Elítélte az orosz külügy az amerikai rakétatüzérségi rendszerek átadását Kijevnek
Moszkva negatívan értékeli az Ukrajnának szánt új amerikai katonai segélycsomagot, amely nagymozgékonyságú rakétatüzérségi rendszerek (HIMARS) szállítását is magában foglalja – jelentette ki szerdán Szergej Rjabkov orosz külügyminiszter-helyettes a RIA Novosztyi hírügynökségnek nyilatkozva.
„Ezt egyértelműen negatívan értékeljük. Elfogadhatatlan az arra irányuló kísérlet, amely a döntést úgy próbálja beállítani, mintha az önkorlátozás elemét tartalmazná” – nyilatkozott Rjabkov.
„Az, hogy az Egyesült Államok egy államcsoport élén céltudatosan fegyvereket pumpál a kijevi rezsimbe, nyilvánvaló. És a zsonglőrködés, a történés egyes aspektusainak manipulálása számunkra nem változtatja meg az összképet” – mondta az orosz külügyminiszter-helyettes.
Rjabkov úgy vélekedett, hogy bármilyen fegyverszállítás Ukrajnának növeli a közvetlen orosz-amerikai összeütközés kockázatát.
Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő szerdán kijelentette: Moszkva nem hisz Volodimir Zelenszkij ukrán elnöknek, aki kijelentette, hogy Kijev nem fog orosz területet megtámadni, ha megnövelt hatótávolságú amerikai rakétavető rendszereket kap.
Álláspontja szerint az Egyesült Államok olajat önt a tűzre a fegyverszállítással, és „az utolsó ukránig” kíván harcolni Oroszország ellen. Peszkov ellenlépéseket helyezett kilátásba a kockázat kezelésére, de „a legrosszabb forgatókönyvekkel” kapcsolatban nem bocsátkozott részletekbe.
A Fehér Ház korábban közölte, hogy az Egyesült Államok szerdán újabb katonai segélycsomagot bocsát Ukrajna rendelkezésére, amely HIMARS rakétarendszereket is tartalmaz. Washington szerint a Kijevnek szállított amerikai rakétarendszerek nem lesznek képesek az ukrán területen kívüli célpontokat elérni.
Szerdára virradóra a moszkvai amerikai nagykövetség falára a Donyec-medencében életüket vesztett gyerekekről készült videót vetítettek ki. A RIA Novosztyi hírügynökség szerint a gyereknap alkalmából megrendezett akció szervezői azt akarták értésre adni, hogy szerintük az amerikai hadsereg „teljes felelősséget visel a Donyec-medence összes halott gyermekéért”.
Kiemelt kép: Délkelet-Marokkóba telepített M142 HIMARS tüzérségi rendszer /archív kép / Fotó: Fadel Senna/AFP)