Rendszerváltás? – Az igazi antalli örökség 1.
Közeledik a magyarországi kommunizmust követő első „szabad” választások huszadik évfordulója. Sajtószolgálatunk Rendszerváltás? címmel sorozatot indít, amelyben a rendszerváltásnak nevezett folyamat néhány eddig ismeretlen, illetve megítélésünk szerint sarkalatos eseményét tárjuk fel. Ekképp szeretnénk Önökkel együtt arra a kérdésre választ kapni, hogy miként válhatott a kommunizmus évtizedeiből első helyen kikászálódó ország két évtized alatt utolsóvá?
Tavaly jelent meg szerzői kiadásban Rácz Sándor István kis könyve, melynek címe KINYÍLIK A BÖRTÖNABLAK… Mi, politikai elítéltek 1956 után – Emlékirat (Karcag, 2008. ISBN: 978-963-06-85769-3-4).
Rácz Sándor István nem azonos Rácz Sándorral, a Magyarok Világszövetségének tiszteletbeli elnökével, az 1956-os Nagy-budapesti Központi Munkástanács elnökével, jóllehet az ’56-os Forradalom és Szabadságharc után Rácz Sándor István is börtönbe került, és 1990 után fontos közéleti tisztségeket töltött be: Antall József bizalmasa, majd az MDF országos választmányának társelnöke, később az 1956-os Magyarok Világszövetségének ügyvezető elnöke volt. Növeli a félreérthetőséget az is, hogy a közéletben Rácz Sándor Istvánt is sokszor egyszerűen csak Rácz Sándorként említették.
Amikor a sorozatunk első részében ismertetett esemény zajlik, 1990 tavaszán, túl vagyunk az első „szabad” választásokon. Győzött az MDF, Antall József a miniszterelnök-jelölt, de még csak Antall úrnak szólítják. Ügyvivő miniszterelnök Németh Miklós. Rácz Sándor István a frissen birtokba vett Bem téri MDF székház egyik legfontosabb szereplője. Csóti György személyi titkár, dr. Ácssánta Miklós titkárságvezető mellett ő a biztonsági ügyek felelőse: Antall József és a székház védelmét biztosítja. Ebben a minőségében napi kapcsolatba kerül a Nemzetbiztonsági Hivatallal. Pár nap múlva létrehozza az első találkozót a választásokon győztes párt miniszterelnök-jelöltje, Antall József és a Nemzetbiztonsági Hivatal főigazgatója, Nagy Lajos között. Az esetről a találkozót összehozó, és azon jelen lévő Rácz Sándor István, könyvének 78. oldalán, a 4. bekezdésben így tudósít:
Pár nap múlva Antall úr fogadja Nagy Lajost. Hárman vagyunk Antall úr dolgozószobájában. Nagy elmondja, hogy Németh Miklós felhatalmazásával felajánlja szolgálatait Antall úrnak.
Antall első kérdése:
– Tudna-e abban segíteni, hogy találjunk egy olyan repülőteret, ahol az Oroszországból jövő zsidók biztonságban átszállhatnak az izraeli repülőgépekre?
A könyv mindössze két antalli kérdést említ. Antall másik kérése az volt, hogy szeretne átvilágítani embereket. Nagy Lajos szerint ennek semmi akadálya.
Ezek után csoda-e, hogy Magyarországot ebbe a helyzetbe kényszerítették, amelyben ma vergődik? – kérdezi sajtószolgálatunk révén a másik Rácz Sándor, a Magyarok Világszövetségének tiszteletbeli elnöke, az 1956-os Nagy-budapesti Központi Munkástanács elnöke.
Budapest, 2009. december 1. MVSZ Sajtószolgálat
Nemzeti InternetFigyelő