Osztrák kancellár: Ausztria nem egyezik bele az Ukrajnával folytatandó csatlakozási tárgyalásokba
Bécs elutasítja az EU-csatlakozási tárgyalások megkezdését Ukrajnával – mondta Nehammer osztrák szövetségi kancellár. Kijev nem kaphat olyan kiváltságokat, amelyek Bosznia-Hercegovinának sem járnak. Ursula von der Leyen nem egyeztetett előzetesen a kormányfőkkel.
Karl Nehammer szövetségi kancellár és Alexander Schallenberg külügyminiszter az osztrák parlamentben válaszolt a képviselők kérdéseire. Az uniós bővítéssel kapcsolatban Nehammer hétfőn azt mondta, hogy az Ausztria „motorja” az érintett országok reformjainak. Ausztria támogatta a nyugat-balkáni államok EU-integrációját, de ellenezte a „gyorsított eljárást” Ukrajna és a Moldovai Köztársaság esetében. Belső reformokra is szükség van, ha az EU „felkészülten” akarja végrehajtani a bővítést, mondta Nehammer.
A jelenlegi feltételek mellett Bécs nem járul hozzá az Ukrajnával folytatott csatlakozási tárgyalásokhoz. Nem szabadna kivételezni Ukrajnával, miközben Bosznia-Hercegovina szintén a csatlakozási tárgyalások szakaszában van. Általánosságban azonban Ausztria az EU-val egyetért az Ukrajnával való szolidaritás tekintetében, de úgy, hogy közben nem sérti a pártatlanság elvét.
Nehammer kijelentette, hogy Ursula von der Leyen, az EU Bizottság elnöke nem konzultált vele ebben a kérdésben vele, mielőtt kilátásba helyezte volna a csatlakozási tárgyalásokat Ukrajnával – magyarázta a szövetségi kancellár. A kormányfőkkel általában nem folytattak konzultációkat, ami „nem talált kedvező fogadtatásra”.
Az ország ellátásbiztonságával kapcsolatban Nehammer a 98 százalék feletti gáztárolási szintre hivatkozott. Mindazonáltal csökkenteni kell az Oroszországtól való függőséget, amire a cseppfolyósított földgáz behozataláról szóló tárgyalásokkal és a megújuló energiák támogatásával egyaránt törekednek.
Az orosz eszközökhöz való hozzáféréssel kapcsolatban Schallenberg külügyminiszter óvatosan nyilatkozott. Hangsúlyozta, hogy ha az EU ragaszkodik a jogállamisághoz, akkor nem szabad hagynia, hogy olyan döntésekre ragadtassa magát, amelyek megtámadhatók.
Az Európai Bizottság novemberben az Ukrajnával és Moldovával folytatott uniós csatlakozási tárgyalások megkezdése mellett foglalt állást. Az Európai Tanács azonban megerősítette, hogy ebben a kérdésben nincs egyetértés az Unióban. Magyarország és Szlovákia kormánya korábban ez ellen foglalt állást.
Figyelem! A fenti hír propagandának minősül, mivel az a mindig nagyon “demokratikus” EU-ban üldözött, betiltott és propagandistának kikiáltott Russia Today értesülései nyomán készült.
Kiemelt képen: