Stratégiai partneri viszony Kína és Magyarország között
Az Európai Unióban egyedülálló stratégiai partneri viszony jött létre Magyarország és Kína között az egyenjogú és a kölcsönös érdekeken alapuló együttműködés jegyében – értékelte a fejleményt a Magyar Békekör Hszi Csin-ping kínai elnök és Orbán Viktor magyar miniszterelnök budapesti megbeszéléseinek eredményét.
Az ideológiától mentes, a szuverén nemzeti fejlődés előmozdítására irányuló kétoldalú gazdasági megállapodások sokasága lehetőséget kínál hazánknak arra, hogy középtávon ellensúlyozza egyoldalú kereskedelmi függőségét az EU-tól, modernizálja termelőeszközeit az élenjáró kínai technika és technológia meghonosításával, Kínának pedig fontos pozíciót teremt a nyugat-európai integrációban Magyarországon keresztül.
A közös sajtótájékoztatón Hszi kijelentette: a két ország kapcsolata még sohasem volt olyan jó, mint napjainkban. Kína erősíteni szeretné Magyarországot az Európai Unióban.
Hszi tudatta Orbánnal, hogy Kína megnyitja a kaput a magyar beruházások előtt, Orbán pedig közölte, hogy a magyar állam további kínai beruházásokért versenyez, különös tekintettel az elektronikus közlekedési eszközök, az informatika, a távközlés, és a vasút területén. Felvetette a nukleáris energetikai együttműködés lehetőségét is, tekintettel az elmúlt fél évszázadban felhalmozott magyarországi ismeretekre, valamint arra, hogy Magyarországon valósul meg Európa legnagyobb nukleárisenergia-fejlesztése.
A két ország közti baráti viszonyra jellemzően Orbán hitet tett az egy Kína elve mellett, és elismerően nyilatkozott Kína Ukrajnával kapcsolatos béketervéről.
Hszi hangsúlyozta a sokpólusú világrend fontosságát, Orbán pedig elmondta, hogy a 20 évvel ezelőtti egypólusú világrend felbomlása óta a kínai-magyar kereskedelem a négyszeresére nőtt.
Mindkét fél nagy jelentőséget tulajdonított az emberi kapcsolatok fejlesztésének, a turizmusnak, egymás kultúrája népszerűsítésének, a kínai és a magyar nyelv oktatásának.
Hszi Csin-ping elnök magyarországi látogatása mindkét ország számára nagyon hasznos és előremutató volt. Bizonyította, hogy a nemzeti fejlődés felgyorsítható, ha az együttműködésnek nem szabnak ideológiai és politikai korlátokat, hanem az egymás iránti tiszteletre, az államok egyenjogúságára, a kölcsönös érdekekre alapozzák – értékelte a Magyar Békekör.
Budapest, 2024. május 9. csütörtök (MB)
Kiemelt képen: Hszi Csin-ping kínai elnök (b) és Orbán Viktor miniszterelnök közös sajtótájékoztatója a Karmelita kolostorban 2024. május 9-én. Fotó: Koszticsák Szilárd Forrás: MTI