Elon Musk: Az USA „rendkívül gyorsan csődbe megy”
A technológiai milliárdos szerint az ország évente több mint egy billió dollárt költ államadósságának kiegyenlítésére
Az USA hatalmas szövetségi adósságának kiszolgálási költségei mára meghaladják a védelmi költségvetést – nyilatkozta a Tesla és a SpaceX vezérigazgatója, Elon Musk az All-In podcastnak adott interjújában. Hozzátette, hogy az ország „rendkívül gyorsan csődbe megy”.
Az amerikai államkincstár július végén jelentette be, hogy az államadósság meghaladta a 35 billió dollárt, miután hat hónap alatt egymilliárd dollárral emelkedett.
Júniusban az amerikai képviselőház elfogadta az éves védelempolitikai törvényjavaslat saját változatát, amely rekordösszegű, 895 milliárd dolláros kiadást engedélyez, ami 1%-os növekedést jelent az előző pénzügyi évhez képest.
„Az államadósság kamatfizetései most magasabbak, mint a teljes védelmi minisztériumi költségvetés, és egyre csak nőnek” – mondta Musk, aki arra figyelmeztetett, hogy az USA »rendkívül gyorsan csődbe megy«.
A mágnás hangsúlyozta, hogy minden egyes hozzáadott trillió dollár adósság olyan pénz, amelyet „a gyerekeinknek és unokáinknak kell majd valahogy kifizetniük”.
A hét elején a tech-milliárdos az X platformján (korábban Twitter) egy pénzügyekre és közgazdaságtanra fókuszáló felhasználói fiók által megosztott posztban azt állította, hogy az Egyesült Államoknak az elkövetkező 12 hónapban több mint 1,2 billió dollárnyi adósságkamatot kell kifizetnie, ami állítólag az állami bevételek mintegy 25 százalékának felel meg.
A hónap elején Musk arra figyelmeztetett, hogy a kormányzati kiadások jelenlegi üteme az USA-t a csőd felé vezető gyorsítósávba juttatja, és hogy a kormányzati túlköltekezés az inflációt szítja.
Augusztusban az amerikai munkaügyi minisztérium arról számolt be, hogy az éves infláció 2021 óta először csökkent 3% alá az előző hónapban. Az áruk és szolgáltatások árai 2,9%-kal emelkedtek, míg a maginfláció, amely nem tartalmazza az élelmiszer- és energiaipart, 3,2%-kal nőtt az előző 12 hónaphoz képest.
Kiemelt képen: Elon Musk / Fotó: AP Photo / Ludovic Marin