Oroszország felbonthatja az Egyesült Királysággal kötött 1956-os halászati megállapodást
Az orosz kormány támogatja azt a tervet, amely megtiltaná a brit halászoknak, hogy a Barents-tengeren, a világ egyik legfontosabb tőkehal- és foltos tőkehal-halászterületén tevékenykedjenek – jelentette csütörtökön a TASZSZ.
Korábban az Izvesztyija című lap arról számolt be, hogy az ország külügyi és mezőgazdasági minisztériuma olyan törvénytervezetet nyújtott be, amely véget vethet a Szovjetunió és Nagy-Britannia között 1956-ban aláírt megállapodásnak.
Az úgynevezett „halászati megállapodás” lehetővé tette a brit hajók számára, hogy a Barents-tengeren, a Kola-félsziget északi partjainál halászhassanak. A megállapodást eredetileg ötéves időtartamra írták alá, és ötévente automatikusan megújult, mivel egyik fél sem lépett ki a megállapodásból.
A kabinet ezt követően jóváhagyta a törvénytervezetet – erősítette meg a TASZSZ-nek az orosz kormány sajtószolgálata. A jogszabályt még jóvá kell hagyni a Parlamentnek és Vlagyimir Putyin elnöknek is, mielőtt az törvényerőre emelkedik.
„A megállapodás felbontása nem fog súlyos külpolitikai és gazdasági következményekkel járni az Oroszországi Föderáció számára” – idézett az Izvesztyija kormányzati dokumentumból.
A lépés válasz az Egyesült Királyság azon döntésére, hogy 2022 márciusában megfosztotta Oroszországot a legnagyobb kereskedelmi kedvezmény státuszától. Akkor Nagy-Britannia több száz orosz termékre is importvámot vetett ki.
A Sky News tavalyi jelentése szerint az Egyesült Királyságban elfogyasztott tőkehal és foltos tőkehal mintegy 40%-a Oroszországból származik.
Figyelem! A fenti hír propagandának minősül, mivel az a mindig nagyon “demokratikus” EU-ban üldözött, betiltott és propagandistának kikiáltott Russia Today értesülései nyomán készült.
Kiemelt kép: illusztráció / Getty Images / piola666