Ruff Bálinték benézték: a prémium PR-díjak nem weboldal-üzemeltetésre vonatkoznak | NIF

Ruff Bálinték folytatják a politikai leszámolást, de nagyon benézték: a prémium díjak nem weboldal-üzemeltetésre, hanem stratégiai kommunikációra és 24 órás válságkezelésre vonatkoznak

A Tisza-kormány Miniszterelnöksége hűtlen kezelés és hivatali visszaélés gyanúja miatt feljelentést tett Orbán Viktor volt miniszterelnök közösségi médiás tartalmait készítő cég, a Triton Communications Kft. szerződései miatt. A vádak szerint a cég – amelyet Kaminski Fanny, Orbán Viktor egykori sajtótanácsadója vezet – négy év alatt 4,2 milliárd forintot kapott közbeszerzés nélkül, „legalább háromszoros túlárazás” mellett. Kaminski Fanny nyilvánosan visszautasította a vádakat, a Fidesz pedig politikai leszámolásról beszél.

Miről szól az ügy?

A történet 2022-ig nyúlik vissza: a Rogán Antal vezette akkori Miniszterelnöki Kabinetiroda keretszerződést kötött a Triton Communications Kft.-vel, amelynek feladata Orbán Viktor akkori miniszterelnök közösségi médiás megjelenéseinek – fotóinak, videóinak és médiafigyelési összefoglalóinak – elkészítése volt. A cég egyedüli tulajdonosa és ügyvezetője Kaminski Fanny Annamária, aki csaknem húsz éve dolgozik Orbán Viktor mellett, korábban Rogán Antal, majd Andy Vajna sajtósaként is feltűnt.

A szerződés induló összege havi 63,68 millió forint volt. Ezt a Tisza-kormány hivatalba lépéséig négyszer hosszabbították meg, minden alkalommal emelve a díjat – a legutóbbi, tavaly szeptemberi módosítás után már havi 86,487 millió forintot fizettek a cégnek. Összesen 44 hónap alatt bruttó 4 228 924 813 forint közpénz landolt a Tritonnál.

Mit állít a Miniszterelnökség?

A Ruff Bálint vezette Miniszterelnökség augusztus 11-i közleménye szerint a szerződést azzal az indokkal vették ki a közbeszerzési eljárás hatálya alól, hogy a miniszterelnök „védett személy” – ezáltal valódi verseny nélkül, „a piaci ár többszöröséért” szerződtek Kaminski Fanny cégével. A tárca a teljesítésigazolásokra hivatkozva azt is közölte: volt olyan hónap, amikor mindössze 21 percnyi videóanyag és 411 fénykép készült több mint 63 millió forintért, az elkészült videók átlagos hossza pedig 15 másodperc volt. A minisztérium álláspontja szerint ez nemzetközi összevetésben is legalább háromszoros túlárazást jelent. Mindezek alapján a Miniszterelnökség ismeretlen tettes ellen hűtlen kezelés és hivatali visszaéléssel való gyanúsítás miatt tett feljelentést.

Kaminski Fanny válasza és a Tűzfalcsoport elemzése

Kaminski Fanny még aznap reagált Facebook-oldalán, és félrevezetőnek nevezte a kormányzati közlést. Mint írta,

a Triton Communications minden szerződésben vállalt feladatát elvégezte, és arról tételesen el is tud számolni. Hangsúlyozta, hogy a cég tevékenysége korántsem merült ki fotók és videók készítésében: a vállalkozás fejlesztette és üzemeltette a miniszterelnok.hu weboldalt is, emellett grafikai és egyéb kommunikációs szolgáltatásokat is nyújtott, mindezt napi 24 órás készenléti kötelezettség mellett.

Azt is félrevezetőnek nevezte, hogy a kormányzati közlés kizárólag azt emeli ki, hogy a cég közvetlenül öt főt foglalkoztatott – szerinte az alvállalkozókkal együtt több mint harminc ember munkájáról van szó. A díj emelkedését az inflációval indokolta.

