KÉRJÜK, ENGEDÉLYEZZE BÖNGÉSZŐJÉBEN A HIRDETÉSEK MEGJELENÍTÉSÉT, EZZEL TÁMOGATJA A PORTÁL MŰKÖDÉSÉNEK FENNTARTÁSÁT!

KÖSZÖNJÜK!

Belharc a Soros-univerzumban: munkahelyi bántalmazás, megalázás, szexizmus az Amnesty International Magyarországnál

Kérjük, egy megosztással támogassa honlapunkat!

Az OpenDemocracy borította a bilit. Mindkét szervezetet Soros György támogatja.

Az Amnesty Internationalt volt munkatársai nemi megkülönböztetéssel vádolják – írta meg az OpenDemocracy. A cikkben arról írnak, hogy az Amnesty International magyar szekciójánál rendszerszintű volt a munkahelyi bántalmazás, megalázás, szexista megjegyzések és a szexizmus.

Képmutatás felsőfokon

„Sluszpoén” a történetben, hogy az Amnesty International pont az állítólagos események közben adott ki egy munkahelyi bántalmazásról, nemi alapú diszkriminációról szóló 56 oldalas tanulmányt/jelentést „Nem lehet megkerülni: Nemi alapú diszkrimináció a magyar munkahelyeken” címmel,

amiben felszólították a hatóságokat és munkáltatókat, hogy lépjenek fel a megszüntetése érdekében.

Szintén a képmutatás példája, hogy az AI akkor bírálta a rövid távú szerződéseket engedélyező magyar törvényeket, amikor az új munkatársak számára épp a rövid távú szerződések váltak normává.

Mik történhettek az Amnesty Internationalnál?

Az Amnesty International felső vezetése nyomást gyakorolt egy alkalmazottra, hogy hagyjon fel a szoptatással, és másokat szisztematikus verbális és pszichológiai bántalmazásnak vetett alá – mondta el az OpenDemocracy-nak több volt alkalmazott, akik közül az egyikük megszegte a hallgatási tilalmat, hogy beszéljen. Az öt nyilatkozó nő azt állítja, hogy mindannyian diszkriminációt, gázlángolást és manipulációt tapasztaltak.

A külvilág számára a női egyenjogúságért dolgozunk, és az Amnesty nemekért folytatott munkája a nőkre és a munkahelyre összpontosított”

 – mondta az egyik nő, Burtejin Zorigt, aki 2020-ban az AI Hungary nemekért felelős programfelelőse és kampánykoordinátora volt. A cikkben megemlítették, hogy szerződésekben olyanok álltak, hogy értesíteni kell az AI-t, ha terhes lesz a női munkavállaló, vagy – idézve a cikket – „reprodukciós procedúrára vállalkozik”. Az AI-nak jogában állt orvosi igazolást kérni.

Az öt nő közül kettő állítása szerint a szervezetnél szerzett tapasztalataik miatt a trauma pszichés és fizikai tüneteitől szenvednek.

Nőgyűlölő eszmecserék, mérgező munkakörnyezet

A cikkben említésre kerül állítólagos mérgező munkakörnyezet is. A 37 éves Gere Zsófia arról beszélt, hogy nemi alapú diszkriminációt tapasztalt, amikor 2019-ben gyermekvállalás után visszatért az AI irodavezetőjeként dolgozni. Elmondta, hogy egy rutinszerű munkahelyi teljesítményértékelés során

az egyik vezetővel megkérdezték tőle, hogy mikor hagyja abba a szoptatást,

valamint a menedzser azt javasolta neki, hogy dolgozzon inkább részmunkaidőben, csökkentett fizetésért. Ezek után Gere munkahelyet váltott, amikor a menedzser jelezte, hogy sok barátja van Gere új munkahelyén, amit Gere megfélemlítési kísérletként értékelt.

Ez is érdekelheti:  Fico: Szlovákia ellenezni fogja Ukrajna NATO-csatlakozását

Gere azt állítja, hogy megkérték,

írjon alá egy titoktartási nyilatkozatot, amely szerint nem tapasztalt diszkriminációt az AI-nál, és nem ez volt az oka a felmondásának.

Azért írta alá a titoktartási nyilatkozatot – amelynek megszegése esetén 2500 eurós büntetést szabtak ki rá –, hogy felgyorsítsa távozását.

Mérő Verát is kritizálhatták

Mérő Vera 2019 júliusáig volt az AI Magyarország kampánykoordinátora. Mérőt a cikk szerint kritizálták az angol nyelvtudása miatt, egy másik alkalommal pedig azt mondták neki, hogy

nem vagy olyan jó kampányoló, mint amilyennek gondolod magad”.

Mérő az openDemocracy-nak nyilatkozva a beszélgetésükről elmondta: „Egyszerűen úgy döntött, hogy letagadja, hogy ez valaha is megtörtént. És ez volt az első alkalom, amikor rájöttem, hogy ez a fickó egy gázlángoló”.

Volt olyan is, hogy egy menedzser lekicsinyelte az egyik megszólaló nő magas rangú bíróval történő találkozását azzal, hogy megnézte az öltözékét, és megkérdezte:

Ó, flörtölt veled?”.

Nincs bizonyíték?

Mindkét felülvizsgálat arra a következtetésre jutott, hogy nem volt bizonyíték arra, hogy bárkit is el kellett volna bocsátani, és hogy az AI munkatársai elégedettek voltak. A 2021 decemberében közzétett külső vizsgálat megállapításai nem tettek említést a „rendszerszintű visszaélések” és a mérgező környezet kultúrájáról, amelyekre a hivatalos panaszlevélben hivatkoztak.

Az AI nemzetközi igazgatótanácsa azóta helyreállító igazságszolgáltatási folyamatot indított – egy tipikusan áldozatközpontú megközelítést, amely párbeszédet foglal magában az elkövetett károk megállapítása, az elszámoltatás keresése és a károsultak traumán való átjutása érdekében.

Két öngyilkosság

Még 2018-ban az AI két munkatársa öt héten belül öngyilkosság áldozata lett, a cikk szerint a munkahelyi nyomás hozzájárult a halálukhoz. A KonTerra által készített jelentés, amelyet az AI rendelt meg az öngyilkosságok után, azt mondta, hogy az egyik elhunyt hagyott egy üzenetet, amely szerint

a munkahelyi nyomás nagy szerepet játszott abban, hogy úgy döntött, véget vet az életének”.

A jelentés nem talált bizonyítékot arra, hogy az AI szerepet játszott volna a másik alkalmazott halálában.

Ez is érdekelheti:  Az USA kölcsönt ad Kijevnek kétmillió ukrán mozgósítására

Válaszolt az Amnesty

A cikkben megfogalmazott vádakra válaszul az AI nemzetközi titkársága a maga, az AI Hungary és az AI Hungary igazgatótanács nevében összehangolt választ küldött az openDemocracy-nak. Bár az egyes HR-ügyeket nem kívánták kommentálni, azt mondta, hogy

az AI-nál nem tolerálják a nemi diszkriminációt és a visszaéléseket, és hogy mindkettővel kapcsolatos állításokat rendkívül komolyan veszik.
(Mandiner)
Kiemelt kép: MTI/EPA pool/Olivier Hoslet

LÉLEKEMELŐ - mementó 2006 emlékmű

Petíció az emlékmű megvalósításáért!

Aláírásával egy elvi támogatást fogalmaz meg. Amennyiben elegendő társadalmi támogatást gyűjtünk össze, elindítjuk a megvalósításhoz szükséges jogi és szakmai lépéseket.

Kattintson ide a petíció aláírásához!

További részletek itt!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük