Jelek: „Rövidlátó és pusztító” – lemondott az Egyesült Államok külügyminisztériumának fegyverszállítási vezetője
A tisztviselő „rövidlátónak” és „pusztítónak” minősítette Washington katonai segélynyújtási folyamatait
Az amerikai külügyminisztérium egyik magas rangú, fegyverszállításokért felelős tisztviselője tiltakozásul lemondott, azt állítva, hogy Washington igyekezete Izrael felfegyverzésére „rövidlátó, romboló, igazságtalan és ellentmond azoknak az értékeknek, amelyeket nyilvánosan képviselünk”.
Josh Paul több mint 11 évig a Politikai-Katonai Ügyek Hivatalának (PM) igazgatójaként dolgozott. Szerdán tette közzé lemondó levelét a LinkedIn-profilján. A Huffington Post volt az első nagyobb hírportál, amely még aznap beszámolt róla.
Paul elmondta, hogy annak tudatában vállalta el a munkát, hogy az „erkölcsi komplexitással és erkölcsi kompromisszumokkal” jár, és arra törekedett, hogy
„a kárt, amit esetleg okozhatok, ellensúlyozza a jó, amit tehetek”.
„Úgy vélem, hogy a halálos fegyverek Izraelnek történő folyamatos – sőt, kibővített és felgyorsított – szállításával kapcsolatos jelenlegi irányvonalunkkal eljutottam az alku végére”
– indokolta döntését.
Washington ugyanazokat a hibákat ismételte meg, amelyeket évtizedeken át elkövetett – írta. A politika „impulzív reakció, amely a megerősítő előítéletre, a politikai kényelemre, az intellektuális csődre és a bürokratikus tehetetlenségre épül”.
A levél idézte Paul közel-keleti tudományos tapasztalatait, valamint Izraelben és a Palesztin Hatóságnál végzett hivatalos munkáját. Elmondta, hogy „mély személyes kapcsolatai” vannak a konfliktus mindkét oldalához, és elítélte az elfogult megközelítést, amely szerinte elkendőzi annak a félnek a vétkeit, amellyel az USA partneri viszonyban áll.
Paul elítélte a civilek „terroristák” általi meggyilkolását, függetlenül attól, hogy az áldozatok „táncolnak-e egy rave partin” vagy „szüretelik-e éppen az olajfaligetüket”, valamint a gyermekek elrablását, „akár a kibucukból viszik el őket fegyveresen, akár ugyanúgy fegyverekkel a falujukból”.
A kollektív büntetés a legnagyobb ellensége annak, hogy egy jobb világot építsünk, „akár egyetlen ház lerombolásáról van szó, akár ezerről; ahogy az etnikai tisztogatás is; ahogy a megszállás is; ahogy az apartheid is”
– jelentette ki.
Az erőszak azután eszkalálódott a térségben, hogy a Hamász palesztin fegyveres csoport ebben a hónapban meglepetésszerű támadást indított Izrael déli részén, több száz embert megölt és több túszt ejtett. Pál levelében a rajtaütést „a szörnyűségek szörnyűségének” nevezte.
Izrael válaszul fokozta a Gázai övezet blokádját, és intenzív bombázásnak vetette alá. Az izraeli kormány kijelentette, hogy eltökélt szándéka a Hamász „megsemmisítése”.
Joe Biden amerikai elnök aznap, amikor Paul benyújtotta lemondó levelét, éppen Izraelbe látogatott, és ígéretet tett arra, hogy a kongresszustól további segélyeket kér a Izrael katonai szükségleteinek kielégítésére. A hírek szerint ezen a héten 10 milliárd dollárnyi sürgősségi kiadást fog igényelni.
Nemzeti InternetFigyelő (NIF)Kiemelt képen: Josh Paul / Fotó: printscreen