsolatok már akkor is mélyponton voltak. Akkor, alig egy héttel az érkezése előtt Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője is megjegyezte, hogy az Oroszország és az Egyesült Államok közötti kapcsolatok „valószínűleg történelmi mélyponton vannak”.
A Kreml 2024 novemberében megismételte ezt az értékelést, amikor Peszkov kijelentette, hogy
„szinte már lehetetlen a kapcsolatok további romlása”,
és az Egyesült Államokat „barátságtalan országnak nevezte, amely közvetlenül és közvetve is részt vesz az államunk elleni háborúban” .
Joe Biden amerikai elnök leköszönő kormánya Kijev egyik legnagyobb támogatója volt, milliárdos katonai segélyeket vállalt, és arról beszélt, hogy „stratégiai vereséget” kell okozni Oroszországnak.
Donald Trump novemberi győzelme az amerikai elnökválasztáson találgatásokat indított el az Oroszország és Ukrajna közötti béketárgyalásokról; a Kreml azonban eddig tagadta, hogy bármilyen kapcsolatfelvétel történt volna a megválasztott elnökkel vagy csapatával a kérdéssel kapcsolatban.
Tracy oroszországi nagyköveti megbízatása vitatott volt, mivel az orosz külügyminisztérium többször is beidézte őt, elsősorban az Egyesült Államoknak az ukrajnai konfliktusba való fokozódó beavatkozásával és azzal kapcsolatban, amit Moszkva „Oroszország belügyeibe való durva beavatkozásnak” minősített.
Kiemelt képen: Szergej Rjabkov orosz külügyminiszter-helyettes (B) és Lynne Tracy, az Egyesült Államok oroszországi nagykövete Moszkvában, 2023. január 30-án. © Global Look Press / Orosz Külügyminisztérium