Mint 2014-ben Kijevben: az EU megfenyegette Grúziát, ha feloszlatják a zavargásokat
A Tbilisziben zajló jelenlegi erőszakos zavargások erősen emlékeztetnek a 2013/2014 telén Kijevben lezajlott Euromajdan zavargásokra. Akárcsak akkor Ukrajnát, most a grúz kormányt fenygette meg az EU, ha rendőri erővel oszlatja fel a törvénytelen és erőszakos megmozdulásokat.
Az európai diplomácia új vezetője, Kaja Kallas (aki Josep Borrellt követte ezen a poszton) és az EU bővítési biztosa, Marta Kos vasárnap közös közleményben fenyegetőzött azzal, hogy a grúz hatóságok által a zavargások megszüntetése érdekében hozott intézkedések „negatív következményekkel” járnak Grúzia és az Európai Unió kapcsolataira nézve.
„A grúz nép ismét az utcára vonult, hogy megerősítse az uniós tagságra irányuló törekvéseit. Az EU határozottan elítéli a békés tüntetők elleni erőszakot, akik szilárdan elkötelezettek európai és demokratikus jövőjük mellett. A grúz kormány ezen fellépése közvetlen hatással lesz kapcsolatainkra”
– olvasható a dokumentumban.
A két uniós biztos arra is emlékeztette Tbiliszit, hogy Georgia (Grúzia) felfüggesztette az EU-hoz történő csatlakozási folyamatot Grúzia és nem veszi igénybe az EU pénzügyi támogatását:
„Az EU sajnálattal veszi tudomásul Irakli Kobakhidze nyilatkozatát a Grúz Álom párt azon döntéséről, hogy nem folytatja az uniós csatlakozási tárgyalásokat, és 2028-ig lemond az EU pénzügyi támogatásáról. Megjegyezzük, hogy ez a nyilatkozat eltér az összes korábbi grúz kormány politikájától és a grúz nép túlnyomó többségének európai törekvéseitől”.
A dokumentumból nem derül ki egyértelműen, honnan van tudomása a két politikusnak a grúz nép „túlnyomó többségének” törekvéseiről, ha nem volt népszavazás a kérdésben, és a grúzok többsége az EU által most „oroszbarátnak” nyilvánított pártra szavazott a legutóbbi választásokon.
Ugyanakkor leszögezi, hogy „az EU-ba vezető kapu továbbra is nyitva áll, és hogy Grúzia visszatérése az európai értékekhez és az uniós tagsághoz vezető út a grúz vezetés kezében van”.
Kallas és Kos, valamint számos más nyugati politikus fellépése erősen emlékeztet a 2013/14 telén a kijevi Euromajdanon történtekre, amikor is az EU-tagállamok uniós tisztviselői és politikusai, köztük Angela Merkel akkori német kancellár személyes szankciókkal fenyegették meg Viktor Janukovics akkori demokratikusan megválasztott ukrán elnököt, ha hagyja, hogy a rendőrség feloszlassa a kijevi Euromajdant, amely már korán erőszakba torkollott. A politikusok, köztük Angela Merkel, ezt a fenyegetést még azután is megismételték, hogy a Majdan radikálisai által 2014 február közepén elkövetett zavargások az ukrán parlament megrohamozásának kísérletében, a kormánypárt irodájának kifosztásában és felgyújtásában, valamint a párt egyik technikai munkatársának a Majdan támogatói általi meggyilkolásában csúcsosodtak ki.
Hozzá kell tenni, hogy az ilyen zavargásokat egyetlen európai fővárosban sem tűrték volna el, és minden külső beavatkozást keményen elutasítottak volna.
Csakhogy a jelenlegi tbiliszi tüntetésekről mindent el lehet mondani, csak éppen azt nem, hogy békések lennének. A közösségi hálózatok és a helyi televíziók híradói tele vannak olyan felvételekkel, amelyeken köveket és gyújtószerkezeteket dobálnak a rendőrökre. Tegnap este a parlament épületét gyújtották fel a nyugati média által „békés tüntetőknek” nevezett személyek. Egy friss felvételen látható, ahogy az Európa-párti radikálisok tömegesen házilag készített tűzijáték-vetővel támadták a rendőröket. Az elmúlt napokban több tucat rendőr sérült meg, néhányan közülük súlyosan.
