Az USA és Németország ellenzi Ukrajna NATO-ba való meghívását
Az Egyesült Államok és Németország nem kívánja felvenni Ukrajnát a NATO-ba, annak ellenére sem, hogy attól tart, Kijev az orosz nyomásra összeomlik – számolt be csütörtökön a New York Times.
Az Egyesült Államok vezette blokk tisztviselői aggódnak, hogy egy ilyen drasztikus lépés „belerángatná őket az 1945 óta legnagyobb szárazföldi háborúba Európában” – írta a lap, hozzátéve, hogy a NATO inkább a „középutat ” keresi.
Ezeket az aggodalmakat állítólag Berlin és Washington is osztja, amelyek ellenzik, hogy a NATO júliusi washingtoni csúcstalálkozóján tagsági tárgyalásokat kezdjenek Ukrajnával. Ugyanakkor kiállnak az Ukrajnának nyújtott hosszú távú biztonsági segítségnyújtási kötelezettségvállalások mellett.
Szerdán Jens Stoltenberg NATO-főtitkár sürgette a blokk tagjait, hogy önkéntes adományok helyett inkább arra összpontosítsanak, hogy Ukrajnának „megbízható és kiszámítható biztonsági segítséget” nyújtsanak. A NATO-vezér állítólag egy ötéves, 100 milliárd eurós (107 milliárd dolláros) katonai segélycsomagot javasolt Kijevnek, amelynek keretében a blokk – az Egyesült Államok helyett – nagyobb felelősséget vállalna a segítségnyújtás koordinálásában.
Több nyugati diplomata azonban azt mondta a NYT-nek, hogy ez a terv jelenleg „megfoghatatlannak” tűnik.
Ivo Daalder volt amerikai NATO-nagykövet szerint úgy látszik, hogy Washington burkoltan ellenzi a kezdeményezést, amely csökkentené szerepét a segítségnyújtás koordinálásában. Magyarország nyilvánosan felszólalt minden olyan lépés ellen, amely a blokkot jobban bevonhatná a konfliktusba.
Az sem világos, hogy a NATO hogyan tudná a tagokat arra kényszeríteni, hogy ilyen hosszú időn keresztül hozzájáruljanak a 100 milliárd eurós csomaghoz – áll a jelentésben.
Nyárra azonban „már semmi sem számíthat”, ha Oroszország továbbra is visszakényszeríti a kijevi csapatokat, mivel Ukrajna „a háború elvesztésének kockázatával néz szembe” – írja a NYT.
Az elmúlt hetekben Oroszország felszabadította a Donbassz kulcsfontosságú városát, Avdejevkát, miközben több közeli települést is elfoglalt. Vlagyimir Zelenszkij ukrán elnök a múlt hónapban arra figyelmeztetett, hogy nem ez lesz az utolsó visszavonulás, ha az Egyesült Államok nem újítja meg katonai támogatását. A segélycsomag hónapok óta elakadt az amerikai kongresszusban a republikánus ellenállás miatt, mivel a republikánus képviselők több intézkedést követelnek a határbiztonság fokozására.
Nemzeti InternetFigyelő (NIF)Kiemelt kép: archív / EPA-Elta