Az EU mind a 27 külügyminisztere Kijevbe utazik ma – egyelőre nem tudni Szijjártó Péter részvételéről
Ukrajnába érkeztek az uniós külügyminiszterek.. A találkozó középpontjában Ukrajna csatlakozási kilátásainak megvitatása áll. Emellett az Ukrajnának nyújtott további katonai és pénzügyi támogatásról is szó lesz. Az Egyesült Államok nem vesz részt a megbeszélésen.
Az EU 27 tagállamának külügyminiszterei ma Ukrajnában találkoznak és a reggeli órákban megérkeztek Kijevbe. Ez az első EU-n kívüli közös találkozójuk a külügyminisztereknek – számol be a Russia Today.
Arról egyelőre nincs információnk, hogy Szijjártó Péter magyar külügyminiszter is rész venne a találkozón. Az orosz média szerint azonban valamennyi tagállam külügyminisztere, vagy helyettese részt vesz a kijevi összejövetelen.
A találkozót biztonsági okokból nem jelentették be előre, miközben a külügyminiszterek a X. platformon jelentik be Ukrajnába érkezésüket. A német külügyminiszter például a „Helló Kijev” köszöntéssel jelezte érkezését.
Good morning #Kyiv ! 🇪🇺🇺🇦
Привіт, Києве ! https://t.co/vyJGh6UcvK pic.twitter.com/IqX605VeJx
— Außenministerin Annalena Baerbock (@ABaerbock) October 2, 2023
Úgy tűnik, hogy az ukrán főváros biztonsági helyzete lehetővé teszi a magas rangú uniós politikusok biztonságos találkozóját.
A találkozóról Josep Borrell uniós külügyi biztos is beszámolt az X-nek. A közlemény szerint a találkozón Ukrajna csatlakozási esélyeiről is szó lesz. „Ukrajna jövője az EU-ban van” – jelentette ki Borrell.
Emellett várhatóan napirenden lesz az is, hogy az uniós államok további katonai és pénzügyi támogatást nyújtanak Ukrajnának. Az USA jelenleg nincs jelen ezen a találkozón. A demokraták és a republikánusok között létrejött kompromisszum, amely az USA-ban a leállás elkerülése érdekében született, nem irányoz elő további forrásokat Ukrajna számára. Emellett a gabonakereskedelmi konfliktus jelentősen terheli az Ukrajna és Lengyelország közötti kapcsolatokat. Lengyelország azt is közölte, hogy egyelőre nem akar több fegyvert szállítani Ukrajnának. Lengyelország csak a külügyminiszter-helyettesét küldte el a találkozóra.
Borrell egyik javaslata az, hogy Ukrajnának hosszú távú támogatást kellene garantálnia az EU részéről. Ukrajnát legalább 2027-ig évi 5 milliárd euróval támogatnák.
Ukrajna gyakorlatilag csődben van. Az állami intézményeket csak külföldről érkező adományokból lehet működtetni. Az ukrán gazdaság tavaly 30 százalékkal esett vissza, ugyanakkor alapvető fordulat egyelőre nem látszik. A korrupció óriási mértékétől függetlenül a makrogazdasági alapszámok sem felelnek meg azoknak a kritériumoknak, amelyek alapján Ukrajna a korábbi szabályozások szerint csatlakozhatna az EU-hoz.
Kiemelt képen: Kuleba és Borrell
REMÉLEM MOST MINDEKI LÁTJA A SZEMÉT DOMBOT !!