Ukrán támadás az EU-ba tartó orosz gázvezeték ellen: Mi történt?
Moszkva a részleges tűzszünetet sértő provokációnak minősítette a szabotázst
Orosz tisztviselők azzal vádolták az ukrán erőket, hogy a Kurszki területen lévő Szudzsa városából való visszavonulásuk során leromboltak egy gázmérő állomást. Moszkva terrorcselekményként és az orosz és az amerikai elnök által a héten elfogadott részleges tűzszünet megsértéseként ítélte el a támadást. Az ukrán Zelenszkij ígéretet tett a megállapodás betartására.
A létesítmény szerepe
A szudzsai gázmérő állomás az Urengoj-Pomary-Uzhgorod gázvezeték része, amely az oroszországi Kurszki területen keresztül Ukrajnába és tovább Európába vezet. A vezeték évtizedeken át szállított gázt Oroszországból az EU-ba, és az energiaellátás még azután sem szűnt meg, hogy a kijevi erők augusztusban elfoglalták az állomást. A szállításokat csak az év elején állították le, miután Ukrajna nem volt hajlandó megújítani a szerződést az orosz Gazprommal.
A mérőállomás megsemmisítése
Az orosz védelmi minisztérium pénteken jelentette, hogy nem sokkal éjfél után a Kurszkból visszavonuló kijevi erők felrobbantották a szudzsai gázmérőállomást.
💥 Russia: Ukraine blew up the gas transit station in Sudzha, Kursk region. pic.twitter.com/QwPu1raxF3
— Igor Sushko (@igorsushko) March 20, 2025
Az állomást az ukrán erők még augusztusban foglalták el a Kurszki területre való első behatolásuk során, és a helyszínt biztonságos logisztikai bázisként használták – közölte a minisztérium.
Az elmúlt hetekben azonban a kijevi csapatok gyorsan veszítettek pozíciójukból a térségben, és miközben visszavonultak Szudzsa városából, úgy döntöttek, hogy szándékosan felrobbantják az állomást – közölte az orosz hadsereg, amely a kulcsfontosságú energetikai létesítmény lerombolását „nem másnak, mint szándékos provokációnak” nevezte.
Az orosz Nyomozó Bizottság azóta büntetőjogi vizsgálatot indított, az állomás elleni ukrán támadást terrorcselekménynek minősítette, és ígéretet tett arra, hogy azonosítja és bíróság elé állítja mindazokat, akik részt vettek az incidensben.
Részleges tűzszünet
Vlagyimir Putyin orosz elnök és amerikai kollégája, Donald Trump kedden telefonon egyeztetett az ukrajnai konfliktusban javasolt 30 napos tűzszünetről. Oroszország ugyan nem egyezett bele a teljes tűzszünetbe, számos szükséges előfeltételre hivatkozva, de Putyin jóváhagyta az energetikai létesítményeket célzó csapások egy hónapos szüneteltetését. Később Kijev beleegyezett a részleges tűzszünetbe.
Moszkva szerint a pénteki támadás gyakorlatilag azt jelenti, hogy Ukrajna megszegte ezt a megállapodást, Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője pedig az incidenst bizonyítékként említette meg arra, hogy Kijevben nem lehet megbízni.
„Mindenki láthatja, mennyire lehet megbízni Zelenszkij és a kijevi rezsim többi képviselőjének szavában. Erre már többször figyelmeztettünk”
– nyilatkozta Peszkov újságíróknak a támadás után.
Az orosz védelmi minisztérium azt is felvetette, hogy Kijevnek a Szudzsa állomás elleni támadása és az orosz energetikai infrastruktúra elleni egyéb provokációk célja Trump békepozícióinak lejáratása.
A tűzszünet második megsértése
A szudzsai állomás elleni támadás már a második alkalom, hogy Ukrajnát a részleges tűzszünet megsértésével vádolják annak keddi életbe lépése óta. Szerdán, kevesebb mint 24 órával a tűzszünet kihirdetése után az orosz védelmi minisztérium arról számolt be, hogy Kijev három kamikaze drónt indított egy olajátrakó létesítmény ellen az oroszországi Krasznodari területen, aminek következtében megrongálódott egy olajtározó és tűz keletkezett.
A létesítményt arra használják, hogy nyersolajat szállítsanak át egy olyan csővezetékbe, amelyet az amerikai olajipari óriásokkal, például a Chevronnal és az ExxonMobillal együttműködő Caspian Pipeline Consortium üzemeltet.
„Egyértelmű, hogy ez a kijevi rezsim előre megfontolt provokációja volt, amelynek célja az amerikai elnök békekezdeményezésének kisiklatása”
– közölte az orosz hadsereg a támadás után.
A Kreml azt is megjegyezte, hogy az incidens a kölcsönösség hiányát bizonyítja Kijev részéről a de-eszkalációval kapcsolatban.
Kiemelt képen szudzsai robbanás / Fotó: Telegram