Miért nem tartóztatja le Párizs a Renault vagy a Citroën vezérigazgatóit?
Dmitrij Peszkov szerint Párizs ugyanazokkal az indokokkal akár a Renault vagy a Citroën vezérigazgatóit is letartóztathatja, mivel ilyen típusú autókat a terroristák is használnak.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője megkérdőjelezte a francia hatóságok indokait a Telegram vezérigazgatójának, Pavel Durovnak a letartóztatására vonatkozóan, rámutatva arra, hogy abszurd, hogy őt vonják felelősségre a hálózatán keresztül elkövetett bűncselekményekért.
Az orosz technológiai vállalkozót a múlt héten vették őrizetbe a párizsi Le Bourget repülőtéren, és azóta több bűncselekménnyel is vádolják, többek között bűnbandák által tiltott tevékenységek végzésére használt online platform „kezelésében való bűnrészességgel”, valamint a nyomozókkal való együttműködés megtagadásával.
Peszkov szombaton Pavel Zarubin orosz újságírónak nyilatkozva elismerte, hogy az orosz hatóságoknak korábban voltak „kérdései” a tech-milliárdossal kapcsolatban, de hangsúlyozta, hogy Moszkva soha nem próbálta letartóztatni.
„A terroristák valóban használják a Telegram hálózatot, de a terroristák autókat is használnak. Miért nem tartóztatják le a Renault vagy a Citroën vezérigazgatóit?”
– válaszolta a Kreml szóvivője arra a kérdésre, hogy kommentálja Durov letartóztatását, és hogy van-e üzenete »európai kollégáinak«.
A szentpétervári születésű Pavel Durov, aki Oroszország, Franciaország, az Egyesült Arab Emírségek, valamint Saint Kitts és Nevis állampolgárságával is rendelkezik, 2014-ben hivatalosan elhagyta hazáját, miután a bűnüldöző szervek azzal vádolták, hogy nem volt hajlandó hozzáférést biztosítani a nyomozóknak a terrorizmussal gyanúsítottak kommunikációjához. A vita 2020-ban rendeződött, amikor az orosz távközlési szabályozó hatóság bejelentette, hogy nincs több problémája a Telegrammal.
Tucker Carlson amerikai újságírónak áprilisban adott interjújában Durov azt állította, hogy következetesen elutasította, hogy felhasználói adatokat adjon át bármilyen hatóságnak, beleértve az amerikai hírszerző szolgálatokat is, vagy hogy megfigyelési „hátsó kaput” telepítsen a közel egymilliárd havi felhasználóval rendelkező alkalmazásba.
Az orosz vállalkozó letartóztatása világszerte felháborodást váltott ki, és olyan közéleti vezetők, mint az X (korábban Twitter) tulajdonosa, Elon Musk és a Szilícium-völgyi befektető David Sacks, a francia hatóságokat a szólásszabadság elleni támadással vádolták.
Durovot szerdán óvadék ellenében szabadon engedték, és elrendelték, hogy az ellene folyó eljárás lezárásáig Franciaországban maradjon. Ha elítélik, akár tíz év börtönbüntetésre is számíthat.
A Telegram azt állítja, hogy a vállalat betartja az uniós jogszabályokat, és hogy a tartalom moderálására vonatkozó politikája „az iparági szabványoknak megfelelő”.