ENSZ: Biológiai katasztrófa fenyeget Szudánban, ketyegő baktériumbomba lett az elfoglalt laboratórium
Biológiai katasztrófa fenyeget Szudánban, mert fegyveresek elfoglaltak egy fertőző baktériumokkal teli laboratóriumot – figyelmeztet a WHO.
Csodával határos módon senki nem vesztette életét abban a kórházban, amit rakétacsapás ért kedden Kartúm egyik elővárosában. A robbanótöltet épp a váróteremben robbant fel. Tizenhárman megsebesültek, de mindenkit helyben el tudtak látni.
Küszöbön áll a katasztrófa egy másik egészségügyi intézetben is. Biológiai válsághelyzetre figyelmeztet az Egészségügyi Világszervezet (WHO),
miután a felkelőcsoprtok kezére került egy közegészségügyi laboratórium Kartúmban. A szervezet szerint a létesítmény egy ketyegő baktériumbomba, fertőző betegségek és más biológiai anyagok mintáit őrzi, beláthatatlan következményei lesznek, ha a harcokban megsérül az épület.
A kaotikus állapotokat jól jelzi, hogy háborús és emberiesség elleni bűnökkel vádolt rabok is kiszabadultak egy kartúmi börtönből. Ahmad Harunt és társait a Nemzetközi Büntetőbíróság vonta eljárás alá a szudáni polgárháborúban elkövetett bűnök miatt.
Több tucat busz torlódott fel a szudáni-egyiptomi határon. Ezrek próbálják északi irányban elhagyni a polgárháborúba süllyedő országot, a határátlépés azonban rendkívül körülményes, vannak, akik napokig étlen-szomjan várják, hogy beengedjék őket az arab országba.
Ezalatt folytatódik az európaiak kimenekítése: a Vörös-tenger partján francia fregatt dokkol és veszi fedélzetére a nyugat-európai ország állampolgárait. A britek is hajóval mentenek: 1600 külföldi kelt át a tengeren Szaúd-Arábiába. Szijjártó Péter külügyminiszter a közösségi oldalán jelentette be, hogy újabb magyar állampolgár van biztonságos helyen. Az ENSZ-szel együttműködve sikerült Szaúd-Arábiába juttatni. A még Szudánban tartózkodó magyarok pedig a megbeszélt találkozási ponton várakoznak.
Fegyverek ropogtak és füstfelhő tornyosult a főváros fölé kedden, néhány órával azután, hogy az Egyesült Államok közbenjárására 78 órás tűzszünetet hirdettek a harcoló felek.
„Hamarosan elfogy az ennivalónk. Vízért is csak akkor fogunk kimenni, ha újra életbe lép a fegyverszünet. Egész nap otthon ülünk és várunk. Nincs mit tenni. Nem mehetünk ki, mert időről időre kiújulnak a harcok a környéken. Most is, ahogy beszélünk, három kilométerre innen összecsapások dúlnak” – mondta egy kartúmi férfi.
Bár a fegyvernyugvás a fővárosban hamar kudarcba fulladt, az ország más részein egyelőre betartják a megállapodást.
Április közepén törtek ki a harcok az afrikai országban. Legkevesebb 420-an – köztük több mint 270 civil – életüket vesztették és csaknem négyezren megsebesültek. A kormányerők egy félkatonai szervezettel, az úgynevezett Gyors Támogató Erőkkel harcolnak: az elnöki palota és a katonai támaszpontok mellett a nemzetközi repülőtér és a helyi tévészékház is az összecsapások célpontjává vált. A 47 milliós országot a 2021-es puccs óta katonai diktatúra irányítja, velük szemben lázadt fel a paramilitáris szervezet.
Nincs jele annak, hogy a szemben álló felek hajlandóak lennének a békéről tárgyalni – közölte az ENSZ szudáni különmegbízottja a szervezet Biztonsági Tanácsával. António Guterres ENSZ-főtitkár kijelentette: Szudánt évtizedek óta polgárháborúk sújtják, egy újabb vérontás katasztrofális következményekkel járna.
„Szívszorító látni a tíz napja dúló erőszakot. Egy elhúzódó, teljeskörű háború elviselhetetlen lenne”
– mondta a főtitkár, majd felszólította a feleket az azonnali fegyvernyugvásra.
A washingtoni Fehér Ház szóvivője kijelentette: Joe Biden amerikai elnök nemzetbiztonsági csapata folyamatosan kapcsolatban áll a szembenálló felekkel és minden erejével azon dolgozik, hogy kieszközölje a béketárgyalások mielőbbi megkezdését.
hirado.hu
A kiemelt kép illusztráció: A Bundeswehr egészségügyi járművei a jordániai Al-Azraqban, 2023. április 24-én. A Bundeswehr bejelentette, hogy április 24-ig 20 nemzetből mintegy 400 embert, köztük nőket és gyermekeket menekítettek ki Szudánból (Fotó: EPA/Bundeswehr)