Hegyekben áll a bankok pénze
Miközben másfél éve lefagyott a kereskedelmi banki hitelezés Magyarországon, mintegy 3600 milliárd forintot tartanak a pénzintézetek MNB-kötvényekben – ez minden idők messze legmagasabb szintje. Szakértők úgy tartják, ki kellene terelni e pénzeket a „jegybanki parkolóból”. Az MNB szerint nem ez a pénz „hiányzik” a gazdaságból.
Évek óta gyarapszik a Magyar Nemzeti Bank által kibocsátott, kéthetes futamidejű kötvényekben tartott pénzek állománya. A magyarországi kereskedelmi bankok – a hétfői kamatemelés következményeként – immár hatszázalékos alapkamat mellett helyezhetik el kockázatmentesen pénzeiket a jegybankban. Ennek a technikájáról annyit, hogy a jegybank heti egy alkalommal, fix kamatú aukció keretében bocsát ki kéthetes futamidejű MNB-kötvényeket ügyfelei részére. A jegybanki „partnerek” szabadon, mennyiségi korlát nélkül dönthetnek arról, az aukciók keretében mennyi kötvényt vásárolnak. A friss adatok szerint 3600 milliárd forintot tartanak a pénzintézetek MNB-kötvényekben. Szakértők úgy tartják, ki kellene terelni ezeket a pénzeket a „jegybanki parkolóból”, mert épp ezek a források hiányoznak a magyar gazdaságból.
Csermely Ágnes, az MNB elemzési igazgatója elmondta: a szóban forgó összeg csak első pillantásra tűnik hatalmasnak, ugyanis banki rendszerszinten a 3600 milliárd forint nem elég arra, hogy dinamizálja a gazdaságot. Ezzel szemben Boros Imre közgazdász úgy látja: éppen a jegybanknak kellene ösztökélnie a hazánkban működő kereskedelmi bankokat, hogy a magyarországi vállalkozásokat finanszírozzák. Különösen a 2009-es mély gazdasági krízis, valamint a tavalyi gazdasági „pislákolás” után lenne szükség arra, hogy a bankok beruházásokra, fejlesztésekre ösztönözzék alacsony kamatozású kölcsöneikkel a vállalkozásokat. A közgazdász szerint az MNB a hétfői kamatemeléssel továbbra is bankoknak kedvezett, amelyek épp az említett MNB-kötvények révén érdekeltek a magasabb alapkamatban, tekintve, hogy a hazai pénzintézetek betétjeik hozamszintjét meglehetősen későn igazítják a hitelkamatok emelkedéséhez. Szerinte ráadásul eközben a jegybank gőzerővel termeli a veszteséget a következők szerint: a bankok hiteleket vesznek fel euróban külföldön, legfeljebb két százalékért, és itt kapnak érte immár hat százalékot, vagyis a 3600 milliárd akár távozhat is – a hitelintézetek zöme külföldi tulajdonban van – négy százalék „tiszta haszonnal”. Ez pedig a jegybanknak, s vele együtt az államnak is több százmilliárd forint veszteségpotenciál.
Szajlai Csaba
Forrás: Magyar Hírlap
Nemzeti InternetFigyelő
A pénz mögött, már régóta semmiféle valós érték nincsen. (kilopták a bankárok)
Viszont, a „Magyar” „Nemzeti” Bank aktív részvételével, pénzpolitikájával, sikeresen szegényítik el az ország népét a spekulánsok, különösen az utóbbi kilenc évben.
Innen már közeli az a kérdésfeltevés, hogy a mindenkori országvezetés ebben miért állandó, szinte bebetonozattan biztos partner.
Szemmel láthatóan, füllel hallhatóan a parlamenti képviselők az eskűjüket (evvel kapcsolatosan)még addig sem tartják be, amig elmondják az eskű szövegét.
Következtetés:
(egy kérdés formájában)
Hova valók, ezek a címeres gazemberek ?
A legjobb megfejtőnek, legalább egy frutti járna az ország költségvetéséből…
kérem a fruttit,
megmondom a tutit
recsket kinyitni
hogy végre értelmes munkát végezzenek,amelyik pedig nem alkalmas rá
kötelet neki az Andrássy úton
Amíg a Magyar Nemzeti Bank nem kerül valódi NEMZETI TULAJDONba, addig ez „bank” soha nem fogja a NEMZET érdekeit elsődlegesen figyelembe venni.Idegen hatalmak kezelik a pénzünket, így azt tesznek velünk amit csak akarnak.Sem rálátásunk, sem kontrollunk nincs a forint fölött, úgy garázdálkodnak vele, hogy mindenünkből kiforgassanak.Nemzeti, kormány és civil kontroll szükségeltetik, különben a NEMZET PÉNZE teljesen elértéktelenedik.Nem ez a céljuk?