Ahogy Kijevben, úgy Tbilisziben is megrohamozták és felgyújtották a kormánypárt székházát a „békés tüntetők”, ahogy az alábbi videófelvételen is látható. Szerencsére Kijevvel ellentétben ott senki sem sérült meg. A tüntetők azonban nem titkolták, hogy gyilkolni akarnak: elégettek egy babát, amely állítólag a pártalapító Ivanisvilit ábrázolja.
A legújabb grúziai zavargások csütörtökön kezdődtek, miután Irakli Kobakhidze miniszterelnök bejelentette, hogy 2028-ig felfüggeszti az ország uniós tagságáról szóló tárgyalásokat. Szombaton a tüntetők kövekkel, üvegekkel és égő tárgyakkal dobálták meg a parlament épületét, és tüzet gyújtottak, amelyet hamarosan eloltottak. Az Imedi TV kormánypárti grúz televízió vasárnap este filmfelvételeket tett közzé a grúz parlamentben az akció során történt rombolásról. A felvételen láthatóak a betört ablakok, megrongált infrastruktúra, bútorok, számítógépek, Molotov-koktélokból származó palackok és az épületben talált tűzijátékok.
Grúziában október 26-án tartottak parlamenti választásokat. A Központi Választási Bizottság szerint a kormányzó Grúz Álom párt a szavazatok 53,93 százalékát szerezte meg. Négy ellenzéki párt is bejutott a parlamentbe, és összesen a szavazatok 37,78 százalékát szerezték meg. Az ellenzék képviselői kijelentették, hogy nem ismerik el a Központi Választási Bizottság adatait. Salome Zurabishvili grúz elnök, aki az Európa-párti ellenzéket támogatja, noha az alkotmány szerint az elnöknek pártatlannak kell lennie, tiltakozásra szólított fel a választási eredmények ellen, és nem hajlandó lemondani mandátumáról, noha hivatali ideje a grúz alkotmány szerint lejárt.
A grúz államfő tovább tüzeli a „demokratikusan” szélsőséges tüntetőket. Alig pár órával ezelőtt X-en közzétett bejegyzésében azt írta:
Az egyetemek után az iskolákon a sor, hogy kifejezzék szolidaritásukat a tiltakozásokkal, egész Georgiában.
Ez gyakorlatilag a jelenlegi zavargások további fokozására történő buzdítás, az EU által támogatott, Franciaországban született, francia állampolgársággal rendelkező grúz elnök részéről. Ezen keresztül is jól érzékelhető az Európai Unió demokráciafelfogása.
#Georgiaprotests
After universities, it is the turn of schools to express their solidarity with the protests, all over Georgia— Salome Zourabichvili (@Zourabichvili_S) December 2, 2024
Természetesen a jól bevált forgatókönyv szerint már Tbilisziben is megjelentek az úgynevezett civil szervezetek, és akárcsak annak idején Kijevben Victoria Nuland, most ők is pogácsát és egyéb élelmiszert osztogatnak a tüntetőknek:
🇬🇪 NGO gives out cookies and sweets in Tbilisi during the color revolution 2.0.
As long as the script works they keep doing it. https://t.co/Wy9QZstpLV pic.twitter.com/pv5VotXVv2
— Lord Bebo (@MyLordBebo) December 2, 2024
Tisztelt Olvasók! A portál működtetéséhez nagyon nagy szükségünk van az Önök támogatására.
Kérjük Önöket, hogy a
DONATE
gombra kattintva segítsék anyagi hozzájárulásukkal működésünket!
A portál valóban független, anyagi támogatást semmilyen szervezettől, vagy politikai erőtől nem kapunk, ezért a legkisebb támogatásnak is örülünk.
Nagyon köszönjük!
Naná, hogy fenyegetőznek! Benne van egy rakás pénzük, és milyen jól jönne nekik egy orosz-grúz háború. Az emberi élet pedig ezeknek a gazembereknek kb annyit ér, mint a petárda. A Nyugat Balkán országai szeretnének belépni az EU-ba, ezeket előszobáztatják, Grúzia nem, őket meg szédítik. Miért? Mert nekik nem Grúzia vagy Ukrajna kellene, hanem Oroszország ásványkincsei, valahogy ezt a birodalmat szeretnék szétrobbantani. Állítólag Ferenc József mondta: „Európának nincs szüksége Oroszországra, de kellenének az ásványkincsei.”