Zaharova: az európai politikusok győzködik a polgárokat, hogy a válság az érdekükben áll
Az európai politikusok a felelősek a kontinens energiaválságáért – jelentette ki szombaton Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője. De még el kell adniuk a választóiknak, hogy gazdasági gondjaikra szükség van – mondta.
A TV Centr orosz hírcsatornának nyilatkozva Zaharova azt állította, hogy az európai vezetők “a globális energia-összeomlás felé taszították Európát, különösen az Európai Uniót”.
Szerinte még meg kell győzniük polgáraikat arról, hogy a válság “nemcsak jó és helyes, hanem a saját érdekükben is áll”. “Ez a demokrácia próbája” – tette hozzá.
Zaharova a továbbiakban azt mondta, hogy az európai országok “jó munkát végeztek” az energiaügyben – különösen az Északi Áramlat 1 és 2 vezetékeket szeptember végén megrongáló robbanások kezelésében.
“A Balti-tengerről beszélünk, egy olyan területről, amelyet a NATO-országok ellenőriznek… ez az ő felelősségi területük” – jegyezte meg.
A nyugati országok a robbanásokat szabotázscselekményeknek nyilvánították. Tartózkodtak azonban a következtetések levonásától és az ujjal mutogatásától – ezt a gyakorlatot nem követik, ha “parancs van Oroszország megvádolására” – mondta Zaharova.
A vezetékeket azért építették, hogy orosz földgázt szállítsanak közvetlenül Németországba, de szeptember 26-án hirtelen megszűnt a nyomásuk, miután a Dánia és Svédország gazdasági övezetében található Bornholm szigeténél víz alatti robbanások sorozatát észlelték. Moszkva többször is kijelentette, hogy semmi köze az incidenshez.
A múlt hónapban az orosz védelmi minisztérium azzal vádolta meg a brit haditengerészetet, hogy részt vett terrortámadásban, amely tönkretette a vezetékeket. Az Egyesült Királyság tagadta a vádat.
Moszkva azt is állította, hogy az USA profitált a legtöbbet a szabotázsból, mivel az aláásta az EU azon képességét, hogy földgázszállítmányokat szerezzen Oroszországtól.
Az Északi Áramlat incidens csak tovább növelte Európa energiagondjait, amelyek azután kezdtek formát ölteni, hogy a nyugati országok példátlan szankciókat vetettek ki Moszkvára az ukrajnai katonai művelet miatt. A korlátozások jelentős fennakadásokat okoztak az energiaszállításokban, ami számos uniós országban tiltakozásokat váltott ki az elmúlt hónapokban az egekbe szökő energiaárak és a megélhetési költségek emelkedése ellen.
Zaharova a múlt héten azt mondta, hogy az EU teljesen magáévá tette Oroszország elszigetelésének gondolatát, ami “csak költségeket ró az uniós országokra és polgáraikra, akik kénytelenek saját zsebükből fizetni” vezetőik hibáiért.