Medvegyev: Az elbutult Nyugat a nukleáris apokalipszis felé tereli kis világunkat
Dmitrij Medvegyev volt orosz elnök egy esszében ismertette elképzelését az ukrajnai konfliktus végéről. Évtizedekbe telhet azonban, mire az összecsapás egyszer csak véget ér. Azonban egy nukleáris fegyverekkel történő, megsemmisüléssel járó világháború is valószínűsíthető – Medvegyev szerint.
Dmitrij Medvegyev volt orosz miniszterelnök, egykori elnök és a Biztonsági Tanács megbízott alelnöke minden bizonnyal a legismertebb orosz politikai blogger, aki egyben magas politikai tisztséget is betölt Moszkvában. Telegram-csatornáin osztja meg gyakran igen éleslátó gondolatait a jelenkor politikai konfliktusairól, rövid kommentárjai pedig a Twitteren olvashatók. Vasárnap a Rosszijszkaja Gazeta című orosz lapban hosszú esszében tette közzé értékelését korunk legfontosabb konfliktusáról.
Ez kétségtelenül az angolszász vezetésű Nyugat globális világuralomért folytatott küzdelme a világ többi része ellen, utóbbiak egyre többször “szájzárreflexet” kapnak, amikor arról hallanak, hogy nyugati típusú “szabályalapú rend” szerint élnek. A kollektív Nyugattal szembeni ellenállás – mondja -, globális méretűvé vált. Medvegyev megállapítja:
“A 2022-2023-as évek úgy fognak bevonulni a történelembe, mint egy hatalmas civilizációs szakadás korszaka és az emberiség 21. századi egzisztenciális válságának tetőpontja”.
Medvegyev újra megvizsgálja az ukrajnai orosz invázió okait: Oroszország az ENSZ Alapokmány 51. cikke alapján élt az önvédelemhez való jogával. Említést tesz az orosz tárgyalási ajánlatokról is, amelyeket Oroszország 2021 végén átadott a NATO-nak és az USA-nak. “Mindig csak egy dolgot kértünk: vegyék figyelembe az aggályainkat, és ne invitálják a volt Szovjetunió korábbi részeit a NATO-ba. Különösen azokat ne, amelyekkel területi vitáink vannak. A célunk tehát egyszerű – megszüntetni Ukrajna NATO-tagságának lehetőségét” – mondta. Az ukrajnai háború azonban Medvegyev szerint nem regionális konfliktus, hanem egy szélesebb összefüggés része.
“Ez egy totális konfrontáció a hagyományos kollektív Nyugat és a világ többi része között. Az ok az emberiség további fejlődéséről vallott, egymással szöges ellentétben álló nézetek”.
Oroszországot “A makacsoknak” nevezte, akik fellázadtak a nyugat kettős mércéje ellen.
“A konfrontáció nagyon sokáig fog tartani, és már túl késő megfékezni az önfejűeket (vagyis minket)”.
Talán itt kezdődik esszéjének legfontosabb része, a nukleáris világháborúba való belesodródás kilátásairól. Érdemes tehát hosszan idézni:
“A tektonikus szakadék, amely a világ különböző részein a jövő megértésében kialakult, csak szélesedni fog. Nem kell látnoknak lenni ahhoz, hogy felismerjük, hogy a konfrontáció időszaka nagyon hosszú lesz. A konfrontáció évtizedekig fog tartani. Ennek egyik megoldási módja egy harmadik világháború.
De ez természetesen nem megfelelő opció, mert a győzteseknek semmiképpen sem garantált a tartós jólét, mint ahogyan az a korábbi világháborúk után is történt. A legvalószínűbb, hogy egyszerűen nem is lesznek győztesek. Egy olyan világ, ahol nukleáris tél van, ahol városok milliói állnak romokban, ahol nincs többé áram, mert az elektromágneses impulzus elviselhetetlen, és ahol emberek nagy számát ölik meg a lökéshullámok, a behatoló sugárzás és a radioaktív szennyeződés. Nem tekinthető győzelemnek, ahol szörnyű járványok és éhínség uralkodik.”
Szerinte egy ilyen apokalipszis nem csak lehetséges, hanem nagyon is valószínű, mert Oroszország ellenfelei úgy döntöttek, hogy legyőzik a legnagyobb atomhatalmat, Oroszországot, amely egy “teljesen őrült elképzelés”. A második ok az, hogy Oroszország ellenfelei között nincs tabu a nukleáris fegyverek alkalmazását illetően. Medvegyev ezen a ponton a japán Hirosima és Nagaszaki városok elleni atomtámadásokra utal – márhogy, kik voltak azok, akik ezt megtették.
Szerinte az egyetlen módja annak, hogy ezt a totális ellentmondást feloldjuk anélkül, hogy kockáztatnánk egy nukleáris pokoljárást, azaz, hogy megtaláljuk a “legszigorúbb kompromisszumokat”.
“Igen, sok kommunikációra, türelemre, visszafogottságra, a tárgyalásokból való szándékra és a tárgyalások újrakezdésére lesz szükség, de végül kirajzolódnak egy igazságos és biztonságos 21. századi világ nemzetközi körvonalai.”. Ez valószínűleg éveket, talán évtizedeket vesz igénybe”
– hangoztatja az orosz exelnök.
