Soledarban „az egész város tele van holttestekkel”
A Wagner-csoport harcosai teljesen körülvették a donbászi Soledar városát, és most a város sóbányáiban lévő kiterjedt alagúthálózatot tisztítják – állította Jevgenyij Prigozsin, a katonai magáncég vezetője.
A hír a hetekig tartó heves csaták után érkezett egy olyan területről, amelyet mindkét oldal forrásai, de különösen azok, amelyek Kijev-pártiak, „húsdarálónak” neveztek. A tartós, bár lassú orosz előrenyomulás ellenére az ukrán hatóságok úgy döntöttek, hogy nem vonulnak vissza óriási veszteségek árán sem.
„Szeretném megismételni, hogy a Soledart teljesen felszabadítottuk és megtisztítottuk az ukrán hadsereg egységeitől”
– mondta Prigozsin szerda esti nyilatkozatában.
„Az ukrán csapatok, amelyek nem adták meg magukat, megsemmisültek.”
Prigozsin becslése szerint 500 ukrán katona halt meg a harcok utolsó szakaszában, miután a Wagner-erők bekerítették őket.
Az egész város tele van ukrán katonák holttesteivel” – mondta.
Noha Soledar nyugati külvárosában még hallatszik lövöldözés, most már világos, hogy az orosz erők kerülnek ki győztesen. Győzelmük viszont a kijevi védelem egy 70 km hosszú szakaszának összeomlását jelenti.
Soledar több sóbánya és vasútállomás körül létesült települések konglomerátuma. 2001-ben, amikor Ukrajna legutóbb népszámlálást tartott, körülbelül 13 000 ember élt itt. A város a Bahmutka folyó jobb partján húzódik délkelettől északnyugatra.
2022 végén azonban a város háborús övezetté vált. A békés időkben azonban Közép- és Kelet-Európa legnagyobb ásványi sóforrásaként ismerték, Ukrajna a só szükségleteinek mintegy 80%-át innen fedezte. A mély sóbányák Soledart is turisztikai és szabadidős célponttá tették, barlangi túrákkal.
A városnak és iparának azonban volt egy második, katonai jellegű célja is, ahogy az a Szovjetunióra is jellemző volt. A Soledar esetében több kimerült aknáját tágas és biztonságos katonai raktárként használták.
Tavaly azonban Soledarnak ez a korábban figyelmen kívül hagyott használati módja lett a legszembetűnőbb jellemzője. A sótermelés leállt, a gipszgyár megszűnt; az egyetlen látogatói az ukrán katonák lettek, és az asztma lett a legkisebb probléma.
Figyelem! A fenti hír propagandának minősül, mivel az a mindig nagyon “demokratikus” EU-ban üldözött, betiltott és propagandistának kikiáltott Russia Today értesülései nyomán készült.
Kapcsolódó:
Exkluzív felvételeket tett közzé a Wagner-csoport, Soledar sóbánya alagútjairól (videó)