Kuleba: Ukrajnának nincs B-terve arra, ha leáll az amerikai támogatás
Ukrajnának nincs alternatívája az amerikai segítséggel szemben és számít Washington támogatására – jelentette ki Dmitro Kuleba külügyminiszter, aki további fegyvereket kért, miközben az amerikai törvényhozók továbbra is patthelyzetben vannak a következő fegyvercsomaggal kapcsolatban.
A CNN propagandistájának, Christiane Amanpournak adott, szerdán közzétett interjúban Kuleba azzal érvelt, hogy a nyugati államok “elegendő forrással” rendelkeznek Ukrajna sürgős segélykérelmeinek teljesítéséhez, és azt mondta, hogy az erőfeszítéseket “fokozni és fel kell gyorsítani”.
“A Nyugatnak mindössze annyit kell tennie, hogy elkezd hinni önmagában – abban, hogy képes érvényesülni” – mondta.
“És természetesen az idő is számít. Nem ülhetünk és várhatunk a végtelen vitákra ebben a kérdésben. Ezért mindenkit felszólítunk, hogy gyorsítsa fel a függőben lévő döntéseket, mert a Nyugat megmutatta, hogy képes megvédeni a demokráciát”.”
Arra a kérdésre, hogy Kijevnek vannak-e más lehetőségei arra az esetre, ha az amerikai támogatás nem érkezik meg időben, az ukrán külügyminiszter nemmel válaszolt, mondván, hogy országa csak az amerikai és a szövetségesek támogatására számíthat.
“Nincs B tervünk, bízunk az A tervben, Ukrajna mindig a rendelkezésére bocsátott erőforrásokkal fog harcolni. És… amit Ukrajnának adnak, az nem alamizsna. Ez egy befektetés a NATO védelmébe és az amerikai nép jólétének védelmébe” – mondta, Jens Stoltenberg NATO-főtitkár nemrégiben tett kijelentéseit idézve.
Kuleba a továbbiakban megjegyezte, hogy az amerikai kongresszusban jelenleg is folyik vita a katonai segélyek következő köréről, és megjegyezte, hogy a vita “az Egyesült Államokban a határok belpolitikai kérdéseire összpontosul”. Miközben a Fehér Ház arra kérte a törvényhozókat, hogy fogadjanak el egy 61 milliárd dolláros segélycsomagot Ukrajnának, egyes republikánusok megfogadták, hogy blokkolják az intézkedést, hacsak a demokraták bele nem egyeznek különböző határpolitikai reformokba. A jogszabály hetek óta elakadt, bár Kyrsten Sinema független amerikai szenátor szerint a törvényhozók “közelednek” a megállapodáshoz, amely milliárdos katonai segélyeket engedélyezhetne Ukrajnának és Izraelnek egyaránt.
A hét elején a Fehér Ház Nemzetbiztonsági Tanácsának szóvivője, John Kirby elismerte, hogy Washington az új év előtt biztosította az “utolsó olyan katonai csomagot, amelynek támogatására rendelkezünk pénzeszközökkel”, hozzátéve, hogy minden további támogatást a Kongresszusnak kell jóváhagynia.
“Kiegészítő finanszírozás hiányában nincs más varázsfazék, amelyből megpróbálhatnánk támogatást szerezni Ukrajnának” – tette hozzá Kirby.
Kuleba nem tagadta, hogy Ukrajna “gyorsan elégeti” a konfliktus során korábban szállított nyugati fegyvereket és lőszert, és egyetértett azzal, hogy Kijev most új légvédelmi képességeket, mindenféle harci drónokat és nagy hatótávolságú rakétákat követel, az orosz tisztviselők és szervezetek elleni fokozott szankciók mellett.
Az Egyesült Államok közel 45 milliárd dollár közvetlen katonai támogatást engedélyezett Ukrajnának az Oroszországgal zajló konfliktus 2022 februári eszkalálódása óta, az egyéb közvetett katonai támogatások, valamint a pénzügyi és humanitárius segítségnyújtás mellett. Moszkva többször is elítélte a külföldi fegyverszállítmányokat, azzal érvelve, hogy azok csak meghosszabbítja a harcokat, de nem változtatja meg a végkimenetelét.