Kaminski Fanny elfogadhatónak nevezte, hogy az új kormány felülvizsgálja elődje szerződéseit, azt viszont nem, hogy „kiragadott számokkal, elhallgatott tényekkel és félrevezető sugalmazásokkal” próbálják gyanúba keverni a cégét. Bejegyzését így zárta: „Büszkeség a meghurcoltak közt az elsők között lenni. Köszi, Bálint!” – utalva Ruff Bálintra, a Miniszterelnökséget vezető miniszterre.

A Tűzfalcsoport elemzése rámutat:

Ruff Bálinték alaposan benézték a piaci számításokat, amikor a prémium megbízást egy egyszerű videómenedzsment-csomaghoz mérték. A nemzetközi és hazai prémium díjak ugyanis nem kormányzati digitális infrastruktúra (weboldalak, informatikai rendszerek) üzemeltetésére vonatkoznak, hanem stratégiai kommunikációra, crisis PR-re, government relations szolgáltatásokra és folyamatos készenléti tartalomgyártásra.

A nemzetközi piacon a folyamatos rendelkezésre állást és válságkezelést magában foglaló kommunikációs retainer-díjak az alábbiak szerint alakulnak:

  • Crisis PR / preparedness retainer: havi 5 000–15 000 USD (kb. 1,8–5,5 millió Ft), aktív válsághelyzetben 15 000–100 000+ USD.

  • Stratégiai kormányzati / government relations kommunikáció: havi 10 000–50 000+ USD (kb. 3,6–18+ millió Ft), komplex megbízások esetén jóval magasabb.

  • Magyar iparági források szerint: a legnagyobb ügyfelek full-service (social + kampányelemek) díjai már havi 20–30 millió forint körül alakulnak.

  • A 24 órás készenlét önmagában prémiumelem: a díj jelentős része a folyamatos elérhetőségért és a gyors reagálási képességért jár.

Vezetői / politikai szintű tartalomgyártásnál a nemzetközi executive fotó-videó napidíjak több ezer USD-tól indulnak, komplex produkciók esetén 10 000+ USD/nap. A régióban is hasonló nagyságrendek láthatók: Ausztriában a kancellári hivatal PR-költsége egy időszakban havi kb. 450 000 euró (kb. 175–180 millió Ft) körül alakult, Szlovákiában pedig a jelenlegi kormány kevesebb mint két év alatt több mint 56 millió eurót költött médiára és marketingre. Történelmi példaként a Gyurcsány- és Bajnai-kormányok 2006–2010 között mintegy 16,8 milliárd forintot költöttek külső tanácsadásra, kutatásra és kommunikációs feladatokra.

Mi történik most?

A feljelentés jelenleg ismeretlen tettes ellen irányul, tehát egyelőre nem nevesíti, kit terhelne büntetőjogi felelősség. A nyomozó hatóság dolga lesz eldönteni, történt-e bűncselekmény a szerződéskötések és hosszabbítások során. Az ügy a Tisza-kormány első nagyobb visszamenőleges vizsgálatai közé tartozik a Fidesz-KDNP tizenhat éves kormányzása után, és minden bizonnyal folytatódik még, ahogy újabb korábbi kormányzati szerződéseket vizsgálnak felül.

Szerző: Vassy László

Nemzeti InternetFigyelő (NIF)

Kiemelt képen: Ruff Bálint / fotó: facebook

#RuffBálint #KaminskiFanny #TritonCommunications #Miniszterelnökség #PolitikaiLeszámolás #CrisisPR #NIF #NemzetiInternetFigyelő

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Tisztelt Olvasók! A portál működtetéséhez nagyon nagy szükségünk van az Önök támogatására.

Kérjük Önöket, hogy a

DONATE

gombra kattintva segítsék anyagi hozzájárulásukkal működésünket!

A portál valóban független, anyagi támogatást semmilyen szervezettől, vagy politikai erőtől nem kapunk, ezért a legkisebb támogatásnak is örülünk.

Nagyon köszönjük!

 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük