Oroszország és Törökország megállapodott, hogy ingyen küldenek gabonát a világ legszegényebb országaiba
Oroszország és Törökország elnöke a közelmúltban telefonon megállapodott arról, hogy ingyen küldenek gabonát a világ legszegényebb országainak – árulta el Recep Tayyip Erdogan török államfő. A megjegyzéseket pénteken Isztambulban, üzletemberek előtt tartott beszéde során tette.
“A Vlagyimir Putyinnal folytatott telefonbeszélgetésem során azt mondta: “Küldjük ezt a gabonát ingyen olyan országokba, mint Dzsibuti, Szomália és Szudán” – és mi egyetértettünk” – mesélte Erdogan, anélkül, hogy pontos részleteket közölt volna arról, hogyan működhetne egy ilyen program.
Moszkva egyelőre nem kommentálta hivatalosan a török elnök nyilatkozatát.
A javaslatra az Ukrajnából származó gabonaexportot megkönnyítő megállapodás nehézségei közepette került sor. A megállapodásról eredetileg még júliusban tárgyaltak, és Oroszország, Ukrajna, Törökország és az ENSZ részvételével kialakított megállapodások révén jött létre. A megállapodás célja az volt, hogy segítsen felszabadítani a Fekete-tengeren keresztül az ukrán kikötőkből érkező mezőgazdasági exportot, amely a Moszkva és Kijev között fennálló konfliktus miatt blokkolva volt.
Oroszország rövid időre felfüggesztette részvételét a megállapodásban, miután a fekete-tengeri flotta hajóit támadás érte. Moszkva Kijevet tette felelőssé az incidensért, azt állítva, hogy a gabonafolyosót arra használta fel, hogy tengeri drónokat indítson a hajók ellen. Ukrajna azonban tagadta az érintettséget.
Moszkva azután tért vissza a megállapodáshoz, hogy írásbeli biztonsági garanciákat kapott Kijevtől arra vonatkozóan, hogy nem fogja katonai célokra használni a folyosót. Putyin szerdán azt mondta, hogy ha Kijev megszegi ígéreteit, Oroszország fenntartja a jogot, hogy végleg kilépjen a megállapodásból. Az orosz elnök ugyanakkor hangsúlyozta, hogy Moszkva kész ingyen gabonát szállítani a legszegényebb országoknak.
“Oroszország még abban az esetben is kész gabonát szállítani a legszegényebb országoknak, ha kilép a gabonamegállapodásból – ez körülbelül 4 százalék [a teljes mennyiség]. Ha Ukrajna megszegi a kötelezettségeit, akkor a teljes, nekik szánt gabonamennyiséget ingyenesen fogjuk szállítani” – magyarázta Putyin.
Moszkva korábban bírálta az Ukrajnából induló gabona elosztását. Még szeptemberben Putyin azt mondta, hogy csak mintegy 60 ezer tonna gabona – a Kijev által a megállapodás értelmében exportált teljes mennyiség mintegy 3%-a – indult “a legszegényebb országokba az ENSZ élelmezési programjai számára”, nevezetesen Jemenbe és Dzsibutiba.