Csupán kirakat volt az európai mezőgazdaságról szóló európai parlamenti vita
Miután az európai agrártüntetések február elsején Brüsszelt is utolérték, az egy héttel később Strasbourgban tartott európai parlamenti plenáris héten már az uniós politika is elismerte a probléma létezését.
Az Európai Bizottság ajánlata az európai termelőknek abban merül ki, hogy a választásokig már nem vezetnek be további környezetvédelmi szabályozásokat – fogalmazott Schenk Richárd lapunknak adott válaszában. A Gazdálkodók és a vidéki közösségek megerősítése – párbeszéd a fenntartható és méltányos díjazású uniós mezőgazdaságról elnevezésű vitapont kapcsán a szakértő arra is rámutatott: az Európai Parlamentben nem a mezőgazdasági biztos képviselte az Európai Bizottságot, hanem Maros Sefcovic alelnök, aki az EU zöldátállásáért felel.
Klímapolitika mindenek előtt
A szakértő szerint Sefcovic beszédéből világosan látható, hogy az Európai Bizottság nem adott fel semmit a klímapolitikai elképzeléseiből.
A testület alelnöke bevezetőjében hangsúlyozta, hogy az európai élelmiszer-biztonságot a zöld- és digitális átállás közepette kell jövőképessé tenni. Az európai zöldmegállapodásért (Green Deal) felelős tisztségviselő elmondta, hogy stratégiai párbeszédet terveznek az agrárszakszervezetek bevonásával, azonban a bizottság megközelítése szerint a termelők legnagyobb kihívásait éppen a klímaváltozás hatásai okozzák, mint az aszály és az árvizek.
Sefcovic aláhúzta, hogy a mezőgazdaság számára kialakítandó új normák pedig csakis a környezetvédelmi szempontok figyelembevételével jöhetnek létre.
Az Ursula von der Leyen vezette testület kérlelhetetlensége kapcsán az MCC Brussels elemzője azonban elmondta, hogy azért élvez elsőbbséget a zöld-klímapolitika a termelők ügyével szemben, mert a 2019-ben megalakult bizottságban megszűnt az önálló agrárpolitika.
Schenk Richárd emlékeztetett, hogy amíg a korábbi bizottságokban az agrártárca volt az egyik legfajsúlyosabb, addig a 2019-es európai választásokat követően annak kompetenciáit szétosztották a környezetvédelem, klímavédelmi és élelmiszer-biztonsági területek között. Mint mondta, a brüsszeli végrehajtó testület ráadásul azért sincs lépéskényszerben, mert olyan tömegű és mennyiségű klímavédelmi szabályozást fogadott el az elmúlt öt évben, hogy már nem lehet visszafordítani a folyamatot.
„Főleg a Covid ideje alatt voltak aktívak a törvényalkotásban, amikor senki sem figyelt rá” – tette hozzá.
Mi segítené a termelőket?
Leggyorsabban a több pénzbeli támogatás jelentene megoldást a gazdálkodók problémájára – mutatott rá Schenk Richárd. A szakértő emlékeztetett, hogy az 1990-es korszakhoz képest, amikor az európai agrárpolitika az aranykorát élte, az akkori EU a GDP 0,6 százalékát fordította agrártámogatásra, ami ma már csupán 0,3 százalék.
„Ráadásul ma ezeknek az agrárforrásoknak nagyjából egyharmadát környezetvédelmi feladatokért fizetik, azaz, hogy a gazdálkodók ne termeljenek, hanem természetvédelmi feladatokat lássanak el” – tette hozzá.
Az MCC Brussels szakértője szerint ugyanakkor hiába adna több pénzt az agráriumnak és a termelőknek az unió, a környezetvédelmi regulációk továbbra is akadályoznák a mezőgazdaságot.
Az Európai Parlamentben pedig érdemi döntés nem született. Schenk Richárd emlékeztetett, hogy habár a jobboldali Identitás és Demokrácia (ID) képviselőcsoportja még hétfőn azt javasolta, hogy legyen parlamenti szavazás a vitát követően egy konkrét rendelkezésről is, a baloldali többségű testület kétharmad-egyharmad arányban leszavazta azt.
