Kikapcsolták az internetet és a tévéadás is megszűnt Kazahsztánban – orosz katonai segítséget kért a kazah elnök
Kazahsztánban zavargásokat eredményezett az újévi üzemanyagár emelés
Állítólag szerdán Kazahsztánban kikapcsolták az internetet, mivel az országban továbbra is heves tiltakozások vannak az újévkor életbe lépett üzemanyagár emelkedések miatt. A NetBlocks, az internet szabadságát felügyelő brit szervezet „nemzeti szintű internet- kikapcsolásról” szól, legalábbis annak minősíti a helyzetet, mivel az internethez való hozzáférés gyakorlatilag megszűnt. A NetBlocks szerint ennek oka elsődlegesen az, hogy a tüntetésekről szóló híradásokat korlátozzák.
A tévéadás is megszakadt az országban, mivel a tv csatornákat kiszolgáló áramellátás megszűnt. Így jelenleg nem működik a KTK, az NTK, de a Channel One Eurasia is elsötétült.
Tüntetők törtek be a Mir 24 tévécsatorna irodáiba Kazahsztán legnagyobb városában, Alma-Atában. A személyzetet időben evakuálták, de a tömeg körülbelül egy óráig bent maradt, és megrongálta a berendezéseket.
A tüntetők, megtámadtak egy fegyverüzletet is, amit teljesen kifosztottak – számoltak be az esetről az ottani dolgozók.
Alma-Atában történtek a legerőszakosabb összecsapások szerdán. Feldühödött tömegek rohamozták meg a polgármesteri hivatalt, az elnöki rezidenciát és más kormányzati létesítményeket. A kétmilliós város számos pontján zajlanak az összecsapások, amelyekben a demonstrálók esetenként lőfegyvert használtak a rendfenntartókkal szemben.
Aktobe városában a polgármesteri hivatalt is megtámadták.
Kasszim-Jomart Tokajev kazahsztáni elnök beszédet mondott szerdán a nemzethez, és kijelentette, hogy a „lehetőleg keményebb fellépéssel” élnek a törvénysértőkkel szemben.
A fővárosban Alma-Atában, továbbá Nur-Sultanban és az ország egy másik régiójában már rendkívüli állapotot hirdettek. Megtiltottá a gyülekezést és korlátozza az emberek közlekedését az érintett területekre.
A tiltakozások 2022 első napjaiban kezdődtek Kazahsztánban, miután az üzemanyagok ára megkétszereződött az egyébként erőforrásokban gazdag országban. Az emelések a kormány azon döntését követően történtek, hogy lemondtak a cseppfolyósított kőolajgáz (LPG) hosszú távú árplafonjairól, vagyis megszüntették a hatósági árat.
A zavargások miatt lemondotta kormány, a hatóságok pedig ígéretet tettek arra, hogy visszaállítják a korábbi árszabályozási rendszert.
Közben a Kaszim-Zsomart Tokajev kazah elnök Oroszországtól kért katonai segítséget
RT nyomán