A volt szovjet tagállam kiléphet az Európa Tanácsból
Azerbajdzsán kiléphet az Európa Tanácsból a jogállamisággal és az emberi jogokkal kapcsolatos vita miatt – jelentette csütörtökön az ország hivatalos hírügynöksége, az APA. A hír azután érkezett, hogy az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlése (PACE) megszavazta Baku küldöttségének felfüggesztését.
Az APA szerint Azerbajdzsán „nem fog tétlenül állni a tisztességtelen és elfogult hozzáállással szemben”, és azt fontolgatja, hogy „nemcsak a PACE-ből, hanem magából az Európa Tanácsból is kilép”. A hírügynökség szerint Baku dönthet úgy is, hogy nem tartja be az Emberi Jogok Európai Bíróságának döntéseit.
A PACE szerdai strasbourgi ülésén elfogadtak egy olyan határozatot, amelyben azzal érveltek, hogy Azerbajdzsán „nem teljesítette a demokrácia és a jogállamiság terén vállalt főbb kötelezettségeit”. „Továbbra is nagyon komoly aggályok merülnek fel azzal kapcsolatban, hogy [Azerbajdzsán] képes-e szabad és tisztességes választásokat tartani, hogy a hatalmi ágak szétválasztása, a törvényhozás gyengesége a végrehajtó hatalommal szemben, az igazságszolgáltatás függetlensége és az emberi jogok tiszteletben tartása biztosítva van-e” – áll az állásfoglalásban.
Azzal is vádolták a küldöttek Bakut, hogy nem biztosítja „a szabad és biztonságos hozzáférést a Lachin folyosón keresztül”, amely Azerbajdzsán Hegyi-Karabah régióját köti össze Örményországgal. Tavaly az azerbajdzsáni csapatok visszaállították az ellenőrzést a régió felett, kiűzve az 1990-es évek eleje óta létező, etnikailag örmény etnikumú szakadár Hegyi-Karabah Köztársaság hatóságait. Azóta több mint 100 000 örmény – Karabah lakosságának több mint 90%-a – menekült el.
A PACE azerbajdzsáni küldöttsége közleményt adott ki, amelyben azzal vádolta a testületet, hogy megpróbál beavatkozni az ország választási rendjébe. A tisztviselők a küldöttek megbízólevelének elutasításáról szóló döntését „az Európa Tanács hitelességére és pártatlanságára mért súlyos csapásnak” minősítették.
„A PACE történetében még soha nem fordult elő, hogy ez a szervezet ilyen gyalázatos módon viselkedett volna” – állt a közleményben, ahogyan azt a Trend hírügynökség idézte. Baku közölte, hogy további értesítésig felfüggeszti a PACE-vel való minden kapcsolatát.
Nemzeti InternetFigyelő (NIF)Kiemelt képen: az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésének egyik ülése Strasbourgban, 2023. április 24. © Getty Images / Dursun Aydemir / Anadolu Ügynökség / Getty Images
Magyarországnak is ki kellene lépni. Haladéktalanul. Szükségtelen olyan szervezetben tagnak lenni, amely szervezet árt nekünk. Minket minden szövetségesünk kihasznált és elárult: A Habsburg császárság gyarmatként kezelt. Az 1. Világháborúban a szövetséges Románia hadsereggel támadott meg minket. A 2. Világháborúban Olaszország, Románia árult el minket, s végül Németország hadszíntérnek használta hazánkat az oroszok elleni háborújában. Az Európai Unió, mint vámunió, az unión kívüli tagoknak biztosít vámmentes kereskedést az Unió piacán, s minket, tagokat gazdasági és jogi szankciókkal sújt. Tehát, a vámunió, az mese. Az uniós polgárok szabad áramlása mese, hiszen Ausztria 5 éve határellenőrzést tart az osztrák határon. A szubszidiaritás elve mese, hiszen minden itthon eldöntendő ügybe beleavatkoznak. Megvalósult Orwell „újbeszél” nyelvhasználata.