Az amerikai cégek 300 milliárd dollárt veszítettek azzal, hogy elhagyták Oroszországot
Az amerikai vállalatok több mint 300 milliárd dollárt veszítettek azzal, hogy az Ukrajnával kapcsolatos szankciók idején elhagyták az orosz piacot – mondta Kirill Dmitrijev, az Orosz Közvetlen Befektetési Alap (RDIF) vezérigazgatója. Megjegyezte, hogy Moszkvának és Washingtonnak újra párbeszédet kell kezdenie a mindkét gazdaságot érintő problémák közös megoldása érdekében.
Az ukrajnai konfliktus eszkalálódását követően a Nyugat példátlan szankciókkal sújtotta Oroszországot, amelyek célja az volt, hogy destabilizálják az ország gazdaságát és rákényszerítsék Moszkvát a katonai művelet befejezésére. Az intézkedések, valamint Moszkva ellenszankciói számos nyugati céget arra késztettek, hogy kivonuljon oroszországi üzleteiből, milliárdos befektetéseket és nyereséget elvesztve. A Yale University School of Management becslései szerint 2022 februárja óta több mint 1000 külföldi cég korlátozta önként valamilyen mértékben az oroszországi tevékenységét.
„Az amerikai vállalatok több mint 300 milliárd dollárt veszítettek az orosz piac elhagyásával”
– mondta Dmitrijev a CNN-nek kedden, az ukrajnai konfliktusról Szaúd-Arábiában folytatott első közvetlen orosz-amerikai tárgyalások előtt. Ez az összeg majdnem megegyezik a szankciók részeként Nyugaton befagyasztott orosz központi banki eszközök összegével.
A tisztviselő megjegyezte, hogy ilyen nagy veszteségek mellett a szankciók feloldása mind az Egyesült Államoknak, mind Oroszországnak érdeke lenne.
„Amit mi akarunk, az a jó párbeszéd… a problémák megoldására közös gazdasági utakat találni rendkívül fontos, elsősorban az USA számára”
– jelentette ki Dmitrijev.
Az orosz-amerikai tárgyalásokat kommentálva Dmitrijev kijelentette, hogy „az egész világ arra kíváncsi, hogy az USA és Oroszország képes lesz-e javítani a kapcsolatokat”.
„Jobb kapcsolataink lehetővé teszik, hogy számos globális feladatot és problémát megoldjunk, amelyekkel a világnak szembe kell néznie”
– tette hozzá a tisztviselő, aki az orosz delegáció tagjaként a tárgyalások gazdasági oldaláért felel majd.
„Szerintem nagyon fontos, hogy hidakat építsünk. Úgy gondolom, hogy az amerikai-orosz kapcsolatok nagyon fontosak a világ számára. Szerintem nagyon fontos, hogy az USA és Oroszország együttműködjön.”
Dmitrijev megjegyezte, hogy Moszkva már a tárgyalások előtt kapcsolatban állt Donald Trump amerikai elnök kormányának tagjaival, és „nagyszerű problémamegoldóknak” tartja őket. Elmondta, hogy a Washingtonból érkező jelzések eddig pozitívak voltak, Trump és csapata jelezte, hogy szeretnék újraindítani a párbeszédet.
A szaúdi fővárosban, Rijádban folytatandó megbeszéléseket Trump és Vlagyimir Putyin orosz elnök múlt heti telefonbeszélgetése után indítványozták.
A megbeszéléseket magas rangú tisztviselők, köztük Szergej Lavrov orosz külügyminiszter és Marco Rubio amerikai külügyminiszter vezetik. Sem ukrán, sem uniós diplomaták nem lesznek jelen a találkozón.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője korábban kifejtette, hogy a megbeszélések helyszínét azért választották, mert az mindkét országnak megfelel. Hozzátette, hogy a találkozót „az orosz-amerikai kapcsolatok teljes komplexumának helyreállításának” és a Trump-Putyin csúcstalálkozó előkészítésének szentelik.
Milyen érdekes! Nekik fájnak a szankciók, mi meg hallgassunk, mert az EU szerint ez az oroszokat gyengíti. (Mellesleg hatalmas öngól, mert az oroszok megoldották, hogy ezek nélkül a nyugati cégek nélkül hogy éljenek. Például már van saját bank és hitelkártya rendszerük, és ha béke lesz is miért fizessenek újra másoknak? A McDonald’s is kiment, az egész láncot átvették az oroszok, ugyanazt árulják, amit addig, mi a fenének adnák el? Arról nem beszélve, hogy mi lesz 4 év múlva, ha lesz egy új USA elnök.) „Tetszettek volna előbb gondolkozni!”