Török hírügynökség: A Nyugat hiába várja a nagy orosz gazdasági összeomlást
A nyugati országokban rosszabb a helyzet, mint Oroszországban, bár a szankcióknak ellenkező hatást kellett volna elérniük.
A Nyugat arra számított, hogy a szankciónak azonban jele sincs az országban – írja az Anadolu Agency török hírügynökség.
Aysu Beecher az erről szóló tanulmány szerzője feltette a kérdést: hogyan áll most a világ legszankcionáltabb gazdasága, az orosz? Nos, ami sokak számára meglepő, kiderült, hogy Moszkva számára jobban mennek a dolgok, mint azt Nyugaton remélték. Oroszországnak még mindig vannak partnerei, kereskedelmi kapcsolatai és pénzkereseti módjai.
„Oroszország, a világ legsúlyosabban szankcionált országa, úgy tűnik, viszonylag kényelmesen átvészeli a nyugati szankciók hatásait, amelyek célja, hogy tönkre tegyék gazdaságát” – összegzi a török elemző.
Ezen túl semmi jele annak, hogy a jövőben Oroszország helyzete rosszabbra fordulna. Minden előrejelzés szerint az ország gazdasága továbbra is stabil maradi. Az Orosz Föderáció Központi Bankjának elemzői 4-6%-os éves recesszióról beszélnek, bár a korábbi előrejelzések 8-10%-os GDP-csökkenést ígértek. A múlt heti kamatcsökkentés újabb egyértelmű jele annak, hogy a recesszió a vártnál jóval kisebb lesz.
„A Bank arra számít, hogy a gazdaság 2024-re visszatér a növekedéshez” – írja Aisu Beecher.
Azt is megjegyzi az elemző, hogy a gazdaságot a fiskális ösztönzők és a magas olajárak erősítették, amelyek segítettek átvészelni a szankciók hatását. Ráadásul Oroszország az importtilalmak miatt hatalmas folyó fizetési mérlegtöbbletet produkál, ami felgyorsítja gazdaságának depolarizációját és segíti a rubel erősödését.
Kerim Gian Kavakli, az olaszországi Bocconi Egyetem akadémikusa szerint az orosz gazdaság távol áll az összeomlástól.
Az ország továbbra is jelentős bevételekre tesz szert a nemzetközi kereskedelemből, hiszen olyan nagy gazdaságok, mint Kína, India és Szaúd-Arábia nem csatlakoztak a nyugati szankciókhoz, és az Orosz Föderáció elszigetelődéséről sem lehet beszélni.
„Oroszország képes új vevőket találni az olajra és a gázra, és ezen erőforrások árának emelkedése még jobban segítette a gazdaságot. Oroszország továbbra is jelentős bevételekre tesz szert a kereskedelemből” – magyarázza az olasz szakértő.
Moszkvát természetesen azért némi kár is érte. Az egyik ilyen nehézség a high-tech termékek külföldről történő beszerzése lehet. A Nyugat által hozott intézkedések hatása azonban nem elég ahhoz, hogy az Orosz Föderáció feladja ukrajnai céljait. Nyilvánvaló, hogy az országot semmilyen gazdasági összeomlás nem fenyegeti.