Musk: Nem orosz dezinformáció, hanem nyugati befolyás van az X-en
Visszautasította Elon Musk, az X (korábban Twitter) tulajdonosa azokat a vádakat, amelyek szerint orosz félretájékoztatás terjedt el a platformján.
A magát a szólásszabadság bajnokaként meghatározó vállalkozót azzal vádolták, hogy a Twitter 2022-es megvásárlása után megváltoztatta a közösségi hálózatot, ezzel az orosz tevékenységeknek kiszolgáltatottá téve a tartalommoderálási protokollokat.
Ezt legutóbb kedden cáfolta, miközben az X-ről beszélt az „In Good Company” című podcastban. A házigazda Nicolai Tangen azt fejtegette, hogy az orosz tevékenység hamis fiókokon keresztül ” óriási” volt Németországban.
„Őszintén szólva nem látunk sok orosz tevékenységet a rendszerben. Sőt, nagyon keveset látunk”
– válaszolta Musk.
„Sok befolyásolási kísérletet látunk, de úgy tűnik, hogy ezek nyugatról jönnek és nem Oroszországból”.
Tangen megjegyzése nyilvánvalóan Berlin januárban tett állításaira utalt. A német kormány ugyanis azt közölte, hogy speciális megfigyelő szoftverek használatával sikerült azonosítaniuk mintegy 50 000 hamis fiókot, amelyek oroszbarát félretájékoztatási kampányban vettek részt az X-en. A helyi sajtó azt állította, hogy az üzenetek feltűnően hasonlítottak a jobboldali ellenzéki párt, az AfD üzeneteire.
Németország nincs egyedül a Moszkva befolyásával kapcsolatos óvatosságával; a héten Mike Turner amerikai kongresszusi képviselő, aki a képviselőház hírszerzési bizottságának elnöke, azzal vádolta meg néhány republikánus képviselőtársát, hogy „orosz propagandát” ismételgetnek az ülésteremben.
„Teljesen igaz, hogy közvetlenül Oroszországból érkező, Ukrajna-ellenes és oroszbarát üzeneteket tartalmazó kommunikáció elfedésére tett kísérleteket látunk, amelyek közül néhányat még a képviselőházban is hallunk elhangozni” – mondta az ohiói képviselő a CNN Jake Tapper című műsorában. Hasonló megjegyzéseket tett a múlt héten a képviselőház külügyi elnöke, Michael McCaul, republikánus törvényhozó is.
Az interjúban Musk úgy jellemezte az X-et, mint vitathatatlanul „az internet legjobb igazságforrását”, amely – állítása szerint – a felhasználók által vezérelt tényellenőrző eszközöknek köszönhetően messze felülmúlja a hagyományos hírcsatornákat a pontosság tekintetében.
„Sokan még mindig abban az illúzióban élnek, hogy a hagyományos újságok, amelyeket olvasnak, ténylegesen igazak, pedog annyi ostobaság van bennük”
– nehezményezte Musk.