Az elemző szerint a szerdai vita sokkal inkább a médiának szóló műsor volt, nem pedig a probléma megoldására tett valós kísérlet.
Terjednek a tiltakozások
Európai szinten tűzként terjednek a tiltakozások. Ausztria, Észtország, Svédország és Dánia az utolsók, ahol még nincsenek termelői demonstrációk – mondta az elemző. Mint rámutatott, a visegrádi országok gazdaszervezetei is üléseznek február közepén, ahol a további megmozdulások koordinációjáról döntenek majd.
„Tagállamonként változik, hogy ki ellen irányulnak a gazdatüntetések. Míg Franciaországban inkább a saját kormányukra akarnak nyomást gyakorolni, hogy az védje meg őket az európai porondon, addig az északi és keleti országokban inkább közvetlenül az EU döntései ellen tüntetnek” – tette hozzá.
Pénzzé tennék a földeket
A brüsszel intézményekben domináló klímapolitikának a mezőgazdaságra gyakorolt hatásáról szintén az MCC Brussels jelentetett meg tanulmányt február ötödikén. Ebben Thomas Fazi újságíró azt vizsgálja, „hogyan működik együtt a nagytőke, a környezetvédelem új világkultuszát hirdető NGO-k, valamint a brüsszeli bürokraták, hogy tökéletesen átalakítsák, amit ma mezőgazdaságként ismerünk.”
Fazi szerint a brüsszeli klímapolitika nem a termelésre ösztönzi az európai gazdákat, hanem arra, hogy bevonja a földtulajdonosokat a karbonkötvény kereskedelmi üzletbe. Az úgynevezett szén-dioxid-kreditek előállításához azonban a gazdáknak csökkenteniük kell a mezőgazdasági termelést, vagy fel kell hagyniuk vele.
„A karbonkredit kereskedelmének logikája pedig a következő: azzal, hogy a földeket parlagon hagyják, a gazdálkodók csökkentik az üvegházhatású gázok kibocsátását. E magatartás ösztönzésére a gazdáknak krediteket kínálnak a termelés nélkül hagyott földterületek után. Az ipari vállalatok pedig saját környezetszennyező kibocsátásuk »ellensúlyozására« megvásárolhatják a krediteket.”
A tanulmány szerzője, Thomas Fazi a brüsszeli üzleti modell kapcsán azonban kiemelte, hogy ennek javarészt a kis, családi gazdaságok lesznek az áldozatai, akik ebben a modellben nem képesek elegendő bevételt szerezni, ugyanakkor az európai agrárium gerincét alkotják. Ennek eredménye a nagyvállalati termelők malmára hajtja a vizet, és képesek felvásárolni az ellehetetlenülő kis gazdálkodók földterületeit, tehát a földkoncentráció irányába terelik az európai agráriumot.
A modell uniós bevezetésének lehetőségéről és az abban rejlő pénzügyi potenciálról kedden vitázott az Európai Parlament, ahol a baloldal szorgalmazta az agrárium bevonását a karbonkreditek „termelésébe.”
Az MCC Brussels tanulmányát itt olvashatja.
hirado.hu
Tisztelt Olvasók! A portál működtetéséhez nagyon nagy szükségünk van az Önök támogatására.
Kérjük Önöket, hogy a
DONATE
gombra kattintva segítsék anyagi hozzájárulásukkal működésünket!
A portál valóban független, anyagi támogatást semmilyen szervezettől, vagy politikai erőtől nem kapunk, ezért a legkisebb támogatásnak is örülünk.
Nagyon köszönjük!
Kiemelt kép: Holland és belga gazdák raklapokat és autógumikat égetnek az uniós agrárpolitika elleni tüntetésen egy autópályán, a belga határnál, a hollandiai Arendonk közelében 2024. február 2-án. Az utóbbi hetekben Belgiumban, Franciaországban, Olaszországban és Németországban is tiltakozó akciókat tartanak a mezőgazdaságban dolgozók a csökkenő bevételeik és romló gazdasági kilátásaik miatt (Fotó: MTI/EPA-ANP/Rob Engelaar)