Medvegyev itt felsorolja azokat az orosz követeléseket, amelyeket feltétlenül teljesíteni kell az új világrend felé vezető úton. A kompromisszumok “csak néhány alapvető pont figyelembevételével lehetségesek”:
“Elvileg nem lehet többé oroszellenes hozzáállás, különben előbb-utóbb nagyon rossz lesz a dolog vége. A kijevi náci rezsimet el kell törölni a civilizált Európában, törvényileg betiltva, mint fasizmust. Úgy kell a világtörténelem szemétdombjára dobni, mint egy rohadt szalonnadarabot”.
Medvegyev általában sokat ír Ukrajnáról és az állam fennmaradásának kilátásairól – persze retorikailag kihegyezve. Ugyanezen a napon egy Telegram-posztban Ukrajnát egy szovjet sci-fi filmből ismert mitikus “Szannyikov-országhoz” hasonlította.
“Ezek Oroszország régióinak és az Orosz Birodalom egykori tartományainak határai, nem a mitikus Ukrajna. Ukrajna a Lenin által alapított Szannyikov-ország, ami csak rövid ideig létezett, majd eltűnt a térképről. Ilyen ország nem létezik. Nem számít, mit gondolnak Nyugaton és a megszállt oroszországi Kijevben”.
Medvegyev ezzel a replikával kommentálta Zelenszkijnek a tárgyalások újrafelvételére vonatkozó követelését, hogy Oroszország vonja vissza csapatait az 1991-es ukrajnai határokhoz.
Bármi is kerül az egykori Ukrajna helyére, a Nyugatnak ezt el kell fogadnia, ha nem akarja, hogy “tökéletlen civilizációnk apokaliptikus véget érjen” – folytatta esszéjében Medvegyev.
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter is beszélt Ukrajnáról a hétvégén. Feltűnő volt, hogy nemcsak a Donbassz népének a “náci kijevi rezsimmel” szembeni védelméről beszélt, hanem az egész délkeleti országról. A múltban Ukrajnáról úgy beszélt, mint “az egykori Ukrajnáról”, ami újdonságnak számít. A példátlan nyelvi tilalmakkal és az egyházak üldözésével kapcsolatban azt mondta:
“Nem területekért harcolunk, hanem emberekért, a történelmünkért, a vallásunkért, az orosz nyelvért, amely az egész ENSZ-rendszer hivatalos nyelve, és amelyet most nemcsak Ukrajnában, hanem más európai országokban, a Baltikumban is elnyomnak”
– mondta Lavrov.
A végén Medvegyev felvázolja elképzeléseit arról, hogy miként jöhetne létre a közös biztonságról szóló új megállapodás. A totális szembenállás minden nehezen elért eredményét egy új dokumentumban kellene rögzíteni, a híres 1975-ös találkozót lezáró helsinki okmányhoz hasonlóan – de már nem Helsinkiben, mert Finnország mostanra feladta semlegességét a NATO-tagság kedvéért.
Valószínűleg az ENSZ és más nemzetközi szervezetek gondos átszervezésére is szükség lesz. Az ENSZ jelenlegi formájában már nem felel meg a szabad népek elvárásainak. Ez még inkább igaz a többi nyugati dominanciájú szervezetre, mint például az ICC, az EBESZ vagy az Európa Tanács. “Ezek már a világfejlődés bűzös szemétdombjára kerültek”.
Az esszé végén a politikus hangsúlyozza, hogy nem optimista. Egyoldalúan a Nyugatot hibáztatja, és a már megszokott nyelvi képekkel él:
“Jelenleg a Nyugat végérvényesen elfajzott politikai osztálya egy véres bohóchorror-showt próbál előadni. A tartós demencia állapotában a harmadik világháború felé tereli kis világunkat. A kijevi drogos rezsim minden egyes ukránt háborúba kerget.”
Az elmúlt hetekben a nukleáris fenyegetés retorikája jelentősen kiéleződött. Azzal vádolva Oroszországot, hogy “terrorista terveket” folytat a zaporozsjei atomerőmű felrobbantására, Ukrajna globális riadalmat kelt. Oroszország ezt annak jeleként értékeli, hogy Kijev éppen ezt a provokációt tervezi, feltehetően dróncsapással. Az amerikai szenátorok NATO-invázióval fenyegetik Oroszországot Ukrajna kapcsán, az orosz külpolitikai szakértők pedig az európai városok elleni megelőző atomcsapásról vitáznak.
Olaf Scholz is rövid kommentárt adott az ukrajnai háborúról vasárnap. Az ARD-nek adott interjúban megismételte, hogy Oroszország nem nyerheti meg ezt a háborút, és hogy Németország továbbra is támogatni fogja Ukrajnát – “amíg csak szükséges”.
Tisztelt Olvasók! A portál működtetéséhez nagyon nagy szükségünk van az Önök támogatására.
Kérjük Önöket, hogy a
DONATE
gombra kattintva segítsék anyagi hozzájárulásukkal működésünket!
A portál valóban független, anyagi támogatást semmilyen szervezettől, vagy politikai erőtől nem kapunk, ezért a legkisebb támogatásnak is örülünk.
Nagyon köszönjük!
Nemzeti InternetFigyelő (NIF)Kiemelt kép: Dmitrij Medvegyev / Ura.ru