Zaharova szerint Kaja Kallas rendkívül buta – bár ezt jóval finomabban fogalmazta meg
Az EU főképviselőjének az oroszokról és a kínaiakról szóló sztereotipikus megjegyzései arról árulkodnak, hogy Kaja Kallas „kritikusan műveletlen” – jelentette ki vasárnap Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője.Kallas az EU Biztonsági Tanulmányok Intézete által a múlt héten szervezett rendezvényen azt állította, hogy a két nemzet kiegészíti egymást a Nyugattal szembeni ellenállásban, és úgy jellemezte az oroszokat, hogy erősek a társadalomtudományokban, de gyengék a technológiában, míg a kínaiak éppen fordítva.
„A kínaiak nagyon jók a technológiában, de nem annyira jók a társadalom-tudományokban”
„A kínaiak nagyon jók a technológiában, de nem annyira jók a társadalom-tudományokban”
– mondta Kallas.
„Az oroszok… egyáltalán nem jók a technológiában, de szuper jók a társadalomtudományokban.”
Zaharova egy Telegram-bejegyzésben gúnyolódott ezeken a kijelentéseken, és azt kérdezte, ha igaz, hogy az oroszoknak nincs technológiai szakértelmük, akkor ki építette a krími hidat, és ki indított rakétákat Oroszország Vostochny Űrrepülőtéréről.
„Ezen okokból kifolyólag Kína sem lenne képes kormányozni egymilliárd polgárt, ha nem lenne erős a társadalom-tudományokban”
– írta Zaharova.
„Kallas kritikusan műveletlen.”
Az EU vezető diplomatája ezeket a megjegyzéseket a nyugati egység hiánya miatt tette, ellentétben azzal, amit ő Oroszország és Kína egységes frontjaként írt le. Azt is állította, hogy amikor a két nemzet (Oroszország és Kína) kiemeli szerepét a második világháborúban a tengelyhatalmak legyőzésében, az „sok kérdőjelet vet fel” egy történelmet ismerő ember számára.
Moszkva gyakran bírálta az EU tisztviselőit azzal, hogy azok Oroszországot bűnbaknak használják a blokk belső problémáinak okaként, és ezt a retorikát használják arra, hogy eltereljék a közvélemény figyelmét saját hibáikról.
Kiemelt képen: Kaja Kallas, az EU külpolitikai főképviselője beszédet mond Brüsszelben, Belgiumban, 2025. július 15-én. © Jonathan Raa / NurPhoto via Getty Images
Mementó 2006 emlékmű












