KÉRJÜK, ENGEDÉLYEZZE BÖNGÉSZŐJÉBEN A HIRDETÉSEK MEGJELENÍTÉSÉT, EZZEL TÁMOGATJA A PORTÁL MŰKÖDÉSÉNEK FENNTARTÁSÁT!

KÖSZÖNJÜK!

A valóság az e-autókról: Jóval alacsonyabb a hatótávuk, de legalább drágábbak

A kormányzati politika és a média az elektromos autókra való átállás propagandáját harsogja, ezt a technológiát favorizálják. Az elektromos autók azonban nemcsak sokkal drágábbak, de kevésbé alkalmasak a mindennapi használatra is. Egy nemrégiben végzett teszt ismét bebizonyította, hogy igencsak halovány a hatótávolságuk.

Hivatalosan a jövő technológiájának tartják, de az elektromos meghajtás már több mint 100 évvel ezelőtt elvesztette a versenyt a belső égésű motorokkal szemben. Függetlenül attól a lenyűgöző technikai fejlődéstől, amely azóta az elektromos hajtás technológiájában bekövetkezett, az e-autó hátrányai lényegében ugyanazok maradtak, mint a múlt század elején.

A vételárban mutatkozó komoly árkülönbség mellett az elektromos autóknak még mindig nehéz akkumulátorokkal, korlátozott töltési kapacitással és viszonylag rövid hatótávolsággal kell megküzdeniük. Egyes esetekben az elektromos járművek még a felét, vagy inkább csak a harmadát teszik meg annak a távolságnak, amit a belső égésű motorral hajtott autók reális körülmények között meg tudnak tenni. A nagy távolságok megtételét a hosszú feltöltési idő is akadályozza. Ezért az e-autók használata reálisan csak rövid távú utazásokhoz jöhet szóba.

A Deutsche Wirtschaftsnachrichten (DWN) beszámolt az elektromos autók mindennapos tesztjéről, amelyet a brit fogyasztóvédelmi szervezet, a „Which?” végzett. Az eredmények azt mutatták, hogy a legtöbb elektromos autó tényleges hatótávolsága nagyban eltér a gyártók által hangoztatott teljesítménytől.

A vizsgálat szerint a tényleges hatótávolság átlagosan mintegy 20 százalékkal tér el a gyártó által megadottaktól – mégpedig ennyivel kevesebb. Az eltérés átlagosan 72 kilométer volt – írta a Blackout News portál a Times cikkére hivatkozva.

70 akkumulátoros autót teszteltek hétköznapi körülmények között, amelyek az eredetileg a belsőégésű autók számára kifejlesztett, jól ismert WLTP tesztcikluson alapultak. A „Which?” tesztelői 14 országban gyűjtött vezetési adatok alapján végezték el a félórás tesztet, amely egy autómodell különböző motor-váltó és felszereltségi változatainak adatait határozza meg egy jó 23 kilométeres távon. A mérésekbe a külső hőmérsékletet is beleszámították. A tesztciklust 14 és 23 Celsius-fokos hőmérsékleten kell teljesíteni.

Ez is érdekelheti:  Orosz kormányfőhelyettes: folytatódik az olajszállítás Magyarországra és Szlovákiába

Az eredmények kijózanítóak voltak. A DWN idézi a „Which?” fogyasztóvédelmi szerkesztőjét a következő megállapítással:

„Kutatásunk azt sugallja, hogy az elektromos autók vezetői csalódhatnak abban a hatótávolságban, amelyet reálisan meg tudnak tenni egyetlen feltöltéssel. A tesztjeinkben szereplő elektromos járművek átlagosan 45 mérfölddel (kb. 72 kilométerrel) térnek el a hivatalos adatoktól, ami azt jelenti, hogy a tulajdonosoknak gyakrabban kell tölteniük. Ez különösen azokat érinti, akik rendszeresen nagy távolságokat tesznek meg, vagy nem tudják otthon feltölteni a járművük akkumulátorait.”

A „Which?” tesztelői szerint meglepően nagynak bizonyult a különbség az amerikai Tesla elektromos autógyártó Y Modell-jének állítólagos és tényleges hatótávolsága között. Az Elon Musk milliárdos által vezetett vállalat zászlóshajómodellje a megadott 530 kilométer helyett csak 370 kilométert tudott megtenni szabványosított tesztkörülmények között.

A legtöbb elektromos autó csekély hatótávolsága már most is kérdéseket vet fel az ökológiai mérlegükkel kapcsolatban. Minél rövidebb a megtett távolság, annál gyakrabban kell feltölteni az akkumulátort. Ez pedig a használati és karbantartási költségekben is megmutatkozik.

Az e-autók vezetési teljesítményét nem csak a vezetési magatartás befolyásolja, mint a hagyományos személygépkocsik esetében. Az elektromos autók esetében a külső hőmérséklet, a fűtés és a légkondicionáló bekapcsolása, a gyorsítás és a végsebesség különös szerepet játszik a hatótávolság csökkentésében. Végül az akkumulátor állapota – amelyet az okostelefonok vagy notebookokból szerzett tapasztalataink alapján már ismerünk – szintén befolyásolja az elektromos autó teljesítményét, azaz hatótávolságát.

Nemzeti InternetFigyelő (NIF)

Mementó 2006 emlékmű

Petíció az emlékmű megvalósításáért!

Aláírásával egy elvi támogatást fogalmaz meg. Amennyiben elegendő társadalmi támogatást gyűjtünk össze, elindítjuk a megvalósításhoz szükséges jogi és szakmai lépéseket.

Kattintson ide a petíció aláírásához!

További részletek itt!

One thought on “A valóság az e-autókról: Jóval alacsonyabb a hatótávuk, de legalább drágábbak

  1. Nem véletlen, hogy az EU leg alulképzettebb bizottsági elnöke, Junker kijelentette hogy az elektromos autó a jövő, azt kell favorizálni. Azóta sok szakértő bizonyította, hogy az akku fejlesztése soha nem éri el a fosszilis szintet, tehát mindig hátrányban lesz. Nem az első rossz döntésük!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük