A Putyin elleni elfogatóparancs miatt Dél-Afrika ki akar lépni a Nemzetközi Büntetőbíróságból
A Nemzetközi Büntetőbíróság a múlt hónapban elfogatóparancsot adott ki Vlagyimir Putyin orosz elnök ellen. Most Dél-Afrika kormánypártja kijelentette, hogy emiatt kilép a büntetőbíróságból.
Cyril Ramaphosa dél-afrikai elnök közölte, hogy az országot kormányzó ANC párt úgy döntött, hogy Dél-Afrikának ki kell lépnie a Nemzetközi Büntetőbíróságból, amely a múlt hónapban elfogatóparancsot adott ki Vlagyimir Putyin orosz elnök ellen.
„Igen, a kormánypárt … meghozta azt a döntést, hogy Dél-Afrika számára ésszerű, hogy kilépjen a Nemzetközi Büntetőbíróságból”
– mondta Ramaphosa a Sauli Niinisto finn elnökkel közösen tartott sajtótájékoztatón.
Ramaphosa közölte, hogy a döntést, amely az ANC hétvégi ülését követően született, elsősorban azért hozták meg,
„mert a bíróság bizonyos országokkal szemben igazságtalannak ítélt bánásmódot tanúsít”.
„Azt akarjuk, hogy ezt a méltánytalan bánásmódot érdemben megvitassák, de addig is a kormánypárt úgy döntött, hogy visszalép”
– mondta Ramaphosa.
Kedden Fikile Mbalula, az ANC főtitkára egy sajtótájékoztatón azt is elmondta, hogy a kormánypárt Nemzeti Végrehajtó Bizottsága (NEC) múlt hétvégi ülésén úgy döntött, hogy az orosz elnököt nem lehet letartóztatni Dél-Afrikában, amíg az ANC kormánya van hatalmon. Ezért a bizottság felhatalmazta a kormányt, hogy lépjen ki a Nemzetközi Büntetőbíróságot létrehozó Római Statútumból.
Putyin ellen márciusban adtak ki elfogatóparancsot, miután a Kreml állítólag ukrán gyerekeket „rabolt el”. A Putyin elleni elfogatóparancs azt jelenti, hogy Pretoriának, amely idén a BRICS (Brazília, Oroszország, India, Kína és Dél-Afrika) csúcstalálkozónak ad otthont, elméletileg le kellene tartóztatnia őt, amikor megérkezik. Dél-Afrika azonban nem volt hajlandó elítélni Oroszország részvételét az ukrajnai háborúban, mondván, hogy semleges kíván maradni, és a háború befejezését célzó tárgyalásokat részesíti előnyben.
Nem ez az első eset, hogy Pretoria megpróbál kivonulni az IstGH-ból: 2017-ben Dél-Afrikát megrovásban részesítette a bíróság, amiért nem tartóztatta le Omar al-Bashir volt szudáni elnököt, amikor 2015-ben az afrikai vezetők csúcstalálkozójára érkezett az országba. Ezt az incidenst követően dél-afrikai tisztviselők kérvényezték a bíróságból való kilépést. Ezt a döntést később visszavonták, miután a Legfelsőbb Bíróság megállapította, hogy egy ilyen lépés alkotmányellenes lenne.
Figyelem! A fenti hír propagandának minősül, mivel az a mindig nagyon “demokratikus” EU-ban üldözött, betiltott és propagandistának kikiáltott Russia Today értesülései nyomán készült.
Kiemelt képen: Vlagyimir Putyin orosz elnök és Cyril Ramaphosa dél-afrikai elnök / AFP © Alexander Zemlianichenko / POO
Azt, hogy a kiskorú, árva gyerekeket kiviszik a frontvonal közeléből, MIÉRT EMBERRABLÁS ??
Az a baj hogy azukránok ennyivel kevesebb gyereket tudnak élő pajzsként felhasználni ??