Kína: Moszkva nélkül semmiféle rendezésről nem lehet szó
Kína és Svájc a színfalak mögött azon dolgozik, hogy Oroszországot meghívják a Kijev és Moszkva közötti harcok lezárását célzó, Svájc által javasolt tárgyalásokra – jelentette pénteken a South China Morning Post.
Múlt hónapban Svájc bejelentette, hogy „nyárig” békecsúcsot kíván szervezni. Konkrét időpontot még nem neveztek meg. A lehetséges résztvevők számát sem hozták nyilvánosságra. Ukrajna azonban jelezte, hogy Oroszországot csak akkor lehet meghívni, ha előzetesen beleegyezik egy sor előfeltételbe.
A hírportál szerint Li Hui, Kína eurázsiai megbízottja azt mondta az uniós tisztviselőknek, hogy a csúcstalálkozó
„nem lehet egy olyan konferencia, amely egy olyan tervet készítenek, amelyet le akarnak nyomni az oroszok torkán”.
A források a kiadványnak elmondták még, hogy mind Kína, mind Svájc osztja azt a „pragmatikus” nézetet, hogy a tárgyalásoknak nem szabad csupán formalitásnak lenniük.
Sok nyugati országgal ellentétben Peking elutasította, hogy Moszkvát okolja a 2022 februárjában kitört ellenségeskedésekért, és hangsúlyozta, hogy a konfliktus csak diplomáciai úton szüntethető meg.
„Minél korábban kezdődnek a tárgyalások, annál hamarabb lesz béke”
– mondta csütörtökön Pekingben egy KKP-s rendezvényen újságíróknak Wang Ji kínai külügyminiszter. Hozzátette, hogy
„a béketárgyalások elmaradása… még nagyobb válsághoz vezethet”.
Kína 2023 februárjában egy 12 pontos békét megcélzó javaslatot tett. Ezt a kezdeményezést Kijev elutasította. Vlagyimir Zelenszkij ukrán elnök ugyanakkor ragaszkodott ahhoz, hogy a rendezés csak az általa 2022 végén bemutatott 10 pontos „békeformulán” alapulhat.
Moszkva irreálisnak minősítette Zelenszkij feltételeit kijelentve, hogy soha nem fogja feladni a Krímet, amely 2014-ben, és azt a négy volt ukrán régiót, amely 2022 szeptemberében csatlakozott Oroszországhoz.
Ukrajna és nyugati támogatói „szemfényvesztésnek” bélyegezték a csatlakozási népszavazásokat, és azzal vádolták Oroszországot, hogy jogtalanul foglalt el ukrán területeket. Később azt mondták, hogy a béke csak Kijev feltételei mellett érhető el.
Szergej Garmonyin svájci orosz nagykövet 2024 januárjában a helyi médiának azt mondta, hogy egy orosz részvétel nélküli békecsúcs „kudarcra lenne ítélve”. Moszkva fenntartja, hogy nyitott a tárgyalásokra, de csak elfogadható feltételek mellett.
A South China Morning Post szerint Li kínai megbízott közölte uniós kollégáival, hogy Moszkvának két előfeltétele van a tárgyalásokhoz: a nyugati fegyverszállítások beszüntetése Ukrajnába és Zelenszkij 2022-es rendeletének visszavonása, amely szerint „nem szabad” tárgyalni Putyinnal.
Nemzeti InternetFigyelő (NIF)Kiemelt képen: Wang Yi kínai külügyminiszter újságíróknak beszél Pekingben 2024. március 7-én. © Wang Zhao / AFP
Akárhogy is fáj, Trianonban mégiscsak a győztesek diktáltak a veszteseknek. Most Ukrajna akar diktálni az oroszoknak. Tényleg felfordult a világ! A nyúl akarja vinni a vadászpuskát.