Kijevben felütötte fejét az elmebetegség tipikus kórtani esete
Kijev beperelte Oroszországot a krími híd építése miatt
Kijev a hágai nemzetközi bíróság keddi tárgyalásán követelte a krími híd lebontását, amelyet állítása szerint Oroszország „illegálisan” épített a Kercsi-szoroson át.
Moszkva szerint viszont az ukrán kereset alaptalan, ráadásul a bíróságnak nincs joghatósága.
A Kreml nagyrészt elutasította a meghallgatások kommentálását, Dmitrij Peszkov szóvivő azt mondta, hogy Moszkva álláspontja ismert és „ teljességgel meghatározó”.
Az Állandó Választottbíróság (PCA – Permanent Court of Arbitration) hétfőn kezdte meg az eljárást az ukrán kormány által 2016-ban benyújtott panasz ügyében, amelyben Oroszországot a hajózás szabadságára vonatkozó nemzetközi tengeri jogszabályok megsértésével vádolják.
Ukrajna szuverenitást követel a Krím felett, és azt állítja, hogy az Azovi-tenger, amelyet a Kercsi-szoros választ el a Fekete-tengertől, nemzetközi vizeknek minősül, amelyekre az ENSZ tengerjogi egyezménye vonatkozik.
Az Ukrajnát képviselő Anton Korinevics nyitóbeszédében kijelentette, hogy az Oroszország által a Krím és a Krasznodari terület összekötésére épített hidat úgy tervezték, hogy a nagy hajók ne juthassanak be az Azovi-tengerre.
„Ez a híd illegális, és le kell bontani”
– jelentette ki.
Az Oroszországgal folytatott harci műveletek 2022. februári kitörése óta Ukrajna több katonai támadást intézett az infrastruktúra mintegy 16 kilométeres útszakasza ellen, köztük két nagyobb robbantásos merényletet, amelyeket az ukránok különleges szolgálatai irányítottak.
Mindkét incidensben civilek vesztették életüket.
Gennagyij Kuzmin orosz képviselő A PCA-nak kijelentette, hogy az ukrán állításokkal ellentétben a Krím Oroszország része. Korinevics panaszaira válaszolva arra emlékeztette a bíróságot, hogy az ukrán hatóságok az Oroszországhoz való csatlakozásról szóló népszavazás megtorlásaként megszüntették a félsziget áram- és vízellátását.
„Oroszországnak megoldást kellett találnia arra, hogy megmentse a Krímet az éhínségtől, a mezőgazdaság és a szociális infrastruktúra leépülésétől, hogy biztosítsa a lakosság alapvető szükségleteit. A krími híd megépítése volt erre a megoldás”
– jelentette ki Kuzmin.
2020-ban a PCA az orosz kifogásoknak adott igazat az ügyben való illetékességével kapcsolatban, így Kijev kénytelen volt felülvizsgálni a panaszát. A tanácskozás jelenlegi fordulója október 5-ig tart, és nagyrészt zárt ajtók mögött zajlik, azonban az ilyen ügyek felülvizsgálata általában hónapokig vagy évekig is elhúzódik.
Tisztelt Olvasók! A portál működtetéséhez nagyon nagy szükségünk van az Önök támogatására.
Kérjük Önöket, hogy a
DONATE
gombra kattintva segítsék anyagi hozzájárulásukkal működésünket!
A portál valóban független, anyagi támogatást semmilyen szervezettől, vagy politikai erőtől nem kapunk, ezért a legkisebb támogatásnak is örülünk.
Nagyon köszönjük!
Kiemelt képen: A krími híd éjjel / fotó: wikipedia / Rosavtodor.ru
Nem kell olyan messzire menni, nálunk bőven akad ezekre “alany”….
Ne mutogassanak már mindig másokra. Elég volt a mellébeszélésből.