Niger lezárja légterét az invázió veszélye miatt
Niger puccsal hatalomra került kormánya „erőteljes és azonnali választ” ígért az ország légterének bármilyen megsértése esetén, miközben felkészült egy esetleges katonai intervencióra, miután vasárnap lejárt a Nyugat-afrikai Államok Gazdasági Közössége (ECOWAS) által a Mohamed Bazoum elnök hatalomba való visszahelyezésére kitűzött határidő.
„A szomszédos országok felől egyre nyilvánvalóbbá váló beavatkozás veszélyével szembesülve Niger légtere a mai vasárnapi naptól kezdve… további értesítésig le van zárva”
– jelentette be a katonai kormány vasárnap este.
A közlemény figyelmeztetett, hogy
„a légtér megsértésére irányuló bármilyen kísérlet” „erőteljes és azonnali válaszlépéseket fog eredményezni”
– idézi az AFP.
A múlt hónapban katonai puccsal hatalomra került Nemzeti Hazavédelmi Tanács azt állította, hogy az ellenséges regionális erők már „a beavatkozást előkészítő tevékenységet” végeztek Közép-Afrika általuk meg nem nevezett két országában.
„Minden érintett államot hadviselő államnak tekintünk”
– tették hozzá.
Az ECOWAS kemény szankciókat vezetett be, és múlt héten egyhetes ultimátumot intézett a katonai vezetőkhöz, azzal fenyegetőzve, hogy csapatokat küld Nigerbe, ha Abdourahamane Tchiani tábornok és kabinetje nem mond le, és nem állítja vissza Bazoum elnököt a hatalomba.
A határidőt azonban nem tartották be. Bár az ECOWAS több tagjának katonasága egy pénteki találkozón megállapodott az esetleges katonai beavatkozás tervéről, a The Wall Street Journal szerint a blokknak „több időre” van szüksége ahhoz, hogy felkészüljön egy invázióra.
„Egyelőre fel kell készítenünk egységeinket, mielőtt részt vennénk egy ilyen katonai akcióban”
– mondta a lapnak az egyik ECOWAS-ország magas rangú parancsnoka.
A puccsisták vezetői jelentős társadalmi támogatottságot élveznek, és támogatják őket Mali és Burkina Faso kormányai, amelyek mindketten a közelmúltban franciaellenes zavargások során ragadták magukhoz a hatalmat. Mindkét ország megígérte, hogy az ECOWAS bármilyen invázióját ellenük is szóló hadüzenetként kezeli. A junta állítólag az orosz Wagner katonai magáncégtől is segítséget kért, de sem a Kreml, sem a Wagner-csoport nem kommentálta ezeket az állításokat.
WHAT you’re looking at is the 30,000 capacity Niamey stadium in the capital of Niger Republic, filled to overflowing with defiant and jubilant citizens who cheered and praised the new military leadership of that country as “saviors” who delivered them from the CURSE of colonial… pic.twitter.com/KaHNjh99SQ
— J. C. Okechukwu (@jcokechukwu) August 6, 2023
„Mindannyian egy népként fogunk kiállni és harcolni”
– mondta Mohamed Toumba tábornok, a junta vezető tisztviselője vasárnap délután egy, a nigériai fővárosban, Niameyben tartott több ezer fős gyűlésen, arra buzdítva a támogatókat, hogy „maradjanak készenlétben”.
Közben Bazoum, a hatalmából elmozdított korábbi elnök nyugati beavatkozásra szólított fel, azt állítva, hogy ha az USA és az ECOWAS nem segít neki visszaszerezni a hatalmat, akkor a Wagner „nyílt meghívást” kap a régióba, és az egész Közép-Száhel „orosz befolyás alá kerülhet”.
Az USA és az EU a puccsot követően szankciókat vezetett be Nigerrel szemben, Franciaország pedig kijelentette, hogy támogatja az ECOWAS erőfeszítéseit, hogy Bazoumot – aki Párizs szövetségese – visszahelyezzék a hatalomba. A francia kormány azonban nem nyilatkozott egyértelműen arról, hogy támogatja-e a közvetlen katonai beavatkozást Nigerben.
Kiemelt képen: Mohamed Toumba, a Mohamed Bazoum nigériai elnököt megbuktató katona junta vezetője a támogatóihoz beszél Niameyben, 2023. augusztus 6-án © AP / Sam Mednick