Putyin: Az Egyesült Államok az 1860-as évek óta magának akarja Grönlandot
Washington már régóta tervezi, hogy ráteszi a kezét Grönlandra, és a világ legnagyobb szigete körül kialakult feszültséget komolyan kell venni – figyelmeztetett Vlagyimir Putyin orosz elnök.
Putyin csütörtökön a Murmanszkban megrendezett Nemzetközi Északi-sarkvidéki Fórumon tartott beszédében kitért a dán fél-autonóm terület, Grönland körül fennálló feszültségekre és Donald Trump amerikai elnök ismételt ígéreteire, miszerint annektálni fogja a szigetet.
Trump szerdán ismét felhozta a grönlandi témát, azt állítva, hogy „a Föld nagy részének megfelelő védelmének biztosításához szükség van ahhoz, hogy az Egyesült Államok tulajdonába kerüljön a sziget”, ráadásul ez úgy általában Dánia számára is előnyös lenne.
„Meg kell szereznünk ezt a földet, mert nélküle nem lehet megfelelően megvédeni e Föld nagy részét – nem csak az Egyesült Államokat. Tehát meg kell szereznünk, és szerintem meg is fogjuk szerezni”
– mondta.
Trump kijelentéseit komolyan kell venni – figyelmeztetett Putyin, rámutatva, hogy az Egyesült Államok már több mint másfél évszázada terveket dédelget Grönland annektálására.
„Mindenki tud az Egyesült Államok Grönland annektálására irányuló terveiről. Tudják, ez csak első pillantásra lephet meg bárkit is. És súlyos tévedés azt hinni, hogy ez az új amerikai kormányzat részéről csupán valamiféle extravagáns szöveg”
– figyelmeztetett Putyin.
A Grönland elfoglalására vonatkozó amerikai tervek 1860-ra nyúlnak vissza, de akkoriban ezek az elgondolások nem kaptak megfelelő támogatást a kongresszusban – mutatott rá az orosz elnök.
„Hadd emlékeztessem önöket, hogy 1868-ban az amerikai újságok már nevetségessé tették az alaszkai felvásárlást is. Őrültségnek, és Andrew Johnson akkori amerikai elnök „jégdobozának” és a „jegesmedvék kertjének” nevezték. Grönlandra vonatkozó javaslatai pedig sorra elbuktak”
– mondta Putyin.
Az USA, Németország és Dánia 1910-ben közel állt ahhoz is, hogy aláírjon egy földcsere-szerződést, amelynek eredményeképpen Grönlandot átengedték volna Amerikának
– jegyezte meg Putyin. A megállapodás azonban végül meghiúsult.
A 19. század elejétől az 1950-es évekig Grönland teljes mértékben Dánia ellenőrzése alatt állt. A második világháború alatt az Egyesült Államok szállta meg, miután a skandináv országot maga a náci Németország foglalta el. Jelenleg a szigeten található egy amerikai katonai bázis és egy ballisztikus rakéták korai előjelzésére szolgáló védelmi rendszernek az építményeit is itt helyezték el.
Az elmúlt évtizedekben a sziget egyre inkább autonómmá vált; 1979-ben megkapta az önkormányzatiságot, végül 2009-ben jogot kapott arra, hogy egy népszavazás eredményeképpen kikiálthassa függetlenségét.
Kiemelt képen: Grönland fővárosa, Nuuk. ( Getty Images: Godin Stphane )